Lexus na wysoką nutę

Lexus na wysoką nutę
Lexus na wysoką nutę
W 2012 roku główny inżynier Lexusa RX zwrócił się do Yamaha Fine Technologies - oddziału firmy Yamaha odpowiedzialnej za wysokiej klasy technologie - z prośbą o stworzenie drewnianego elementu wyposażenia, który byłby unikalny tylko dla modelu RX.

W 2012 roku główny inżynier Lexusa RX zwrócił się do Yamaha Fine Technologies – oddziału firmy Yamaha odpowiedzialnej za wysokiej klasy technologie – z prośbą o stworzenie drewnianego elementu wyposażenia, który byłby unikalny tylko dla modelu RX.

Katsuda wiedział że popularny SUV Lexusa jest luksusowy, ale nie tak bardzo luksusowy jak by tego oczekiwał. Chciał czegoś więcej: sprawić, aby spośród wszystkich aut tej klasy RX był jedyny w swoim rodzaju.

2016_Lexus_RX_450h_2

Yamaha Fine Technologies to nie wybór przypadkowy. Doskonale znają się na rzeczy. W końcu stoją za nimi lata doświadczeń i nagród zdobytych z najwyższej klasy drewniane instrumenty: fortepiany, skrzypce, altówki i wiolonczele. Na potrzeby zlecenia od Lexusa, oddział zaproponował wykorzystanie nowatorskiej techniki laserowego wytrawiania drewna, która pozwoliłaby stworzyć wyrafinowane drewniane ornamenty dla centralnej konsoli RX’a. Katsuda był pod ogromnym wrażeniem. Produkcja wystartowała w ubiegłym roku.

2016_Lexus_RX_450h_3Efektem końcowym ręcznej pracy rzemieślników z Yamahy jest elegancki element, który sprawia że luksusowe wnętrze Lexusa RX zmienia się w unikalny. Zanim jednak tam trafi potrzebnych osiem tygodni trudnej pracy. Cały proces składa się z czternastu etapów, podczas których zaangażowane są dziesiątki najlepszych japońskich rzemieślników. Do produkcji wykorzystuje się sprowadzane z Afryki arkusze drzewa Sapele połączone z cienkimi warstwami aluminium, a następnie barwione by usunąć naturalny, czerwony kolor drewna.

Lexus

W tym momencie zaczyna się magia. Laser wypala na powierzchni drewna precyzyjne proste linie odsłaniające warstwę aluminium, która kryje się pod nim. Tak uwidacznia się niezwykły kontrast obu materiałów. Tak jak nie ma dwóch takich samych kawałków drewna, tak i nie ma dwóch takich samych elementów zdobiących wnętrze RX’a.
Warto zauważyć, że Lexus postanowił zastosować ten element w jednym ze swoich najpopularniejszych modeli, dostępnym globalnie.
Więcej: lexus-int.com
Tagi wpisu
, , ,
Autor artykułu
More from Krzysiek Bukowski

Znamy finalistów Lexus Design Award 2016

Spośród 1232 zgłoszeń wybrano 12 finalistów. Ich prace zobaczymy na Milan Design...
Czytaj wiecej