Lexus LX z nowym silnikiem

Kiedy przyjrzymy się japońskim markom motoryzacyjnym, zdamy sobie sprawę, że żadna nie wzbudza takich emocji jak Lexus. Nie ma znaczenia, czy mówimy o SUV-ach, czy o autach sportowych. Dziś jednak o przypadku z tych pierwszych.

Lexus jest odpowiedzialny za dwie spore rewolucje motoryzacyjne w ostatnich dekadach. Po pierwsze, to za jego sprawą (i Toyoty) zaczęły być popularne napędy hybrydowe. Gdyby nie te dwie marki, raczej nie jeździłoby po ulicach tyle pojazdów z tymi napędami. Albo po prostu stałoby się to znacznie później. Wystarczy cofnąć się kilka lat, by zdać sobie sprawę, że słowo „hybryda“ w kontekście samochodu oznaczało zazwyczaj Toyotę Prius lub Lexusa RX.

fot. materiały prasowe

Drugą zmianą było rozpowszechnienie samochodów typu SUV na rynkach europejskich. Dobrze wiadomo, że od dawna tego typu nadwozie było bardzo popularne wśród amerykańskich kierowców.

Dzięki Lexusowi i między innymi modelowi RX, który wszedł do Europy, coraz więcej osób na starym kontynencie zaczęło brać pod uwagę kupno tego typu nadwozia. Dziś, gdy spojrzymy na ulice, również w Polsce, łatwo zauważymy, jak wiele SUV-ów się po nich porusza. Dla wielu producentów stał się to bardzo ważny segment w ofercie. A od czego wszystko się zaczęło?

Pierwszy luksusowy SUV marki Lexus

Został zaprezentowany w 1995 roku – był to, bazujący na aucie Toyota Land Cruiser, model LX, który produkowany jest do dziś. Aktualnie w produkcji jest trzecia generacja tego modelu, która w 2015 roku przeszła lifting. Auto produkuje się przede wszystkim na rynek amerykański, ale można je znaleźć również na kilku innych rynkach światowych. W 2018 roku na polski rynek trafiła limitowana seria 50 egzemplarzy tego modelu w wersji 570.

fot. materiały prasowe

Samochód ten w swojej obecnej formie jest na rynku już od wielu lat. I choć wydawać by się mogło, że Lexus będzie powoli zmierzał do zaprzestana produkcji, pojawiają się informacje, że nic takiego nie będzie miało miejsca. Mało tego, plotki głoszą, iż powstanie nowa wersja… silnikowa. Aktualnie możemy nabyć auto z jednostką silnikową V8 o pojemności 5,7 litra i mocy 388 KM.

Podobno Lexus zastrzegł niedawno oznaczenie LX600, które może sugerować powstanie nowej wersji i zmiany w palecie modelu. Nie oznacza to jednak, że Japończycy planują stworzyć nowy model LX. Raczej skończy się na dostępności innej jednostki napędowej, która zastąpi tę aktualnie dostępną w LX. Najprawdopodobniej będzie to ta sama jednostka V6, która dostępna jest pod maską modelu LS500. Jest ona oszczędniejsza i lżejsza od V8, a przy może osiągać moc ponad 400 KM.

Oczywiście to tylko plotki, bo Lexus nie potwierdził oficjalnie wprowadzenia nowej jednostki napędowej do linii LX. Wydaje się jednak, że jest to jedynie kwestia czasu. Pozostaje tylko czekać i zacierać ręce, by auto było dostępne na rynku polskim. I może w serii większej niż 50 aut.

fot. materiały prasowe
Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

Becoming. Moja historia

Przez osiem lat była Pierwszą damą Stanów Zjednoczonych i przez wiele osób...
Czytaj wiecej