Lexus ES F Sport: bestia drzemiąca w luksusowym sedanie

Lexus S F Sport (fot. mat. prasowe)
Lexus S F Sport (fot. mat. prasowe)
Już jakiś czas temu ucieszyliśmy się na wiadomość, że wkrótce na Starym Kontynencie dostępny będzie jeden z najpopularniejszych modeli Lexusa na świecie, luksusowy sedan ES. Obiecaliśmy Wam wtedy, że zaprezentujemy także debiutującą wraz z nim sportową wersję ES F Sport. I słowa dotrzymujemy.

Wraz z europejską premierą siódmej generacji Lexusa ES, na rynku europejskim pojawi się również jego sportowy odpowiednik. Czym się będzie wyróżniać wersja „z pazurem”?

Lexus S F Sport - grill (fot. mat. prasowe)
Lexus ES F Sport – grill (fot. mat. prasowe)

Pierwszą różnicą, którą zauważymy będzie grill, choć wciąż oczywiście, jak to w Lexusach, będzie duży i przykuwający uwagę. Wersja F Sport różnić się będzie deseniem, który, w przeciwieństwie do pionowych linii w standardowej opcji sedana, będzie w kształcie ukośnej siatki.

Lexus S F Sport - koła (fot. mat. prasowe)
Lexus ES F Sport – koła (fot. mat. prasowe)

W standardowym Lexusie ES  do wyboru będziemy mieli trzy rodzaje kół, o średnicy 17 i 18 cali. W wersji F Sport dostępne będą za to 19-tki, które mocno przypominają te zastosowane wcześniej w Lexusie LC.

Lexus S F Sport w wersji niebieskiej (fot. mat. prasowe)
Lexus ES F Sport w wersji niebieskiej (fot. mat. prasowe)

Niewątpliwą zaletą w przypadku luksusowego sedana jest duża paleta kolorów lakieru, składająca się z 12 barw. Niezwykle podkreślające dynamikę samochodu odcienie 8X1 Sapphire Blue i F White zarezerwowane są jednak tylko dla jego sportowej wersji.

Lexus S F Sport - przednia część kabiny (fot. mat. prasowe)
Lexus ES F Sport – przednia część kabiny (fot. mat. prasowe)

Obydwie wersje Lexusa ES różnią się także aranżacją wnętrza kabiny. W standardowym ES-ie przeważają materiały takie jak bambus i drewno Shimamoku, poddane ręcznej obróbce. W F Sport uwagę przykuwają metalowe elementy, których próżno szukać w dotychczasowych modelach japońskiej marki. Powierzchnie urozmaicono deseniami, które zmieniają swój kształt w zależności od kąta, pod jakim patrzymy. Styl ten, inspirowany tradycyjną japońską sztuką wykuwania mieczy, przez designerów Lexusa nazwany został Hadori.

Lexus S F Sport - tylna część kabiny (fot. mat. prasowe)
Lexus ES F Sport – tylna część kabiny (fot. mat. prasowe)

Ale, jak zapewne się domyślacie, ES i ES F Sport nie różnią się jedynie wyglądem…

Sportowa wersja modelu wzbogacona zostanie adaptacyjnym zawieszeniem AVS (Adaptive Variable Suspension), które doda pojazdowi dynamiki. Bardzo podobne rozwiązanie producent stosował do tej pory w swoim coupe LC. Dodatkowym udogodnieniem dla kierowców ceniących sobie wysokie osiągi jest tryb jazdy Sport+. Jest to specjalna optymalizacja w zakresie konfiguracji silnika, skrzyni biegów i zawieszenia, zapewniająca kierowcy niespotykaną przyjemność z dynamicznej jazdy.

Lexus S F Sport na drodze (fot. mat. prasowe)
Lexus ES F Sport na drodze (fot. mat. prasowe)

 

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Toyota charytatywnie wspiera Polski Dzień Radia

11 kwietnia to data, na którą przypada Polski Dzień Radia. Tego dnia...
Czytaj wiecej