Lexus LC Convertible Concept wyznaczy nowy kierunek?

Lexus LC Convertible Concept, fot. Lexus
Lexus LC Convertible Concept, fot. Lexus
Lexus LC to jeden z najbardziej olśniewających projektów, jakie opuściły deski kreślarskie japońskich mistrzów designu i odnalazły się w prawdziwym świecie, czarując miliony pasjonatów motoryzacji na całym świecie. Mogłoby się zdawać, że tej bryły nie ma sensu poprawiać... dokładnie trzy lata po wielkiej premierze model LC powrócił jednak do Detroit, by raz jeszcze udowodnić, że nawet najdoskonalsze projekty można rozwijać w nieskończoność.

Tegoroczne North American International Auto Show w Detroit w przypadku Lexusa zdaje się upływać pod znakiem sportowych emocji. Zapowiedziane na początku grudnia i trzymane w tajemnicy aż do 14 stycznia modele RC F 2020 oraz RC F Track Edition skradły show japońskiego producenta. Oczywiście trudno się temu dziwić – te dwie usportowione bestie mają sprawić, że nawet stoik odczuje niepokojąco szybką pracę serca. Nie oznacza to jednak, że Lexus nie przygotował innych oszałamiających projektów. Choć nowe RC F zdawały się przyćmiewać wszystko… nie mogły przysłonić koncepcyjnego modelu LC Convertible. Niesamowite cabrio zachwyciło każdego, kto tylko na nie spojrzał. Wszak Lexus LC to jedno z najpiękniejszych aut, jakie obecnie są produkowane. Jego nowa odsłona może natomiast wyznaczyć nowy kierunek rozwoju flagowego coupé marki. To jednak w dużej mierze zależy od… klientów.

Lexus LC Convertible Concept, fot. Lexus
Lexus LC Convertible Concept, fot. Lexus

Nie kłamał Koji Sato, odpowiadając dziennikarzowi “Top Gear” na pytania o rozwój modelu LC. W ostatnich dwóch latach świetnie wypadał na torze, realizując sportowe ambicje japońskiej marki – ale projekt wciąż jest rozwijany. Myliłby się jednak ten, kto za szczyt rozwoju uznaje limitowane edycje czy inne wersje napędowe. Targi NAIAS 2019 dobitnie pokazały, że Lexus nie tylko może, ale wręcz chce stale poszukiwać nowych ścieżek rozwoju – LC Convertible jest tego najlepszym przykładem.

Powrót do Detroit jest o tyle znamienny, że to właśnie tu w 2012 roku debiutował koncept LF-LC, z miejsca wygrywając nagrodę EyesOn Design, a w 2016 zaprezentowano jego wersję seryjną, która zdobyła liczne wyróżnienia za swój niesamowity wygląd. Lexus LC Convertible – także nagrodzony EyesOn Design – jest więc ich spadkobiercą oraz kolejnym etapem rozwoju tego spektakularnego projektu.

Wiatr we włosach, czyli nowe podejście do klasyki

Tył Lexusa LC Convertible Concept, fot. Lexus
Tył Lexusa LC Convertible Concept, fot. Lexus

Wszelkiej maści kabriolety to melodia przeszłości, która – jak gdyby tylnymi drzwiami – zdaje się nieśmiało powracać. Rynek motoryzacyjny nigdy nie był jakoś szczególnie bogaty w tego typu konstrukcje, ale czasem trzeba wychodzić naprzeciw trendom. W przypadku Lexusa LC Convertible ewentualne wprowadzenie modelu koncepcyjnego do produkcji może więc oznaczać przecieranie szlaku, który w pewnym sensie zatarły piaski czasu. Ot, kolejne wyzwanie Japończyków.

Koncepcyjny Lexus LC Convertible, fot. Lexus
Koncepcyjny Lexus LC Convertible, fot. Lexus

LC Convertible to roadster o otwartym nadwoziu, który nie tyle pozbawia flagowe coupé marki dachu, ile stanowi jego artystyczną adaptację. Jak zwykle w przypadku projektów Japończyków bywa – każda linia ma tu znaczenie, skrywa w sobie pewną filozofię. Poprzez długie, niskie i smukłe nadwozie koncept LC Convertible zachowuje proporcje oryginału. Dynamiczne, choć płynnie przechodzące kształty od zaokrąglonej maski, pochylonej przedniej szyby, aż po gładko opadającą pokrywę dachu mają wywoływać emocje. Mimo zachowania bryły zbliżonej do seryjnego coupé, LC Convertible ma jednak własną, unikalną tożsamość. Jest jak obietnica doznań, które tylko kabriolet może zapewnić, nie rezygnując przy tym z myśli przewodniej modelu LC.

Lexus LC Convertible Concept to coś więcej niż wariacja na temat naszego flagowego coupé. Ten projekt łączy najlepsze cechy oryginału i dynamikę aut z otwartym dachem, ich charakterystykę. Jego niepowtarzalna stylistyka to zaledwie przedsmak tego, w jakim kierunku zmierzamy.

– Tadao Mori, główny projektant koncepcyjnego LC Convertible

Oczywiście wygląd nie może być ważniejszy od wnętrza – tu jednak Lexus LC Convertible jest równie piękny. Wszystko w tym aucie zaprojektowano w taki sposób, by nawet najzwyklejsza podróż dawała poczucie wyjątkowego wydarzenia. Wnętrze modelu koncepcyjnego wykończono białą skórą, potęgującą wrażenie luksusu, lecz nie zabrakło też elementów nadających mu charakteru. Żółte przeszycia na tapicerce świetnie podkreślają sportowy rodowód LC Convertible, jak gdyby wnętrze mogło sprawić, że kierowca zapomni o dynamicznej linii nadwozia.

Wnętrze koncepcyjnego modelu LC Convertible, fot. Lexus
Wnętrze koncepcyjnego modelu LC Convertible, fot. Lexus

Co ciekawe, przy okazji prezentacji LC w wersji cabrio przedstawiciele Lexusa raz jeszcze podkreślili silne zorientowanie na oczekiwania klientów. Jak w przypadku każdego kabrioletu jednym z ważniejszych pytań była bowiem kwestia dachu. Na pytanie, czy będzie on materiałowy, czy może jednak pod tylną klapą ukryty zostanie skomplikowany mechanizm z twardym dachem, odpowiedzi udzielą klienci, których zdanie ma mieć największy wpływ na ostateczną decyzję marki.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Richard Morgan – “Modyfikowany węgiel” [RECENZJA]

Głośna powieść "Modyfikowany węgiel", za sprawą której Richard K. Morgan zadebiutował w...
Czytaj wiecej