Lexus ES F Sport: bestia drzemiąca w luksusowym sedanie

Lexus S F Sport (fot. mat. prasowe)
Lexus S F Sport (fot. mat. prasowe)
Już jakiś czas temu ucieszyliśmy się na wiadomość, że wkrótce na Starym Kontynencie dostępny będzie jeden z najpopularniejszych modeli Lexusa na świecie, luksusowy sedan ES. Obiecaliśmy Wam wtedy, że zaprezentujemy także debiutującą wraz z nim sportową wersję ES F Sport. I słowa dotrzymujemy.

Wraz z europejską premierą siódmej generacji Lexusa ES, na rynku europejskim pojawi się również jego sportowy odpowiednik. Czym się będzie wyróżniać wersja „z pazurem”?

Lexus S F Sport - grill (fot. mat. prasowe)
Lexus ES F Sport – grill (fot. mat. prasowe)

Pierwszą różnicą, którą zauważymy będzie grill, choć wciąż oczywiście, jak to w Lexusach, będzie duży i przykuwający uwagę. Wersja F Sport różnić się będzie deseniem, który, w przeciwieństwie do pionowych linii w standardowej opcji sedana, będzie w kształcie ukośnej siatki.

Lexus S F Sport - koła (fot. mat. prasowe)
Lexus ES F Sport – koła (fot. mat. prasowe)

W standardowym Lexusie ES  do wyboru będziemy mieli trzy rodzaje kół, o średnicy 17 i 18 cali. W wersji F Sport dostępne będą za to 19-tki, które mocno przypominają te zastosowane wcześniej w Lexusie LC.

Lexus S F Sport w wersji niebieskiej (fot. mat. prasowe)
Lexus ES F Sport w wersji niebieskiej (fot. mat. prasowe)

Niewątpliwą zaletą w przypadku luksusowego sedana jest duża paleta kolorów lakieru, składająca się z 12 barw. Niezwykle podkreślające dynamikę samochodu odcienie 8X1 Sapphire Blue i F White zarezerwowane są jednak tylko dla jego sportowej wersji.

Lexus S F Sport - przednia część kabiny (fot. mat. prasowe)
Lexus ES F Sport – przednia część kabiny (fot. mat. prasowe)

Obydwie wersje Lexusa ES różnią się także aranżacją wnętrza kabiny. W standardowym ES-ie przeważają materiały takie jak bambus i drewno Shimamoku, poddane ręcznej obróbce. W F Sport uwagę przykuwają metalowe elementy, których próżno szukać w dotychczasowych modelach japońskiej marki. Powierzchnie urozmaicono deseniami, które zmieniają swój kształt w zależności od kąta, pod jakim patrzymy. Styl ten, inspirowany tradycyjną japońską sztuką wykuwania mieczy, przez designerów Lexusa nazwany został Hadori.

Lexus S F Sport - tylna część kabiny (fot. mat. prasowe)
Lexus ES F Sport – tylna część kabiny (fot. mat. prasowe)

Ale, jak zapewne się domyślacie, ES i ES F Sport nie różnią się jedynie wyglądem…

Sportowa wersja modelu wzbogacona zostanie adaptacyjnym zawieszeniem AVS (Adaptive Variable Suspension), które doda pojazdowi dynamiki. Bardzo podobne rozwiązanie producent stosował do tej pory w swoim coupe LC. Dodatkowym udogodnieniem dla kierowców ceniących sobie wysokie osiągi jest tryb jazdy Sport+. Jest to specjalna optymalizacja w zakresie konfiguracji silnika, skrzyni biegów i zawieszenia, zapewniająca kierowcy niespotykaną przyjemność z dynamicznej jazdy.

Lexus S F Sport na drodze (fot. mat. prasowe)
Lexus ES F Sport na drodze (fot. mat. prasowe)

 

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Lexus Design Event 2018 na mediolańskim tygodniu designu

Lexus przoduje jako pionier w dziedzinie designu samochodów osobowych, dlatego nie dziwi...
Czytaj wiecej