Lexus stawia wszystko na jedną kartę?

Lexus IS 350 (2021), All In: Names, Lexus
Lexus IS 350 (2021) – kadr z reklamy "All In: Names", fot. Lexus
Japońska marka wyraźnie otwiera się na coraz młodszych klientów, a najnowsze reklamy modelu IS 2021 świadczą o tym doskonale. Czy jednak młodzi ludzie pokochają jazdę Lexusem tak, jak swoje pasje, do których odwołuje się firma? Zobaczymy.

Reklamując nowe oblicze swojego usportowionego sedana, o którym pisaliśmy kilka miesięcy temu, Lexus zdecydował się na ciekawy, choć ryzykowny krok. Marka kojarzona przede wszystkim z luksusem, pionierskimi rozwiązaniami i niezawodnością wypuściła bowiem serię niesamowicie intensywnych, młodzieżowych spotów. Te zaś łączy główny motyw kampanii – motto Obsesja niejedno ma imię (w oryginale: Obsession Has Many Names). Już na wstępie można by się zastanowić, czy aby na pewno naprzemienne używanie słów obsesja i pasja jest dobrym pomysłem. Nie są to wyrażenia synonimiczne, choć rzeczywiście najwięksi pasjonaci bywają o obsesję posądzani. Zresztą, całość i tak sprowadza się tu do tytułującego kampanię hasła: All in. Pasjonaci stawiają wszystko na rozwój własnych zainteresowań. Czy postawią też na Lexusa IS 350 z rocznika 2021?

Nowe oblicze klasyka

Właściwie trudno jest jednoznacznie określić to, co zrobiono z Lexusem IS. Nie do końca można to nazwać liftingiem, ale też nie sposób nie zauważyć, że samochód się zmienił – tak jak i jego charakter. Nowa odsłona jest nieco szersza, sprawia wrażenie muskularnej, bardziej usportowionej. Wszystko to ma zaś związek z delikatną dywersyfikacją. To właśnie ten model wytypowano na ambasadora marki wśród młodszego odbiorcy, nie powinno więc dziwić, że i reklamy uderzają właśnie do tej grupy. A słowo grupa jest tu bardzo, bardzo na miejscu.

Kampanię All in/Obsession Has Many Names podzielono na kilka różniących się między sobą reklam. Łączy je nakierowanie na konkretną grupę: młodych, żądnych wrażeń pasjonatów. To, czym się pasjonują, nie robi Lexusowi różnicy. W spocie o podtytule Names (powyżej) widzimy ich wszystkich: artystów, melomanów, miłośników sneakerów, fashionistów, graczy, poszukiwaczy mocnych wrażeń. W podobnym tonie, choć bardziej telewizyjnie, prezentuje się też spot Vanity Plates (poniżej). Możemy być pewni, że obie te reklamy będą emitowane podczas największych wydarzeń sportowych, by trafić do dziesiątek milionów odbiorców.

Warto też zauważyć, że przewijają się w nich rozpoznawalne twarze. Zrezygnowano jednak z gwiazd z pierwszych stron gazet, nawiązując współpracę raczej z influencerami. Mowa choćby o Joyce Wrice czy Tylerze Omeedzie Mazaherim, ale dostrzeżemy także twarze aktora Nathana Owensa czy Jacka Hawkswortha – kierowcy teamu AIM Vasser Sullivan. Ten ostatni ma za sobą udany sezon w IMSA WeatherTech SportsCar Championship. Mamy więc postawienie na prawdziwych pasjonatów i jasny przekaz, że wybierają oni model IS na rok 2021.

All in?

Taka dywersyfikacja jest też w jakimś sensie zagrywką pokerową – widać, że IS 2021 to ważny punkt programu na ten rok. Szkoda oczywiście, że model przeznaczony jest na rynek amerykański, niemniej w czasach globalizacji z pewnością znajdą się sposoby, by trafił także na europejskie drogi. Wracając jednak do kampanii All in, powyższe dwa spoty to nie wszystko, choć oczywiście będą one najbardziej reprezentatywne.

Nabywca modelu IS to nasz najmłodszy, a zarazem najbardziej nieskrępowany klient. Nasza kampania, podobnie jak nowy IS, jest równie autentyczna w celebrowaniu tych, którzy w pełni oddają się swoim pasjom.

– Lisa Materazzo, wiceprezes Lexusa ds. marketingu

Mając świadomość, że model przygotowano z myślą o Stanach Zjednoczonych, postarano się także o kilka dodatkowych reklam, trafiających bezpośrednio do konkretnych grup odbiorców. Zobaczymy w nich choćby pochodzącą z Dominikany skaterkę i tatuażystkę Carlę Javier-Breę (Freestyle); azjatycką tancerkę poruszającą się w rytm utworu Yetepa (All In & More); rapera Trevora Jacksona i aktorkę Lovie Simone (The Whole Package), ale też transgenderową aktorkę teatralną i piosenkarkę MJ Rodriguez (Style).

Autor artykułu
More from Damian Halik

W Artisan Spirits podrasują nawet najpiękniejsze Lexusy

Nie od dziś wiadomo, że słynny warsztat tuningowy z podtokijskiej Saitamy bardzo...
Czytaj wiecej