Wyjątkowy Lexus LY 650 w końcu doczekał się premiery!

Lexus LY 650 w końcu doczekał się oficjalnej premiery, fot. Lexus International
Lexus LY 650 w końcu doczekał się oficjalnej premiery, fot. Lexus International
O tym, że Lexus przygotowuje swój pierwszy, luksusowy jacht, pisaliśmy już wielokrotnie – projekt wzbudza sporo emocji, ponieważ dla Japończyków to szansa na poszerzenie grona swoich odbiorców, ale i skok na głęboką wodę. Wygląda jednak na to, że połączenie sił przez mistrzów Takumi i z topowymi budowniczymi jachtów wyszło firmie na dobre, a wyczekiwany LY 650 niebawem trafi do pierwszych nabywców.

Zjawiskowy design LY 650, nawiązujący do stylistki marki i potwierdzający, że w projektach Lexusa nie ma miejsca na kompromisy, zachwycił fanów jachtów już dobrych kilka lat temu. Prace nad swoją pierwszą jednostką pływającą luksusowa marka Toyota Motor Corporation rozpoczęła niespełna trzy lata temu. Wszystko zaczęło się od szkicu koncepcyjnego łodzi sportowej. Lexus Sport Yacht, bo tak ją pierwotnie nazwano, wzbudził spore zainteresowanie, a to dla Japończyków oznaczało jedno: warto tę wizję zrealizować. We wrześniu 2018 roku oficjalnie poinformowano, że LSY, już jako Lexus LY 650 trafi do sprzedaży. Z miesiąca na miesiąc ujawniano szczegóły, aż w końcu 19 września zorganizowano światową premierę jachtu w Boca Raton.

Lexus Sport Yacht na pierwszych szkicach koncepcyjnych, fot. Lexus International
Lexus Sport Yacht na pierwszych szkicach koncepcyjnych, fot. Lexus International

Wodowanie, które zapowiadaliśmy jeszcze w lipcu, to tylko kolejne potwierdzenie konsekwencji w realizacji motoryzacyjnych aspiracji przez Lexusa. Luksusowa marka nie pozostawia wątpliwości, że za cel stawia sobie wychodzenie poza granice ludzkiej wyobraźni. LY 650 oczywiście nie wygląda tak, jak zaprezentowany w styczniu 2017 roku projekt Lexus Sport Yacht. Jak jednak na mistrzów współczesnego designu przystało, wyjątkowa stylistyka projektu wciąż zachwyca. Zwiększono jedynie jego funkcjonalność, by jacht zapewniał komfort i osiągi, wpisując się w luksusowy styl życia swoich nowych nabywców.

65 stóp luksusu i nowoczesnych technologii

Jacht Lexusa mierzy niemal dwadzieścia metrów – czyli sześćdziesiąt pięć stóp. Kadłub LY 650 doskonale wpisuje się w stylistykę marki, korespondując zwłaszcza z sylwetką flagowego coupé Japończyków. To za sprawą dynamiki, jaką wprowadza agresywnie wysunięty dziób, wysoko poprowadzona rufa oraz delikatnie falujące między nimi linie burt, które bez wątpienia wyróżniają się na tle konkurencji. Mimo tak istotniej roli estetyki nie zapomniano jednak o najważniejszym – wygodzie.

Pokład ma niemal sześć metrów szerokości, co czyni go jednym z najszerszych w tej klasie. To zaś przekłada się na poczucie przestronności i otwartej przestrzeni, która zaprasza gości zgodnie z japońską filozofią Omotenashi. Kapitański mostek płynnie przechodzi tu w komfortowy salon zwieńczony kambuzem na rufie. Pod pokładem znalazło się natomiast miejsce na aż trzy kabiny sypialne, które zapewnią wygodę gościom.

Jedna z trzech wygodnych, opływających w luksus sypialni pod pokładem, fot. Lexus International
Jedna z trzech wygodnych, opływających w luksus sypialni pod pokładem, fot. Lexus International

Doskonałym dopełnieniem projektu, który powstał we współpracy z Carlo Nuvolarim i Danem Lenardem – ekspertami w dziedzinie projektowania jachtów – są osiągi LY 650. To zaś zasługa montowanych podwójnej jednostek napędowych Volvo Penta® IPS 3, które dostępna będą w trzech wersjach: 1200, 1350 lub 1500 KM (każda).

LY 650 – rzemieślnicze cacko dla najbardziej wymagających

Przestronny salon, wyróżniający LY 650 na tle konkurencji, fot. Lexus International
Przestronny salon, wyróżniający LY 650 na tle konkurencji, fot. Lexus International

Produkcję swojego luksusowego jachtu Lexus powierzył uznanym, amerykańskim rzemieślnikom z firmy Marquis Yachts. Odpowiednicy mistrzów Takumi z miejscowości Pulaski w stanie Wisconsin na potrzeby tej współpracy wdrożyli nawet System Produkcyjny Toyoty (TPS – Toyota Production System), by poprawić wydajność pracy.

Lexus aspirujący do pozycji marki prawdziwie luksusowego stylu życia, rozwija się w wielu różnych kierunkach, by wykraczać poza motoryzację. Jacht to kolejne osiągnięcie na tej drodze. […] Nie mogę się doczekać, aż LY 650 zacznie prezentować swoje piękno na oceanach całego świata. Jako firma specjalizująca się w szeroko rozumianej mobilności, szukamy nowych form poruszania się – również na morzu.

– Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation

Zainteresowani? Lexus LY 650 ma realne szanse, by zmienić oblicze luksusowej żeglugi i stać się ulubioną łodzią najbardziej dla wymagających. Podczas oficjalnej premiery ujawniono także, że jacht weźmie udział w targach Fort Lauderdale International Boat Show na Florydzie. Impreza odbędzie się między 30 października a 3 listopada 2019 roku, a najnowsze dzieło Lexusa bez wątpienia będzie jedną z jej największych gwiazd. Wtedy także ruszy sprzedaż tej luksusowej jednostki pływającej.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Lisa Marks wygrywa Grand Prix Lexus Design Award 2019

Po wielu miesiącach starań, wprowadzania udoskonaleń i uczenia się od znacznie bardziej...
Czytaj wiecej