Lexus LX nowej generacji zadebiutuje w 2021 roku?

Nowy Lexus LX w roku 2021? Fot. Mag-X
Nowy Lexus LX w roku 2021? Fot. Mag-X
Największy, a przez jakiś czas także najdroższy model w ofercie Lexusa od lat pozostaje jednym z ulubieńców klientów (zwłaszcza w USA), lecz mimo kilku faceliftingów jest też jedną z najdłużej sprzedawanych konstrukcji marki. Japończycy sugerują jednak, że już niebawem poznamy następcę LX-a.

Lexus LX to propozycja dla osób lubujących się w luksusie, które nie gustują w limuzynach – wolą natomiast potężne maszyny. Największy z SUV-ów Lexusa w obecnej, trzeciej generacji zadebiutował jednak przeszło dekadę temu (2007, Nowy Jork). Co prawda w roku 2015 zdecydowano się na poważne zmiany nadwozia… Wizualnie przybliżyły one LX-a do obecnej stylistyki marki, ale to wciąż najdłużej funkcjonująca konstrukcja w ofercie marki. Siłą rzeczy możemy się zatem spodziewać, że już niebawem przyjdzie czas na zaprezentowanie światu nowej generacji tego kolosa. Japońscy dziennikarze z “Mag-X” sugerują natomiast, że mają już na ten temat pewne informacje.

Nowy Lexus LX będzie jeszcze większy?

Wnętrze limitowanej edycji Lexusa LX 570 (2018), fot. Lexus International
Wnętrze limitowanej edycji Lexusa LX 570 (2018), fot. Lexus International

Warto zauważyć, że już w połowie października dziennikarze AutoGuide.com wyszperali w amerykańskim urzędzie patentowym wniosek o zastrzeżenie znaku towarowego LX 600. Podobne dokumenty znaleziono także w innych krajach z różnych zakątków globu, dodatkowo w Mołdawii pojawił się wniosek o zarejestrowanie frazy LX 500d. Japończycy idą jednak o krok dalej – prezentują wizualizację i garść danych dotyczących konstrukcji.

Flagowy SUV Lexusa ma powstać na platformie TNGA, choć to dość prosty wniosek wynikający z obecnej polityki firmy. Wszystkie terenówki koncernu Toyota Motor Corporation są na niej budowane. Dziennikarze “Mag-X” sugerują także, że nowy Lexus LX ma zyskać na mocy, a jednocześnie być bardziej ekologiczny, W jaki sposób? Jeśli wierzyć Japończykom, obecna wolnossąca V-ósemka o pojemności 5,7 litra miałaby ustąpić miejsca mniejszej jednostce. Mowa o trzyipółlitrowym silniku V6, który obecnie montowany jest w modelu LS. Mimo że mniejsza, jednostka napędowa limuzyny wykręca 417 KM i 600 Nm (obecnie LX dysponuje 367 KM i momentem obrotowym na poziomie 530 Nm).

Znak towarowy a napęd – Lexus LX 600 będzie hybrydą?

Co zaoferuje nam Lexus LX nowej generacji? Strona poświęcona temu modelu w japońskim "Mag-X", fot. Mag-X
Co zaoferuje nam Lexus LX nowej generacji? Strona poświęcona temu modelu w japońskim “Mag-X”, fot. Mag-X

Nie do końca wiadomo, jak plany wprowadzenia nowej generacji LX-a mają się do nowej strategii Lexus Electrified. Sama nazwa LX 600 nie odnosi się bezpośrednio do jednostki napędowej – korzystający z niej model LS cechuje się cyfrą 500. Może więc chodzić albo o odniesienie do momentu obrotowego jednostki (600 Nm), albo podkreślenie lepszych osiągów względem obecnego modelu LX 570, albo… No właśnie. Zważywszy na dalekosiężne plany Lexusa, wątpliwe wydaje się przeoczenie flagowego SUV-a. A ponieważ do 2025 roku wszystkie ich modele mają oferować alternatywne opcje napędowe, być może LX 600 zadebiutuje jako hybryda? Byłoby to odważne posunięcie, ale w końcu mówimy o Lexusie – tej opcji nie można więc wykluczyć.

Informacje przytaczane przez dziennikarzy japońskiego “Mag-X” trudno zweryfikować. Może mają dobre źródła, a może zwyczajnie bazują na analizie obecnych posunięć marki. Tak czy inaczej, Lexus LX czwartej generacji powinien zadebiutować niebawem, a japońskie doniesienia medialne jedynie podsycają ciekawość. Mówi się o debiucie w roku 2021, choć brak tu konkretów. Druga opcja oznaczałaby z kolei, że nową konstrukcję moglibyśmy zobaczyć już w przyszłym roku.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Južna Dolina zmieni krajobraz Bratysławy – dosłownie!

Już niebawem krajobraz słowackiej stolicy może zmienić się nie do poznania. Wszystko...
Czytaj wiecej