Lexus ES 300h bezkonkurencyjny w ADAC Ecotest 2019

Lexus ES 300h Sonic Titanium, fot. Lexus International
Lexus ES 300h Sonic Titanium, fot. Lexus International
Niemiecki ADAC Ecotest to kolejne badanie, które potwierdza wyjątkowość Lexusa na tle konkurencji. W tegorocznym zestawieniu model ES 300h nie miał sobie równych w klasie wyższej średniej, potwierdzając zalety napędu hybrydowego czwartej generacji.

Oszczędność i ekologia – te słowa najlepiej oddają sposób, w jaki technologia hybrydowa Lexusa odwdzięcza się nabywcom za ich zaufanie. Nie ma się zresztą czemu dziwić – Toyota Motor Corporation to prekursor i światowy lider wśród producentów ekologicznych napędów. Właśnie dlatego należące do Japończyków marki stawiane są za wzór do naśladowania w tej kwestii. Zwłaszcza czwarta generacja samoładujących się napędów hybrydowych zbiera w ostatnich miesiącach pochwały. Tym razem doceniono model ES 300h, który nie miał sobie równych w badaniu ADAC Ecotest 2019.

Tył Lexusa ES 300h w wersji Sonic Titanium, fot. Lexus International
Tył Lexusa ES 300h w wersji Sonic Titanium, fot. Lexus International

Jeden z najpopularniejszych modeli Lexusa na świecie długo czekał na swój debiut w Europie. Nowa generacja ES pojawiła się w salonach na Starym Kontynencie na początku 2019 roku, stając się jednym z czynników napędzających wzrost sprzedaży Lexusa w naszym regionie. Jako przedstawiciel klasy wyższej średniej sedan idealnie wypełnia lukę na rynku, trafiając w gusta szerokiego grona odbiorców. Od początku roku model zbiera też pochwały za funkcjonalność, design czy bezpieczeństwo – wydajność i ekologiczność to kolejne jego zalety.

Samoładujące się hybrydy lepsze niż elektryki?

Doceniony w ADAC Ecotest 2019 silnik hybrydowy IV generacji napędzający Lexusa ES 300h, fot. Lexus International
Doceniony w ADAC Ecotest 2019 silnik hybrydowy IV generacji napędzający Lexusa ES 300h, fot. Lexus International

W badaniu ADAC Ecotest 2019 Lexus ES 300h otrzymał cztery z pięciu możliwych gwiazdek przyznawanych przez niemiecki automobilklub. To największa tego typu organizacja w Europie, działająca od 1903 roku i zrzeszająca ponad 20 milionów członków. Badania organizowane przez ADAC od 2003 roku to przeglądowe zestawienie samochód o wszelkich możliwych napędach. Niezależnie od technologicznej przynależności, wszystkich obowiązują te same kryteria podczas testów pod kątem ich wpływu na środowisko.

W zestawieniu ADAC Ecotest 2019 Lexusa ES 300h był (dosłownie) bezkonkurencyjny w swojej klasie. Jak wykazały badania, jego średnie spalanie wynosi 5,5 l/100 km (uśrednione wyniki testów drogowych i laboratoryjnych). W warunkach miejskich jest jeszcze lepiej, ponieważ spalanie wynosi zaledwie 4,3 l/ 100 km. Ten wynik to bez wątpienia zasługa właśnie najnowszej generacji samoładujących się napędów hybrydowych. Składają się na nie superwydajny, 2,5-litrowy silnik benzynowy oraz wspierający go motor elektryczny, dając łączną moc na poziomie 218 KM. Co jednak najważniejsze, testy ADAC potwierdziły, że ES 300h nawet połowę czasu jazdy w warunkach miejskich porusza się w bezemisyjnym trybie elektrycznym. Ktoś powie: “ale to wciąż 4,3 l/100 km”, jednak przewagą hybryd nad samochodami w pełni elektrycznymi wciąż pozostaje fakt, że nie trzeba ich ładować, a więc nie uczestniczy się w emisji gazów produkowanych przez elektrownie.

Lexus ES 300h – lider swojego segmentu w ADAC Ecotest 2019, fot. Lexus International
Lexus ES 300h – lider swojego segmentu w ADAC Ecotest 2019, fot. Lexus International
Autor artykułu
More from Damian Halik

Ganker zmieni sporty walki? Czekają nas robo-ustawki

Egzoszkielety już teraz stosowane są w medycynie, a rozwój robotyki następuje tak...
Czytaj wiecej