Lexus Design Event 2018 na mediolańskim tygodniu designu

Instalacja 'Uwierz w bezmiar' autorstwa Soty Ichikawy (fot. mat. prasowe)
Instalacja 'Uwierz w bezmiar' autorstwa Soty Ichikawy (fot. mat. prasowe)
Lexus przoduje jako pionier w dziedzinie designu samochodów osobowych, dlatego nie dziwi fakt, że firma objęła funkcję mecenasa sztuki dla debiutujących designerów z całego świata. W tym roku Lexus postanowił przebić ubiegłoroczną edycję stanowiącego oprawę dla konkursu Lexus Design Award eventu i przygotować widowisko oddziałujące na wszystkie zmysły.

Lexus Design Event 2018 to święto designu odbywające się w Mediolanie wspólnie z finałem konkursu Lexus Design Award. Wydarzenie ma miejsce w Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia Leonardo da Vinci. Zarówno event jak i konkurs odbywają się w tym roku pod hasłem „KO-”. Przedrostek ten oznacza „z” lub „wspólnie”. Wybierając motyw wydarzenia, sponsor chciał podkreślić konieczność współistnienia oraz harmonii pomiędzy ludźmi a przyrodą. Zarówno projekty designerów z całego świata, nadesłanych jako zgłoszenia do Lexus Design Award, jak i artystów tworzących event, nawiązują do tej idei. Mają one za zadanie uwydatnienie potencjału istniejącego w ludziach oraz ich otoczeniu.

Na święto designu Lexus przygotował coś naprawdę specjalnego. Wystawa składa się z kilku paneli. Pierwszy pozwala na zrozumienie procesu twórczego instalacji stworzonej specjalnie na potrzeby wydarzenia przez Sotę Ichikawę ze studia dNA (doubleNegatives Architecture).

Twórca instalacji przestrzennej Sota Ichikawa ze studia doubleNegatives Architecture (fot. mat. prasowe)
Twórca instalacji przestrzennej Sota Ichikawa ze studia doubleNegatives Architecture (fot. mat. prasowe)

Na filmie wideo widzimy, jak za pomocą algorytmów komputerowych rozmieszczano 12 tysięcy strun rozsiewających wokół światło i jednocześnie wzajemnie nie rzucających  na siebie cienia. Następnie gładko przechodzimy do strefy przygotowanej przez genialną grupę Altatto, odpowiedzialnej za sukces Joia, jedynej nagrodzonej gwiazdkami restauracji wegetariańskiej we Włoszech.

Grupa Altatto - mistrzynie sztuki kulinarnej Giulia Scialanga, Sara Nicolosi i Cinzia De Lauri (fot. mat. prasowe)
Grupa Altatto – mistrzynie sztuki kulinarnej Giulia Scialanga, Sara Nicolosi i Cinzia De Lauri (fot. mat. prasowe)

Pomieszczenie to jest pełne lizaków o smaku uprawianych we Włoszech owoców pomarańczy bergamoty. Bergamota to zapach przewodni wydarzenia, który wyostrza zmysły i będzie nam towarzyszył podczas następnych etapów zwiedzania.

'Przygotuj swoje zmysły' - instalacja z lizaków autorstwa Grupy Altattto (fot. mat. prasowe)
“Przygotuj swoje zmysły” – instalacja z lizaków autorstwa Grupy Altattto (fot. mat. prasowe)

Następny panel ukazuje pojedynczą, podświetloną strunę, która symbolizować ma jednostkę. Widok ten uzmysławia gościom, że wspólnota składa się z takich właśnie pojedynczych elementów. W towarzystwie zapachu olejku bergamotowego oraz dźwięków tworzących harmonijną kompozycję przechodzą holem ku kolejnym wrażeniom przygotowanych dla nich przez artystów.

Instalacja 'Uwierz w bezmiar' autorstwa Soty Ichikawy (fot. mat. prasowe)
Instalacja “Uwierz w bezmiar”‘ autorstwa Soty Ichikawy (fot. mat. prasowe)

Ich oczom ukazują się zawieszone pod sklepieniem struny, z których każda wysyła światło i żadna nie rzuca na pozostałe cienia. Przez swoją pozornie niemożliwą do zrealizowania instalację, Sota Ichikawa chciał przekazać światu ideę współistnienia. Po tych wrażeniach, zwiedzający wystawę zapoznają się z 12 nagrodzonymi na Lexus Design Award 2018 pracami, którym również przyświeca filozofia „KO-„.

“Nieograniczone możliwości KO-” – wystawa Lexus Design Award 2018 prezentująca 12 nagrodzonych w konkursie prac (fot. mat. prasowe)

Już niedługo poinformujemy Was, kto wygrał Grand Prix konkursu Lexus Design Award 2018. Do tego czasu zachęcamy do zapoznania się z projektami wszystkich kandydatów (warto!) oraz głosowania w plebiscycie wyłaniającym laureata pierwszej w historii tego konkursu Nagrody Publiczności: https://www.lexus-int.com/lexus-design-award?p=top

 

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Toyota Auris trzeciej generacji na targach w Genewie

Niedawno informowaliśmy, że na targach w Genewie swoją premierę będzie miała nowa...
Czytaj wiecej