Lexus Design Award 2019: kolejna szansa dla młodych talentów

"Testing Hypotheticals" na wystawie Lexus Design Event 2018 (www.dezeen.com)
Zwycięski projekt z 2018 roku: "Testing Hypotheticals" na wystawie Lexus Design Event 2018 (www.dezeen.com)
Japoński producent samochodów, lider innowacji i odważnego designu, zbiera zgłoszenia do prestiżowego konkursu dla początkujących twórców. A jest o co powalczyć.

Właśnie ruszył nabór do Lexus Design Award 2019. Nagrody te przyznawane są przez Lexusa już od 2013 roku i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem w branży i poza nią. Tradycyjnie już, uczestnicy konkursu muszą zmierzyć się z wybieranym co roku hasłem przewodnim konkursu. Dla obecnej edycji brzmi ono: „Design dla lepszego jutra”. Wszystkie projekty mają też symbolizować wartości, jakimi kieruje się marka Lexus: przewidywanie, nowatorstwo i atrakcyjność. Nietrudno zatem się domyślić, że od twórców oczekuje się, aby prezentowane przez nich pomysły były nie tylko tylko rewolucyjne i nieszablonowe, ale też zaspokajały potrzeby społeczeństwa przyszłości, prezentując przy tym design najwyższych lotów. Zgłoszenia przyjmowane będą do 28 października. Następnie projekty zostaną poddane ocenie jury, składającego się z największych autorytetów dziedzinie designu. Ze wszystkich nadesłanych zgłoszeń wybranych zostanie 6 finałowych projektów.

Lexus Design Award 2019 (mat. prasowe)
Lexus Design Award 2019 (mat. prasowe)

Mentoring kluczem do sukcesu

Przez lata istnienia konkursu, organizatorzy LDA utwierdzili się w przekonaniu, że mentoring to niesamowicie efektywna forma kształtowania młodych talentów. Jak pokazały poprzednie edycje Lexus Design Awards, artyści w bardzo krótkim czasie rozkwitają pod okiem doświadczonych guru swojego zawodu, wykazując się wzmożoną kreatywnością i prezentując coraz lepszy warsztat. Jesienią tego roku zaprezentowani zostaną więc mentorzy, którzy pod swoje skrzydła wezmą autorów finałowych projektów, aby pomagać im w stworzeniu funkcjonujących prototypów swojego pomysłu. W poprzednich edycjach konkursu uczestników oceniały i szkoliły takie osobistości, jak sir David Adjaye czy zespoły twórcze Snarkitecture i Formafantasma. Tak, jak w poprzednich latach, także w tym roku możemy spodziewać się najgorętszych nazwisk ze świata designu.

Lexus Design Award 2019 - zaproszenie na Milan Design Week (fot. mat. prasowe)
Lexus Design Award 2019 – zaproszenie na Milan Design Week (fot. mat. prasowe)

Prototypy

Każdy z autorów sześciu wybranych pomysłów na realizację swojego prototypu otrzyma od sponsorów maksymalnie 3 miliony jenów, czyli równowartość niemal 103 tysięcy złotych. Ich budowa potrwa od stycznia do marca 2019 roku. Następnie projekty zaprezentowane zostaną jury oraz publiczności na wystawie Lexusa podczas niezwykle prestiżowego wydarzenia – Mediolańskiego Tygodnia Designu. Tam powalczą o Grand Prix konkursu.

Jako redakcja często piszemy o dokonaniach naszych rodzimych designerów, prezentujących ciekawe pomysły, na światowym poziomie. Dlatego osobiście mam nadzieję,  że na liście uczestników tegorocznego Lexus Design Award zobaczę także polskich twórców. Po więcej informacji na temat konkursu zapraszam na stronę LexusDesignAward.com.

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Balkrishna Vithaldas Doshi najlepszym architektem świata

Balkrishna Vithaldas Doshi został w tym roku laureatem Nagrody Pritzkera, która w...
Czytaj wiecej