Lexus LS 2021 – flagowa limuzyna w odświeżonej wersji

Lexus LS 2021, fot. Lexus
Lexus LS 2021, fot. Lexus
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że odświeżona wersja Lexusa LS na rok modelowy 2021 nie wnosi wielu zmian, a jeśli już, to są one głównie kosmetyczne, ale nic bardziej mylnego. Poza wizualnym liftingiem znajdziemy tu wiele usprawnień technologicznych.

Niedawno pojawiła się informacja o odświeżeniu modelu Lexusa IS, ale japoński producent nie zwalnia tempa. Kilka dni temu pokazano bowiem nowego Lexusa LS, czyli flagową limuzynę koncernu. Można się jedynie domyślić, że wprowadzane zmiany mają charakter ewolucyjny, a więc prawdopodobnie powinniśmy się ich spodziewać w całej gamie modeli. Zanim to jednak nastąpi, skupmy się na LS 2021.

Zmiany wizualne

Lexus LS 2021, fot. Lexus
Fot. Lexus

W tej kwestii możemy zaobserwować przede wszystkim kosmetykę. Nawet drobne zmiany są jednak widoczne – a to duży plus. Spoglądając na auto od frontu, widzimy, że nieco zmienił się charakterystyczny dla marki grill. Usprawniono również przednie reflektory, które otrzymały nową matrycę, dzięki czemu lepiej doświetlą poszczególne fragmenty drogi. Tylne lampy zostały delikatnie przyciemnione, co zapewne także spodoba się klientom. W oko wpadają też nowe wzory felg oraz specjalny lakier nadwozia o nazwie Gin-ei Luster. To kolor srebrny z idealnie gładką powierzchnią. Jeśli w rzeczywistości prezentuje się choć w połowie tak dobrze, jak na materiałach prasowych, to zapowiada się sprzedażowy strzał w dziesiątkę.

We wnętrzu zauważymy przede wszystkim nowy ekran dotykowy o przekątnej 12.3 cala. Zyskamy też dostęp do Apple CarPlay i Android Auto – to jedna z lepszych decyzji Lexusa, ponieważ brak tych rozwiązań był dużym minusem.

Lexus LS 2021, fot. Lexus
Fot. Lexus

Lexus wyraźnie nie boi się wprowadzać nowoczesnych technologii tam, gdzie obecne rozwiązania pamiętają początki motoryzacji. Tak jak w modelu ES udostępniono klientom elektryczne lusterka boczne, tak w LS znajdziemy takie lusterko wsteczne, które ma zapewnić jeszcze lepszą widoczności przy cofaniu.

Inne technologie też zagoszczą w LS 2021

Skoro już mowa o technologiach – w nowym Lexusie LS wszystko rozchodzi się właśnie o nie. Poza wspomnianym cyfrowym lusterkiem znajdziemy tu wiele rzeczy, które zwiększą nasze bezpieczeństwo oraz usprawnią – a także umilą – korzystanie z auta. By podnieść komfort podczas jazdy, zastosowano rozmaite materiały i technologie wyciszające. W ostatnich latach inżynierowie Lexusa poświęcili tej kwestii wiele czasu między innymi podczas prac nad LC Convertible. Teraz wewnątrz kabiny będzie wyraźnie ciszej, ponieważ zbędne odgłosy silnika oraz otoczenia nie dotrą do naszych uszu. Zmieniły się także materiały wykorzystane w siedzeniach, by lepiej pochłaniać drgania. Dzięki temu zarówno kierowca, jak i pasażerowie, będą mogli cieszyć się większym komfortem. Biorąc pod uwagę fakt, że LS to flagowa limuzyna Lexusa, trudno sobie wyobrazić, żeby jazda nie była przyjemna.

Zadba o to także Lexus Teammate

Lexus LS 2021, fot. Lexus
Fot. Lexus

Aby zapewnić pasażerom poczucie bezpieczeństwa, nie tylko gruntownie dopracowano podstawowe parametry LS 2021, ale także zastosowano zaawansowaną technologię wspomagania jazdy. System Lexus Teammate skupiają się na dogłębnej nauce przewidywania i reagowania na różne sytuacje, jakie mogą wystąpić podczas jazdy. Tak o tym rozwiązaniu mówi Ken Koibuchi z Advanced R&D and Engineering Company w Toyota Motor Corporation:

Lexus Teammate opracowano w oparciu o koncepcję Mobility Teammate. To oryginalne podejście Toyota Motor Corporation do autonomicznej jazdy, w którym ludzie i samochody komunikują się jak przyjaciele, docierają do siebie nawzajem w celu wzajemnego doskonalenia się i jeżdżą razem. (…) W różnych sytuacjach jazdy, np. podczas przejeżdżania przez zakręty i wyprzedzania innych pojazdów, zapewnia komfortowe uczucie jazdy, jakie zapewniają kierowcy o wysokich kwalifikacjach.

Dodatkowo usprawniono system wspomagania parkowania. Dzięki zintegrowanym kamerom i czujnikom ultradźwiękowym najnowsze zaawansowane technologie wspomagają kierowcę w rozpoznawaniu, ocenie i obsłudze. Oprócz wspomagania wszystkich operacji – kierowania, przyspieszania, hamowania oraz zmiany biegów – wyświetlacz widoku z lotu ptaka pokazuje również idealną pozycję kierownicy dla bezpiecznego i pewnego parkowania.

Ciągłe udoskonalenia

Lexus LS 2021, fot. Lexus
Fot. Lexus

Jak widać, Lexus nieustannie udoskonala swoje modele. Po flagowej limuzynie klienci mogą oczekiwać, że będzie wyposażona w najnowocześniejsze technologie usprawniające prowadzenie, komfort jazdy oraz pomagające w codziennych sytuacjach, takich jak parkowanie. Oczywiście nie mogło się obejść bez usprawnień wizualnych, które sprawiają, że posiadacze nowego Lexusa LS 2021 wyróżnią się na drodze – ale z zachowaniem stylu i na pewno nie w sposób krzykliwy.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

Ogłoszono nominacje do 69. Nagród Emmy

Wczoraj ogłoszono nominacje do bodajże najważniejszych nagród telewizyjnych – Emmy. To będzie...
Czytaj wiecej