Lexus szósty rok z rzędu bije rekordy w Europie!

Rodzina zadowolonych klientów Lexusa rośnie z roku na rok, fot. Lexus
Rodzina zadowolonych klientów Lexusa rośnie z roku na rok, fot. Lexus
Miniony rok był dla Lexusa bardzo ważny – marka od dobrych kilku lat znajduje się na fali, dzięki swoim odważnym decyzjom biznesowym i zjawiskowemu designowi przyciągając do salonów coraz więcej klientów. Szczególnie europejski oddział firmy może być z siebie dumny!

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy niemal jak mantrę powtarzano, że “to bardzo ważny rok dla Lexusa”. Ale czy można się temu dziwić? Japońska marka obchodziła 30. urodziny, a jubileuszowy rok zwieńczyła prezentacją koncepcji Lexus Electrified i wyjątkowego modelu LF-30; po latach prac zwodowała też swój pierwszy jacht; wcześniej wprowadziła do sprzedaży model UX, przecierając szlak na rynku luksusowych, kompaktowych crossoverów; do tego nie można zapominać o debiucie kultowego sedana ES na prężnie rozwijającym się rynku europejskim. A skoro już o Starym Kontynencie mowa, to właśnie Lexus Europe święcił w ostatnim roku największe triumfy.

Ciągły wzrost i nowy rekord sprzedażowy Lexus Europe

SUV-y Lexusa w Europie kupiło już ponad 500 000 osób, fot. Lexus Europe
SUV-y Lexusa w Europie kupiło już ponad 500 000 osób, fot. Lexus Europe

Marka zdecydowanie w rośnie w siłę, a jej hybrydy cieszą się niesamowitą popularnością. Z szacunków europejskiego oddziału Lexusa, działającego na terenie Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, Islandii oraz Rosji, Ukrainy, Kazachstanu, Turcji i Izraela, wynika, że w 2019 sprzedaż wzrosła o 14% względem poprzedniego roku. Przekłada się to na 87 206 sprzedanych egzemplarzy – rekord, a przy tym szósty rok wzrostu z rzędu.

Olbrzymią część tego sukcesu marka zawdzięcza nowemu modelowi UX, który kupiło 20 943 osób; dobrze wygląda też wynik jednego z najpopularniejszych w USA i Japonii, ale w Europie dopiero debiutującego modelu ES. W pierwszym roku obecności sprzedał się on w liczbie 4 292 egzemplarzy w Europie Zachodniej i 2 317 sztukach na rynkach wschodnich. Bezkonkurencyjnym liderem sprzedaży jest natomiast crossover NX, za którego kierownicą aż 24 309 klientów opuściło w zeszłym roku salony Lexusa.

Wszystko to składa się na serię sukcesów – poczynając od przebicia bariery 10 000 000 Lexusów, które marka sprzedała od początku swojego istnienia; poprzez dobicie do 500 000 SUV-ów sprzedanych na terenie Europy; a na rekordach na lokalnych rynkach kończąc. Warto bowiem pamiętać, że na świetne wyniki składają się osiągnięcia poszczególnych oddziałów. I tak na przykład w Wielkiej Brytanii, gdzie Lexus regularnie wygrywa rankingi konsumentów i doceniany jest zarówno za swoje samochody, jak i jakość obsługi klienta, sprzedaż w 2019 wrosła o 25% względem poprzedniego roku, bijąc oczywiście lokalny rekord jeszcze sprzed czasów globalnego kryzysu ekonomicznego. Hiszpanie natomiast po raz pierwszy osiągnęli sprzedaż na poziomie pięciocyfrowym, poprawiając wynik po raz siódmy z rzędu. Na Półwyspie Iberyjskim seria trwa zatem nawet dłużej niż w całej Europie!

Co ciekawe, aż 96% sprzedanych w zachodniej części kontynentu modeli to hybrydy.

Przetarcie przed wielką rewolucją elektryfikacyjną – tak można podsumować to osiągnięcie. Między innymi dlatego to właśnie tam zadebiutuje pierwszy elektryczny model Lexusa – UX 300e, który do salonów trafi w tym roku. To kolejny odważny krok, który może się marce opłacić. Mimo wieloletniej dominacji na rynku hybryd Japończycy nie boją się bowiem poszerzać oferty. Według zapowiedzi o roku 2025 każdy z oferowanych przez nich modeli ma posiadać także wersję elektryczną.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Zeitaku Burger. Posiłek wart 100 dolarów?

Luksus niejedno ma imię, co udowadnialiśmy już nieraz. Dziś pora pochylić się...
Czytaj wiecej