LC 500 Inspiration to nowa seria limitowana coupé Lexusa

Lexus LC 500 Inspiration prezentowany podczas Chicago Auto Show 2019, fot. Lexus International
Lexus LC 500 Inspiration prezentowany podczas Chicago Auto Show 2019, fot. Lexus International
Od momentu debiutu podczas North American International Auto Show 2016 sportowe coupé Lexusa niezmiennie zachwyca designem, charakterem i wykończeniem. Mimo wielu wyróżnień Koji Sato, główny inżynier projektu, niedawno przekonywał jednak, że model cały czas jest rozwijany. Jak gdyby na potwierdzenie jego słów sportowy flagowiec japońskiej marki właśnie doczekał się kolejnej edycji limitowanej – LC 500 Inspiration – która zadebiutowała podczas Chicago Auto Show 2019.

Zaledwie miesiąc temu podczas North American International Auto Show w Detroit Lexus pochwalił się trzema usportowionymi modelami. Zadebiutowały wówczas: odświeżony RC F 2020, jego wersja wyczynowa RC F Track Edition 2020 oraz koncepcyjne cabrio LC Convertible. Wygląda jednak na to, że japońska marka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w kwestii rozpieszczania miłośników mocnych wrażeń. Podczas trwającego właśnie Chicago Auto Show 2019 oczy wszystkich zwrócone były na kolejną wariację na temat flagowego coupé Lexusa – LC 500 Inspiration. Na taką wersję Amerykanie czekali z niecierpliwością, ale niełatwo będzie ją zdobyć.

Żółty nowym symbolem prędkości

Lexus LC 500 Inspiration (Pebble Beach Concours d'Elegance 2018), fot. Lexus International
Lexus LC 500 Inspiration (Pebble Beach Concours d’Elegance 2018), fot. Lexus International

To już właściwie standard, że Lexus ubiera swe najmocniejsze bestie w jednolite, wyzywające barwy. Zaczęło się w roku 2016, gdy podczas SEMA Show zademonstrowano wściekle żółty egzemplarz stuningowany przez Gordona Tinga i firmę Beyond Marketing. W tym wydaniu model LC zrobił ogromne wrażenie na odwiedzających. Kwestią czasu było więc, kiedy Japończycy zaadaptują ten pomysł w egzemplarzach fabrycznych. Nie trzeba było długo czekać, bo już w zeszłym roku żółty lakier oficjalnie trafił na podkręcone serie limitowane modelu. Najpierw w Europie pojawiła się wariacja nazwana po prostu Yellow Edition. Następnie podczas kalifornijskiego Pebble Beach Concours d’Elegance zrobiono smaka Amerykanom, pokazując koncepcyjne LC 500 Inspiration. W końcu 31 października Japończycy otrzymali specjalną wersję LC Luster Yellow, którą nabyć można było tylko czasowo – do końca roku.

Nie trzeba długo się przyglądać, by zobaczyć, że w każdym z wydań samochody wyróżniały się bogactwem wyjątkowych detali. Nawet odcień lakieru wykorzystanego przy YE nie był dokładnie tym samym, który zaoferowano nabywcom LY. Podczas chicagowskiej imprezy potwierdzono natomiast, że faktem stanie się wypuszczenie na rynek limitowanej serii LC 500 Inspiration. Niepocieszeni będą jednak ci, którzy nie są gotowi tu i teraz wyłożyć na stół gotówki.

Lexus LC 500 Inspiration – wersja bardzo limitowana

Próg Lexusa LC 500 Inspiration, fot. Lexus International
Próg Lexusa LC 500 Inspiration, fot. Lexus International

Widok nowej odsłony flagowego coupé Lexusa rozpalił chicagowską publikę, ale informacja o liczebności serii musiała błyskawicznie ostudzić zapał zainteresowanych. LC 500 Inspiration powstanie bowiem w liczbie zaledwie 100 egzemplarzy.

Podobnie jak w przypadku europejskiej Yellow Edition i japońskiej Luster Yellow nowa odsłona także odcina się od nich wykończeniem. Japończycy zdecydowali się na wykorzystanie lakieru flare yellow z pominięciem niektórych elementów z włókna węglowego. Dzięki temu żółta strzała ma m.in. odcinający się czernią dach. LC 500 Inspiration wyposażono też w 21-calowe aluminiowe, kute felgi o projekcie tożsamym z pozostałymi seriami limitowanymi. W środku żółta Alcantara trafiła między innymi na panele boczne drzwi, natomiast tapicerkę w kolorze białym wykonano ze skóry półanilinowej, którą dopełniają żółte szwy.

Wnętrze Lexusa LC 500 Inspiration, fot. Lexus International
Wnętrze Lexusa LC 500 Inspiration, fot. Lexus International

Co pod maską? Tutaj akurat dość standardowo: pięciolitrowe V8 dające 471 KM lub trzyipółlitrowa hybryda V6 o mocy 354 KM. Rozpędzająca się do setki w około 4,4 sekundy LC 500 Inspiration z V8 otrzyma dziesięciostopniową automatyczną skrzynię biegów, natomiast w wersji V6 zamontowany zostanie bezstopniowy automat (CVT).

Zważywszy na bardzo ograniczoną liczbę Lexusów LC 500 Inspiration, chętni muszą wykazać się sporą wytrwałością w walce o swój egzemplarz. Kiedy nowa edycja limitowana trafi do sprzedaży? Podczas Chicago Auto Show poinformowano, że Amerykanie mogą ruszyć do salonów już w kwietniu 2019, a ceny mają rozpoczynać się od niespełna 110 000 dolarów.

Warto przypomnieć, że nowe LC 500 Inspiration nie jest pierwszym modelem sprzedawanym w Stanach Zjednoczonych pod tym szyldem. Jesienią edycji Inspiration doczekał się crossover LX, a niemal dokładnie rok temu także promujące film “Czarna Pantera” LC 50 w wersji Structural Blue nosiły to miano.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Jak narodził się program wyścigowy Lexusa?

W tym roku mija pięć lat od momentu, gdy Lexus postanowił zawojować...
Czytaj wiecej