Lexus LC 2021 – jak zmieniało się luksusowe coupé

Lexus LC
Jedną z rzeczy, które charakteryzują Lexusa, jako markę, jest nieustanne dopracowywanie każdego modelu w gamie. To, między innymi, dążenie do doskonałości sprawia, że auta Lexusa są coraz lepsze i niemal każdy szczegół jest wciąż udoskonalany. To samo można powiedzieć o nowym modelu LC.

Pomimo tego, że Lexus LC jest obecny na rynku stosunkowo od niedawna, to wciąż pojawiają się w nim kolejne usprawnienia. Marka zaprezentowała odświeżony model LC na rok 2021. Wprowadza ewolucyjne zmiany, poprawiające właściwości jezdne, jakość prowadzenia i oferujące nowe możliwości stylizacji oraz rozszerzające możliwości systemu multimedialnego.

Kluczowe zmiany

Podstawową rzeczą, jaką możemy zaobserwować w zmianach modelu LC 500 na rok 2021, są osiągi auta. Masa nieresorowana samochodu została zmniejszona o prawie 10 kg. Przede wszystkim dzięki zmianom w zawieszeniu, które objęły zastosowanie aluminiowych wahaczy. Lżejsze i puste w środku są stabilizatory o zmienionej średnicy oraz użyto nowy materiał o wysokiej wytrzymałości w sprężynach śrubowych. Lżejszą konstrukcję otrzymały również opcjonalne, 21-calowe, kute felgi aluminiowe.

Lexus LC

Skupiono się także na nowym dostrojeniu zawieszenia, w celu uzyskania płynniejszego i bardziej miękkiego skoku, aby kierowca miał lepsze wyczucie drogi. Zwiększono sztywność tylnego stabilizatora, by poprawić osiągi w zakrętach i stabilność przedniej osi oraz zapewnić bardziej liniowe działanie układu kierowniczego.

Aby uzyskać lepszą kontrolę nad pojazdem w zakresie średnich i wysokich prędkości, system kontroli stabilizacji pojazdu VSC (Vehicle Stability Control) zyskał nową funkcję aktywnego pokonywania zakrętów (ACA). Pomaga ona kontrolować samochód w zakrętach, zapewniając hamowanie kół po wewnętrznej łuku podczas dynamicznej jazdy, gdy przy większych przeciążeniach występuje zjawisko bocznego przyspieszenia pojazdu.

Aktualizacja napędu hybrydowego i przekładni

Lexus postanowił wprowadzić zmiany w działaniu 10-biegowej automatycznej skrzyni biegów obecnej w modelu LC. Przekładnia Direct Shift pozwala teraz zwiększyć obroty w zakresie 50-70% otwarcia przepustnicy, aby zwiększyć poczucie przyspieszenia przed zmianą biegu.

Lexus LC

W LC 500h zaktualizowano tryb redukcji biegów napędu hybrydowego Multi Stage Hybrid System. Będzie on teraz częściej korzystał z drugiego biegu zamiast trzeciego, aby zapewnić płynniejszą pracę i lepsze przyspieszenie przy wychodzeniu z ostrych zakrętów.

W momencie uruchomienia silnika V8, model LC 500 sygnalizuje swój potencjał za sprawą charakterystycznego brzmienia, generowanego przez zmienny, aktywny układ wydechowy (Active Exhaust System). Silnik ma moc wyjściową 464 KM (351 kW). Może rozpędzić samochód od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 4,7 sekundy.

Zaktualizowane multimedia

Podstawową zmianą w modelu LC na rok 2021 jest standardowe wyposażenie w Apple CarPlay® i Android Auto®. Umożliwia to łatwą i bezprzewodową integrację smartfona i dostęp do popularnych aplikacji nawigacji, rozrywki i przesyłania wiadomości. W przypadku systemu Android Auto, możliwe jest korzystanie z Asystenta Google, a w przypadku urządzeń z iOS, z astenta Siri.

Lexus LC

Bezpieczeństwo i wsparcie kierowcy

Wszystkie wersje Lexusa LC są standardowo wyposażone w pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego – Lexus Safety System+. Obejmuje on takie funkcje jak: ochrona przeciwuderzeniowa z wykrywaniem pieszych. Posiada, także, aktywny tempomat, działający w pełnym zakresie prędkości, asystenta utrzymania pasa ruchu, asystenta rozpoznawania znaków drogowych i automatyczne światła drogowe. Znajdziemy tu również zabezpieczenia przed ryzykiem kolizji; monitorowanie martwego pola i ostrzeganie o ruchu poprzecznym za pojazdem podczas cofania.

Lexus LC

Zaktualizowany model LC na rok 2021 będzie można zamawiać u lokalnych dilerów Lexusa już w lecie bieżącego roku.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

Świat kina nieustannie przypomina mi, że czas nie stoi w miejscu.

Rozpoczęliśmy sezon nagród filmowych. Kilka dni temu rozdano Złote Globy, ogłoszono nominacje...
Czytaj wiecej