Lexus dominuje i zwycięża w Autobacs SUPER GT 2019!

Zacięta walka o dominację na Twin Ring Motegi w ostatniej rundzie SUPER GT sezonu 2019
Zacięta walka o dominację na Twin Ring Motegi w ostatniej rundzie SUPER GT sezonu 2019
Droga po tytuł w tegorocznej edycji Autobacs SUPER GT była kręta, a walka trwała do ostatniego okrążenia, ale dominacja zespołów jeżdżących samochodami Lexusa nie była zagrożona nawet przez moment! Na szczególną uwagę zasługuje też efektowny finał japońskiej serii wyścigowej. Czas na podbój DTM?

Zima zbliża się wielkimi krokami, co dla fanów większości sportów motorowych oznacza jedno: koniec sezonu. Nie inaczej stało się w japońskiej serii Autobacs SUPER GT, której ostatnia runda odbyła się na początku listopada. Do zdecydowanie najciekawszych rozstrzygnięć doszło w klasie GT500, którą od początku sezonu zdominowały ekipy jeżdżące Lexusem LC500. Dość powiedzieć, że gdyby nie zaskakujący obrót spraw na torze Sugo, drużyny Lexusa zaliczyłyby serię siedmiu fabrycznych zwycięstw z rzędu! Triumfy w sześciu z ośmiu rund i tak nie pozostawiają jednak złudzeń, który z japońskich producentów królował na rodzimych torach. Najlepiej obrazuje to tabela wyników ostatniego wyścigu. Ponad 35 000 kibiców na Twin Ring Motegi zobaczyło bezprecedensowy pokaz siły Lexusa, którego zespoły zajęły pierwsze cztery miejsca.

Kto wygrał bratobójczą walkę w Autobacs SUPER GT 2019?

Ekipa Lexus Team KeePer TOM's, czyli najlepszy zespół sezonu 2019 w Autobacs SUPER GT
Ekipa Lexus Team KeePer TOM’s, czyli najlepszy zespół sezonu 2019 w Autobacs SUPER GT

Od dłuższego czasu było wiadomo, że w klasie GT500 wygrają kierowcy Lexusa LC500 – nie było jednak pewności, który zespół sięgnie po tytuły Autobacs SUPER GT 2019. Ostatecznie można uznać, że najważniejsi pretendenci niejako podzielili się laurami. Co ciekawe, w walce o podium do ostatniego momentu brały udział aż cztery ekipy jeżdżące duchowym spadkobiercą kultowego LFA. Na torze w Motegi jako pierwsi do mety dojechali Ryo Hirakawa i Nick Cassidy z Lexus Team KeePer TOM’s. To zapewniło im zwycięstwo w klasyfikacji zespołów. Drugie miejsce (zarówno w wyścigu, jak i tabeli końcowej) zajął Lexus Team LeMans WAKO’s. Różnica wyniosła zaledwie punkt (107 do 106). O ich klasie najlepiej świadczy jednak przewaga nad trzecim w tabeli zespołem Nismo, który zdobył zaledwie 69,5 punktu. Nokaut!

Odpowiednio na trzecim i czwartym miejscu do mety w 8. rundzie SUPER GT 2019 dojechali Lexus Team au TOM’s oraz Lexus Team ZENT Cerumo. O ile wynik Kazukiego Nakajimy i Yuhiego Sekiguchiego (au TOM’s) może zaskakiwać, o tyle Yuji Tachikawa i Hiroaki Ishiura (ZENT Cerumo) dokładnie to samo miejsce zajęli zarówno w klasyfikacji zespołów, jak i kierowców. A skoro już o tym mowa – najlepszymi kierowcami sezonu 2019 zostali Kazuya Oshima i Kenta Yamashita z LeMans WAKO’s. Japończycy o zaledwie dwa punkty wyprzedzili Nicka Cassidy’ego i Ryo Hirakawę (KeePer TOM’s). Ponownie możemy mówić tu o nokaucie. Trudno inaczej nazwać ich 85 oraz 83 punkty w zestawieniu z 52,5, jakie zgromadził duet Matsuda-Quinarelli z Nismo.

Mistrzowie Autobacs SUPER GT 2019 w klasie GT500 Kazuya Oshima i Kenta Yamashita z całym zespołem Lexus Team LeMans WAKO's
Mistrzowie Autobacs SUPER GT 2019 w klasie GT500 Kazuya Oshima i Kenta Yamashita z całym zespołem Lexus Team LeMans WAKO’s

Łyżką dziegciu w beczce miodu jest fakt, że także na najniższych stopniach podium w obu klasyfikacjach mógł stanąć zespół Lexusa. Team SARD Heikkiego Kovalainena i Yuichiego Nakayamy fatalnie jednak pojechał w Motegi i w obu przypadkach spadł na miejsce piąte. Cztery zespoły jednego producenta w pierwszej piątce mimo wszystko przemawiają do wyobraźni. Warto też pamiętać, że choć sezon 2019 dobiegł końca, to nie koniec emocji dla fanów serii SUPER GT!

Po latach ustaleń, zmierzających do ujednolicenia specyfikacji startujących samochodów, federacje z Japonii i Niemiec w końcu doszły do porozumienia. 6 listopada, podczas finałowego wyścigu serii DTM, na torze Hockenheim zobaczyliśmy już po jednej ekipie reprezentującej japońskich producentów, którzy startują w SUPER GT. Na 23-24 listopada zaplanowano natomiast specjalne wydarzenie na torze Fuji, gdzie Japończycy staną w szranki z niemieckimi producentami.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Buty Pie Tops 2.0 od Pizza Hut zamówią Ci kolację!

Włodarzom Pizza Hut chyba spodobał się pomysł posiadania własnej linii odzieżowej –...
Czytaj wiecej