Zwycięzca Lexus Design Award zachęca młodych projektantów do udziału w konkursie Lexusa

Wygrać główną nagrodę w prestiżowym konkursie - to powinien być tylko początek drogi. Później należy ten sukces odpowiednio wykorzystać i zbudować na nim swoją markę.

Hideki Yoshimoto jest tego żywym przykładem. Projektant i inżynier zdobył Grand Prix pierwszej edycji Lexus Design Award w 2013 roku. Otrzymał ją za swoją pracę o nazwie Inaho (po japońsku to „złoty kłos ryżu“). Była to kompozycja punktów świetlnym ukrytych w perforowanych tubach, osadzonych na delikatnych prętach, których ruch przypominał falowanie kłosów ryżu.

Młody projektant jest założycielem i dyrektorem londyńskiego studia designu Tangent, które współpracuje z największymi luksusowymi markami na całym świecie.

Wspomniany wcześniej projekt Inaho został rozwinięty w produkt komercyjny, a jego instalacje dostępne są w ekskluzywnej linii Crafted for Lexus. Znajdziemy je również w luksusowej strefie relaksu The Loft, mieszczącej się na lotnisku w Brukseli, która została stworzona wspólnie z Lexusem.

Ideą przyświecającą konkursowi Lexus Design Award jest wspieranie młodych talentów w ich karierze. Marka kieruje się bowiem przekonaniem, że dobry design powinien poprawiać codzienną jakość życia ludzi – Design for a Better Tomorrow.

Tematem Lexus Design Award 2013 był ruch, i właśnie to w pierwszej chwili przykuło moją uwagę. Kiedy rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń, byłem doktorantem Royal College of Art w Wielkiej Brytanii i pisałem doktorat Pulse and Rhythm. Ponieważ moja praca koncentrowała się na tym, jak włączyć do projektu cykliczne, powtarzające się ruchy jako element designu, temat przewodni konkursu był dla mnie idealny.

Yoshimoto podkreśla, iż wielkim atutem konkursu jest fakt wystawy prac finalistów na stoisku Lexusa podczas Tygodnia Designu w Mediolanie. To jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w świecie designu.

Dodatkowo, finaliści otrzymują wsparcie mentorów, którzy pomagają im rozwijać swoje projekty. Dzięki temu są one jeszcze bardziej dopracowane, a co za tym idzie, dają większą szansę na wybicie się młodych projektantów w branży. Yoshimoto był podczas finału konkursu wspierany przez sławnego projektanta Sama Hechta.

O tym doświadczeniu mówi tak:

To było moje pierwsze doświadczenie współpracy z zawodowym projektantem, prawdziwie bezcenne. Sam Hecht pracował z nami nie tyle jako nauczyciel czy sławny projektant, a bardziej jako członek zespołu projektowego. Wciąż nas mobilizował i stawiał przed nami wyzwania, żebyśmy testowali różne pomysły i otwierali się na szersze możliwości. Odbyliśmy całkiem sporo emocjonujących dyskusji, dzięki czemu zarówno nasz zespół, jak i mój projekt Inaho bardzo się rozwinął.

Dziś Yoshimoto radzi innym młodym projektantom, którzy zastanawiają się nad zgłoszeniem się do Lexus Design Award, by nie zastanawiali się długo i „po prostu to zrobili”. Podkreśla przy tym, jak wiele drzwi otworzył mu finał konkursu, a co za tym idzie wiele możliwości do wykorzystania. Dzięki niemu przyspieszył on swój osobisty rozwój i jednocześnie wciąż ma on związek z Lexusem. 

Jeśli zastanawiacie się nad wzięciem udziału w najnowszej odsłonie konkursu, to musicie się pospieszyć. Zgłoszenia do Lexus Design Award 2020 przyjmowane są już tylko do 14 października. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie konkursu.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

Pennywise powraca!

W 2017 roku na ekranach naszych kin mogliśmy zobaczyć adaptację jednego z...
Czytaj wiecej