Lexus Design Award 2020 przyznana wirtualnie

Fot. Lexus Design Award 2020
Fot. Lexus Design Award 2020
Pandemia pokrzyżowała niejedne plany, ale trwające już konkursy trzeba rozstrzygnąć – i choć finaliści Lexus Design Award 2020 nie mieli okazji pokazać swoich projektów na targach Salone del Mobile w Mediolanie, niebawem dowiedzą się, kto okazał się najlepszy.

Udział w topowych imprezach branżowych to dla młodych projektantów okazja do pokazania się, ale tegoroczne Salone del Mobile po prostu nie mogło się odbyć. O ile nic nie pokrzyżuje tych planów, Mediolański Tydzień Designu powróci w przyszłym roku (13-18 kwietnia 2021), ale Lexus nie zamierza czekać do kolejnej edycji, by rozstrzygnąć swój powiązany z wydarzeniem konkurs. Jednym z punktów Milan Design Week miało być przyznanie Lexus Design Award 2020, co jest już właściwie tradycją. Finaliści muszą uzbroić się w cierpliwość na nieco dłużej, ale jednak dowiedzą się, kto był najlepszy w tym roku.

Postawiono nas w wyjątkowych okolicznościach, jednak Lexus wciąż koncentruje się na pierwotnej misji nagrody, czyli wspieraniu twórców jutra, umożliwiając im wybicie się.

– Brian Bolain, Lexus International

Organizowany od 2013 roku konkurs szybko urósł do rangi jednego z najbardziej prestiżowych w branży. Z roku na rok Lexus Design Award przyciąga coraz więcej młodych projektantów, a zwycięstwo czy choćby miejsce w finale to dla wielu z nich okno wystawowe na świat. W tym roku o trofeum walczyły 2042 projekty z siedemdziesięciu dziewięciu krajów, co jest wynikiem rekordowym. Spośród nich jury w składzie: Paola Antonelli, Jeanne Gang, John Maeda i Simon Humphries wybrało sześciu finalistów.

Finaliści Lexus Design Award 2020

Finaliści Lexus Design Award 2020 (górny rząd) wraz z tegorocznymi mentorami (dolny rząd) podczas styczniowych warsztatów w Nowym Jorku
Finaliści Lexus Design Award 2020 (górny rząd) wraz z tegorocznymi mentorami (dolny rząd) podczas styczniowych warsztatów w Nowym Jorku

W gronie szczęśliwców, którzy walczą o Lexus Design Award 2020, znaleźli się: Aqsa Ajmal (Pakistan, Pursewit); Irina Samoilova (Rosja, Lick); kolektyw BellTower (Kenia, Open Source Communities); Paul i Garrett Sutherlin Santo (Stany Zjednoczone, Bio.Scales); Théophile Peju i Salvatore Cicero (Francja/Włochy/Wielka Brytania, Feltscape) oraz Yaokun Wu (Chiny/USA, Flash Pak), ale to już wiemy. Listę finalistów poznaliśmy jeszcze w styczniu, gdy nic nie zwiastowało, że 59. Salone del Mobile się nie odbędzie. O ich projektach możecie poczytać tutaj. Jeszcze przed wybuchem pandemii mieli oni okazję gościć w nowojorskim INTERSECT by Lexus, gdzie wzięli udział w warsztatach z ikonami designu pokroju Joego Douceta, Bethan Gray, Philippe’a Malouina czy Shoheiego Shigematsu. Kolejnym etapem było stworzenie prototypu i zaprezentowanie go w Mediolanie, do czego oczywiście nie doszło.

Lexus ogłosił jednak, że nie oznacza to zawieszenia konkursu w oczekiwanie na kolejną edycję Mediolańskiego Tygodnia Designu. Podjęto decyzję, że zwycięzcę Grand Prix Lexus Design Award 2020 poznamy 1 września. Wcześniej członkowie jury i mentorzy wezmą udział w specjalnym, wirtualnym spotkaniu, gdzie zapadnie ostateczna decyzja. Ogłoszenie zwycięzcy będzie też okazją do przyjrzenia się nowej statuetce LDA. Jej autorem jest Hideki Yoshimoto, który triumfował w pierwszej edycji konkursu.

Wielcy projektanci rozwijają się w obliczu trudnych sytuacji i pomagają jednostkom oraz społeczeństwu radzić sobie z nieoczekiwanymi zmianami. Tegoroczni finaliści zdali więc pierwszy test, kontynuując pracę mimo zaistniałych okoliczności.

– Paola Antonelli

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji oznacza, że rzesze młodych wizjonerów mogą powoli szykować się do kolejnej odsłony konkursu. Nabór do Lexus Design Award 2021 właśnie ruszył i potrwa do 11 października 2020. Jak co roku skład jury i lista mentorów zostaną ujawnione na późniejszym etapie. Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie na stronie LexusDesignAward.com.

Statuetka autorstwa Hidekiego Yoshimoto, którą otrzyma zwycięzca Grand Prix Lexus Design Award 2020
Statuetka autorstwa Hidekiego Yoshimoto, którą otrzyma zwycięzca Grand Prix Lexus Design Award 2020
Autor artykułu
More from Damian Halik

Tuning luksusowych aut? Lexus nie ma nic przeciwko!

Być może wiele osób będzie zaskoczonych, ale mimo regularnego zgarniania nagród i...
Czytaj wiecej