Wodowanie pierwszego Lexusa LY 650 coraz bliżej…

Lexus LY 650 zaprezentowany we wrześniu 2018 roku, fot. Lexus International
Lexus LY 650 zaprezentowany we wrześniu 2018 roku, fot. Lexus International
Dla wielu fanów japońskiej marki zapewne sporym zaskoczeniem był pomysł przeniesienia wyjątkowej stylistyki Lexusa z dróg lądowych na morza i oceany. Tymczasem pierwszy egzemplarz modelu LY 650 zostanie zwodowany jeszcze w tym roku!

Włodarze Lexusa zdążyli nas już przyzwyczaić do ciągłego przekraczania kolejnych granic. To natomiast bardzo podoba się projektantom pracującym dla marki, którzy co rusz stają przed nowymi wyzwaniami. Takim bez wątpienia było natomiast zaprojektowanie przed czterema laty koncepcyjnego modelu Lexus Sport Yacht. Łódź zaprezentowana w styczniu 2017 roku rozbudziła jednak fantazję – tak szefostwa koncernu Toyota, jak i klientów – dlatego jesienią zeszłego roku zdecydowano, że bazujący na koncepcie model LY 650 wejdzie do produkcji.

Lexus Sport Yacht na pierwszych szkicach koncepcyjnych, fot. Lexus International
Lexus Sport Yacht na pierwszych szkicach koncepcyjnych, fot. Lexus International

Wspominam o LSY jako o protoplaście LY 650, ale osoby zainteresowane tematem z pewnością wiedzą, jak bardzo te łodzie różniły się od siebie. Obie co prawda projektowano w myśli stylistyki L-finesse, jednak kierunek rozwoju znacząco wpłynął na koncept. Pierwotnie jacht Lexusa przypominał raczej model tworzony z myślą o prędkości, wersja produkcyjna natomiast stawia na wygodę. Warto przypomnieć tu słowa wiceprezesa Lexus International Shigekiego Tomoyamy z września 2018:

Koncern postanowił zaprezentować wyśnioną wizję luksusowego stylu życia, w której jacht Lexusa rozszerza potencjał marki na przestrzenie oceanu.

Już wtedy zapowiadano, że pierwszy egzemplarz LY 650 zostanie ukończony w drugiej połowie 2019 roku – i słowa dotrzymano. Co prawda wciąż nie znamy daty wodowania, ale praca wre i nie ma mowy o opóźnieniach. Trudno jednak się temu dziwić, skoro w celu realizacji swoich morskich aspiracji Lexus nawiązał współpracę z Marquis Yachts. Amerykańska firma z siedzibą w miejscowości Pulaski (Wisconsin) nieopodal jeziora Michigan to jedni z najlepszych specjalistów w swojej branży. Podobnie jak Lexus, w swoich projektach łączą oni nowoczesne technologie i rzemieślniczą precyzję. Tamtejszych szkutników, pośród których wielu posiada ponad trzydziestoletnie doświadczenie, można więc porównać do mistrzów Takumi z fabryk Lexusa.

Niemal dwudziestometrowy LY 650, napędzany silnikiem Volvo IPS 1200 (lub IPS 1350), ma spełniać najwyższe standardy. Niesamowity design i luksusowe wykończenie łączą się natomiast z praktycznością i wygodą dla sześciu osób. Wiadomo już także, że poza samą produkcją, Marquis Yachts ma odpowiadać także za serwisowanie oraz sprzedaż jachtu, która ruszy niebawem.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Warszawa buduje most tylko dla pieszych i rowerzystów

Warszawa próbuje gonić miasta Zachodniej Europy. Moda na architektoniczne inwestycje usprawniające funkcjonowanie,...
Czytaj wiecej