Lexus prezentuje DIRECT4 – nowy system kontroli napędu elektrycznego

Lexus, Direct4, Lexus Electrified
Fot. Lexus
Wyznaczanie trendów jest niejako domeną Lexusa – tak było w przypadku wprowadzania i rozpowszechniania napędu hybrydowego, a podobnie może być też po wejściu japońskiej marki w świat samochodów w pełni elektrycznych.

Rok temu Lexus przedstawił swoją wizję elektromobilności – Lexus Electrified. To połączenie prawdziwej radości z jazdy, wynikającej ze zwiększonych osiągów, oraz doskonałej kontroli i precyzji prowadzenia. Idealnie wpisuje się w to koncepcyjny model LF-30 i choć zapewne nieprędko zobaczymy tego typu pojazdy na drogach publicznych, to sama idea już zaczyna się ziszczać.

Celem jest oczywiście doprowadzenie do motoryzacyjnego przełomu – przede wszystkim w dziedzinie osiągów i właściwości jezdnych pojazdów napędzanych silnikiem elektrycznym. Kierowca ma przy tym zachować maksimum kontroli, czerpiąc jednocześnie czystą przyjemność z jazdy. Krótko mówiąc: mowa o usprawnieniu tego, czym Lexus może się poszczycić od dawna.

Właśnie wykonano milowy krok na drodze do tego celu

Jak każda wizja, Lexus Electrified składa się z wielu mniejszych elementów. Firma właśnie zaprezentowała natomiast jeden z nich, leżący u podstaw całej idei. Mowa o nowym systemie kontroli napędu elektrycznego DIRECT4. Co ważne, zaprojektowano go z myślą nie tylko o przyszłych pojazdach elektrycznych, ale również o kolejnej generacji modeli hybrydowych Lexusa.

Działanie DIRECT4 ma być intuicyjne i precyzyjnie reagować na wszelkie polecenia kierowcy. Celem jest zapewnienie przyjemności z jazdy bez względu na to, czy mowa o spokojnej przejażdżce po mieście, pokonywaniu ciasnych zakrętów w górach, czy testach na torze. Inżynierom Lexusa zależy na tym, by ich pojazdy prowadziły się dobrze w każdych warunkach. Sam system został natomiast zaprojektowany tak, by był maksymalnie wyciszony, co tylko wzmacnia uczucie komfortu.

Jak właściwie działa DIRECT4? 

System kontroluje moment obrotowy przekazywany do kół przez przedni i tylny silnik elektryczny – jednocześnie panuje nad siłą hamowanie każdego koła. Cała siła napędowa jest dzięki temu odpowiednio optymalizowana i automatycznie rozdzielana pomiędzy obie osie, a koła połączone są bezpośrednio z silnikami, co wpływa na brak wahań i opóźnień. W powyższym nagraniu nową technologię prezentuje Takashi Watanabe – główny inżynier projektu Lexus Electrified. Film obejmuje także praktyczną demonstrację zalet DIRECT4 w postaci jazd torowych prototypowych samochodów.

Japońska marka opracowała również standard Lexus Driving Signature, który będzie definiować dynamiczne możliwości wszystkich przyszłych generacji modeli marki. Dzięki niemu doświadczenia z prowadzenia mają być lepsze, płynniejsze i przyjemniejsze. Kierowca zyska jeszcze większe poczucie jedności z pojazdem bez względu na to, który model wybierze. Poziom wrażeń pozostanie bowiem zachowany w każdym Lexusie.

Wiadomo, że przyszłości motoryzacji należy upatrywać w elektromobilności. Dla wielu osób może to oznaczać koniec pewnej epoki, w domyśle lepszej. Dzięki takim inicjatywom jak Lexus Electrified oraz DIRECT4 może się jednak okazać, że jedyną zmianą będzie brak odgłosu silnika. Same właściwości jedne auta, nasze doświadczenia z jego prowadzenia i zwykła radość z jazdy, mogą pozostać nie tylko na takim samym poziomie, ale i być o wiele lepsze.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

Nienawiść, którą dajesz

Lubię filmy, które poruszają ważne, często niewygodne społeczne tematy. Często jednak owe...
Czytaj wiecej