O nowym Lexusie ES słów kilka

Lexus ES 300h (newsroom.lexus.eu)
Lexus ES 300h (newsroom.lexus.eu)
Już jakiś czas temu informowaliśmy Was, że na europejski rynek wkracza nowa generacja Lexusa ES. Wykazaliście wtedy spore zainteresowanie tym modelem, przygotowaliśmy więc dla Was listę kilku faktów – znanych i mniej znanych - na temat święcącej triumfy za oceanem, rodzinnej limuzyny. Jako, że okres mamy wybitnie wypoczynkowy, pokusiliśmy się też o zaprezentowanie siódmej generacji ES-a w nieco sielankowym otoczeniu.
  • Choć model nie był do tej pory dostępny w Europie, to jego pierwsza generacja miała swój debiut już 1989 roku. ES jest drugim w historii samochodem od Lexusa, który pojawił się na ulicach. Na Stary Kontynent wprowadzana jest właśnie jego siódma generacja.
  • W USA Lexus ES ma status najchętniej kupowanego przez klientów japońskiego producenta samochodów sedana.
Lexus ES 300h - przód (newsroom.lexus.eu)
Lexus ES 300h – przód (newsroom.lexus.eu)
  • Zamontowany w Lexusie ES 300h 2,5-litrowy silnik benzynowy, będący częścią hybrydowej jednostki napędowej czwartej generacji o mocy 218 KM, pracuje w cyklu Atkinsona. Dzięki temu odznacza się on najwyższą w swojej klasie sprawnością cieplną, a samochód ma świetne osiągi bez zwiększania spalania. Auto jest teraz bardziej eko również dzięki temu, że inżynierom Lexusa w siódmej generacji modelu udało się także ograniczyć emisję niepożądanych substancji.

 

  • Dodatkowo, zadbano o jak najlepsze wrażenia z jazdy, instalując oprogramowanie sterujące jednostką, które naśladuje zachowanie aut napędzanych konwencjonalnie.

Lexus ES 300h - profil (newsroom.lexus.eu)
Lexus ES 300h – profil (newsroom.lexus.eu)
  • Rozmiary niklowo-wodorkowego akumulatora trakcyjnego ograniczono na tyle, że został on ulokowany pod tylnym rzędem siedzeń. W ten sposób nie zajmuje bardzo cennej, zwłaszcza w przypadku samochodów rodzinnych, przestrzeni ładunkowej.
  • Zmniejszono także rozmiary przekładni, w której budowie zastosowano szereg nowatorskich rozwiązań – w efekcie zaprojektowano ją właściwie od nowa.
Lexus ES 300h - tył (newsroom.lexus.eu)
Lexus ES 300h – tył (newsroom.lexus.eu)
  • ES, jako jedyny sedan z rodziny Lexusa, posiada napęd na przednią oś. Taką decyzję inżynierowie podjęli biorąc pod uwagę przeznaczenie auta – brak kanału wału napędowego pozwolił na osiągnięcie priorytetów stawianych przed rodzinną limuzyną: wnętrze jest wygodne i przestronne, kabina optymalnie wyciszona, sama jazda zaś – maksymalnie komfortowa.
Lexus Lexus ES 300h (newsroom.lexus.eu)ES 300h (newsroom.lexus.eu)
Lexus ES 300h (newsroom.lexus.eu)
  • Bazą dla nowego Lexusa ES jest nowa, starannie zaprojektowana w swojej strukturze platforma GA-K, dedykowana właśnie dla samochodów z napędem przednim. Zbudowana została przy zastosowaniu zaawansowanych technologii łączenia elementów ze stali o wysokiej wytrzymałości. Dzięki temu uzyskano stosunkowo niewielką masę przy jednoczesnej, bardzo dużej sztywności skrętnej. Wszystko to znajduje oczywiście swe odbicie we wspaniałych właściwościach jezdnych pojazdu oraz wysokim wskaźniku bezpieczeństwa biernego nadwozia. To pierwsze takie rozwiązanie wśród samochodów producenta.
  • Europejscy klienci Lexusa w 99 procentach decydują się właśnie na hybrydy.

Dodatkowo, Lexus wypuści na rynek także wersję F Sport popularnego modelu. Od standardowego ES-a odróżniać ją będzie między innymi aktywne zawieszenie o zmiennej charakterystyce AVS (Adaptive Variable Suspension). Zapewnia ono maksymalne dostosowanie siły tłumienia amortyzatorów do każdego rodzaju nawierzchni, dla każdego z kół z osobna oferując aż 650 poziomów tego parametru. Podobne rozwiązanie japoński producent zastosował już z powodzeniem w luksusowym Lexusie LC.

Lexus ES w wersjiF Sport na ulicy (newsroom.lexus.eu)
Lexus ES w wersji F Sport na ulicy (newsroom.lexus.eu)

Źródło: Motoblog Complex PR

 

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Poznaj japońską gościnność w salonie Lexus Kraków

Omotenashi to japońskie słowo oznaczające legendarną gościnność głęboko zakorzenioną w tradycji Kraju...
Czytaj wiecej