Lexus LC 500 – światowa premiera coupe na salonie motoryzacyjnym w Detroit 2016

Cztery lata od prezentacji modelu koncepcyjnego, Lexus LC500 debiutuje w wielkim stylu

Cztery lata od prezentacji modelu koncepcyjnego, Lexus LC 500 debiutuje w Detroit – luksusowe coupe mówi bardzo wiele o kierunku, jaki obiera marka.

W wersji produkcyjnej zachowano wiele z modelu koncepcyjnego. To efekt ścisłej współpracy projektantów i konstruktorów, którzy zdecydowali się powiedzieć „nie” temu co uważano za niemożliwe do zrealizowania. W nowym Lexusie LC 500 jego twórcy pokonali przeszkody technologiczne, materiałowe i fizyczne, które zwykle ograniczają realizację przyjętych założeń technicznych lub wizji designerskich w autach koncepcyjnych.

Bryła
Lexus LC500_Materialy Prasowe Lexus
Przód LC 500 to przede wszystkim masywna osłona chłodnicy o klepsydrowo wciętym zarysie, z trzech stron wykończona chromowanym obramowaniem. Wypełnienie to 3-wymiarowy wzór siatki. Ukształtowane w formie litery L światła dzienne, leżą poniżej nowego typu potrójnych reflektorów diodowych. Ich konstrukcja mieści jedne z najsmuklejszych soczewek, jakie można spotkać w branży motoryzacyjnej. Wszystko po to by umożliwić niskie poprowadzenie linii pokrywy komory silnikowej i uzyskanie krótkiego przedniego zwisu nadwozia.

Istotnym elementem stylistyki zewnętrznej LC 500 są chwyty powietrza, wspomagające stateczność aerodynamiczną i funkcje chłodzenia. Atletyczną bryłę samochodu cechują szybko opadająca linia dachu, opływowy profil, duży rozstaw osi (2870 mm), krótkie zwisy (przedni 920 mm, tylny 970 mm) oraz niska linia maski. W standardzie dach jest przeszklony, ale opcjonalnie dostępny będzie również dach z włókna węglowego oraz niski i szeroki profil poprzeczny.

Wnętrze
Lexus LC500_Materialy Prasowe Lexus
Wnętrze LC 500 współgra z luksusową dynamiką nadwozia, a jego rozplanowanie łączy elegancję i funkcjonalność. Model projektowano tak, aby biodra kierowcy znajdowały się jak najbliżej środka ciężkości LC 500 – w tej pozycji najlepiej „wyczuwa się” samochód. Przednie fotele podpierają ciało, oraz zapewniają komfort na długich dystansach.
Inżynierowie Lexusa dopracowali takie szczegóły jak: wielkość i kąty ustawienia kierownicy, umiejscowienie w niej wychylnych przełączników biegów, wykonanych ze stopu magnezu czy opcjonalne obicia siedzeń z miękkiej skóry i materiału Alcantara. Panele tapicerskie drzwi, środkowa konsola i miękko wyściełana deska rozdzielcza LC 500, zawierają elementy wykończeniowe wykonane w technice Takumi.

Podwozie
Lexus LC500_Materialy Prasowe Lexus
Nowe coupe wyróżnia się spośród innych modeli Lexusa najszerszym zastosowaniem stali o podwyższonej wytrzymałości. Pozwoliło to uzyskać większą sztywność przy jednoczesnym obniżeniu masy samochodu, stabilność i przewidywalność prowadzenia. LC 500 jest doskonale wyważonym samochodem, z rozkładem obciążeń przód/tył wynoszącym 52/48.

Układ napędowy
Lexus LC500_Materialy Prasowe Lexus
Rozwiązania zastosowane w konstrukcji płyty podłogowej i układu napędowego LC 500, zaowocowały osiągami i dynamiką, niespotykanymi wśród czteroosobowych modeli coupe. Czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h to 4,5 sekundy. Sercem nowego LC 500 jest wysokoobrotowy, 5-litrowy silnik V8, który znalazł się również w modelach RC-F oraz GS-F. Wolnossąca jednostka V8 została wybrana ze względu na płynną i liniową reakcję na przepustnicę oraz kulturę pracy. 32-zaworowa jednostka, wykonana w całości ze stopów aluminium o mocy 467 KM. Podczas rozruchu uruchamiane są specjalne zawory modulujące akustykę układu wydechowego, by uzyskać efekt pomruku silnika. Z kolei podczas przyspieszania generator akustyczny przekształca „melodię” silnika w mocne brzmienie, które wyróżnia LC 500 spośród rywali w jego segmencie.

Za przekazywanie mocy na tylne koła odpowiada 10-stopniowa, automatyczna skrzynia biegów, która jako pierwsza w świecie samochodów tej klasy, może konkurować czasem przełączania biegów z konstrukcjami dwusprzęgłowymi. Jest ona mniejsza i lżejsza od niektórych obecnych skrzyń 8-stopniowych. Zakres przełożeń sprawdza się we wszelkiego rodzaju dynamikach jazdy, w każdych warunkach zapewniając optymalne przełożenie. Skrzynia biegów wyposażona jest w nowy sterownik elektryczny, którego oprogramowanie przewiduje działania kierowcy, nieustannie monitorując przepustnicę, hamulce i poprzeczne siły bezwładności.

Wyposażenie kabiny
Lexus LC500_Materialy Prasowe Lexus
W nowm, flagowym coupe znajdziemy pakiet multimedialny Lexus Multimedia 2017, wyposażony w unowocześnione, szybciej działające i bardziej elastyczne oprogramowanie, umożliwiające przyszłe modyfikacje oraz graficzną komunikację z użytkownikiem. Audiofilski zestaw Mark Levinson bądź nowy zestaw audio firmy Pioneer.
LC 500 wyposażony jest również w kompleksowy pakiet bezpieczeństwa Lexus Safety System +, integrujący szereg układów i funkcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo:
– system ochrony przedzderzeniowej (PCS) – pomagający unikać kolizji i ograniczać ich skutki
– wspomaganie trzymania pasa ruchu (LKA) – ograniczające ryzyko niekontrolowanego zjechania z obranego pasa ruchu
– funkcja automatycznych świateł drogowych (AHB) – pomagająca zachować maksymalną widoczność podczas jazdy po zmroku
– pełnozakresowy układ dynamicznej kontroli prędkości z detekcją radarową (DRCC).

Tagi wpisu
, , ,
Autor artykułu
More from Krzysiek Bukowski

Secret Wood – bajkowy świat na jednym palcu

Każdy z tych wykonanych ręcznie pierścionków kryje w sobie swój własny unikalny...
Czytaj wiecej