Czego jeszcze nie wiesz o kultowym Lexusie LFA?

Lexus LFA - przód (www.artandrevs.com)
Lexus LFA - przód (www.artandrevs.com)
Luksusowa marka Toyoty nie ustaje w prześciganiu samej siebie w dążeniu do zaspokojenia potrzeb najbardziej wymagających kierowców na świecie. Już od dawna jednak, Lexus LFA zajmuje specjalne miejsce w sercach fanów luksusowego brandu. Oto kilka faktów w temacie kultowego modelu, o których dotąd być może nie wiedzieliście.
 • Projekt supersamochodu japońskiej marki zaczął powstawać już w 2000 roku, gdy wyraźnie zażyczył sobie tego sam Prezydent Toyoty, Akio Toyoda.
 • Właściwie, to projekty Lexusa LFA były dwa. Po pięciu latach od rozpoczęcia prac nad supersamochodem, można było mówić o ich bardzo zaawansowanym etapie. Właśnie wtedy porzucono pierwotne założenia co do zastosowania aluminium jako głównego materiału do produkcji nadwozia. Zastąpienie go ultralekkimi, a przy tym megawytrzymałymi kompozytami zbrojonymi włóknem węglowym wymagało rozpoczęcia całego procesu od nowa.
 • Produkcja Lexusa LFA trwała tylko przez dwa lata, w okresie 2010-2012.
Lexus LFA - profil (www.artandrevs.com)
Lexus LFA – profil (www.artandrevs.com)
 • Prototyp auta widywany był na torach wyścigowych już na dwa lata przed oficjalnym rozpoczęciem produkcji.
 • Jeszcze zanim inżynierowie rozpoczęli prace nad LFA zastrzeżono, że powstanie tylko 500 sztuk tego cacka.
 • Na rynek europejski przeznaczonych zostało tylko 40 aut tego modelu. Polska może się pochwalić dwoma egzemplarzami.

 • Cena wersji podstawowej Lexusa LFA wynosiła 375 tysięcy dolarów.
 • Dziś, mimo że wszystkie powstałe Lexusy LFA mają już na karku co najmniej 6 lat, ich wartość rynkowa znacznie przewyższa cenę zakupu w dniu premiery kultowego modelu, a okazja do kupna którejś z 500 sztuk stanowi w świecie motoryzacyjnym nie lada wydarzenie.
Bajecznie drogi Lexus LFA w wersji Nurburgring (egocar.pl)
Bajecznie drogi Lexus LFA w wersji Nurburgring (egocar.pl)
 • Wart 445 tysięcy dolarów Lexus LFA w wersji Nürburgring jest najdroższym autem, jakie kiedykolwiek zjechało z linii produkcyjnej japońskiego producenta luksusowych samochodów.

 • Przeprowadzane w Niemczech testy Lexusa Nürburgring Edition zakończyły się śmiercią w wypadku drogowym Hiromu Naruse – głównego kierowcy, inżyniera projektu LFA oraz szefa legendarnego zespołu Toyota Gazoo Racing, odpowiedzialnego za przygotowanie aut Lexusa do rywalizacji w ramach sportów motorowych.
 • Lexus LFA dysponuje mocą 560 koni mechanicznych. Wyposażony jest w jednostkę V10, powstałą we współpracy z firmą Yamaha. Dzięki tej kooperacji, udało się uzyskać legendarne już brzmienie silnika tego wyjątkowego auta.
 • Nadwozie wykonano z kompozytów zbrojonych włóknem węglowym, co pozwoliło na uzyskanie bardzo dużej wytrzymałości przy jednoczesnym zachowaniu małej masy konstrukcji.
Jeremy Clarkson i Lexus LFA (www.grandtournation.com)
Jeremy Clarkson i Lexus LFA (www.grandtournation.com)
 • Jeremy Clarkson, który wszystkie testowane przez siebie samochody poddaje surowej ocenie, wyznał w prowadzonym niegdyś przez siebie programie „Top Gear” że posiadanie Lexusa LFA to jego marzenie:

Gdyby ktoś zaproponował mi wybór jakiegokolwiek samochodu, jaki kiedykolwiek powstał, wybrałbym ciemnoniebieskiego Lexusa LFA.

 • O LFA nie musi za to marzyć Paris Hilton. Amerykańska celebrytka w swoje trzydzieste urodziny dołączyła do elitarnego grona wybrańców, będących w posiadaniu supersamochodu Lexusa. Supersamochód w kolorze żółtym otrzymała w prezencie od swojego ówczesnego chłopaka Cy Waits’a. Co ciekawe, bardzo szybko go sprzedała i wymieniła na nowy samochód… ten sam model, jednak w kolorze białym. Jak można było się domyślić, Lexus LFA spełnił oczywiście najwyższe standardy luksusu, do jakich przyzwyczajono dziedziczkę hotelowego imperium. Zmiana samochodu spowodowana była jedynie zmianą chłopaka, o którym nieszczęsnej Paris wciąż przypominało jej żółte superauto. Białe już nie…

 

Paris Hilton i jej biały Lexus LFA (www.gotceleb.com)

Paris Hilton i jej biały Lexus LFA (www.gotceleb.com)

 

 

 

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Toyota 2017: rok pod znakiem sukcesów

Ubiegły rok na polskim rynku motoryzacyjnym upłynął pod znakiem rekordowej sprzedaży nowych...
Czytaj wiecej