Lexus RC F GT3 na podium Silverstone!

Emil Frey Lexus Racing Team na podium Silverstone (fot. mat. prasowe)
Emil Frey Lexus Racing Team na podium Silverstone (fot. mat. prasowe)
Wyścig wytrzymałościowy serii Blancpain GT na torze Silverstone w Anglii mamy już za sobą. Fani sportów motorowych mogli oglądać zmagania zespołów w Internecie. Kto nie widział, niech żałuje, bo widowisko okazało się bardzo ekscytujące…

Jazdy Treningowe

Emil Frey Lexus Racing Team rozpoczął intensywne przygotowania do wyścigu już podczas jazd treningowych na torze Silverstone. Jazdy testowe posłużyły zespołowi między innymi do optymalizacji ustawień i doboru prędkości na zakrętach. Dzięki wytężonej pracy techników oraz kierowców, samochody występujące z numerami 14 i 114 osiągały chwilami najlepsze wyniki okrążeń wśród całej stawki biorącej udział w wyścigu. Ostatecznie, w tym etapie uzyskały miejsce trzecie i czternaste.

Kwalifikacje

Podczas kwalifikacji pogoda dopisywała, same Lexusy zaś, sprawowały się bardzo dobrze osiągając niskie czasy okrążeń. Zyskało to bezpośrednie przełożenie na odpowiednio trzecią i ósmą pozycję dla samochodów 14 i 114. Wyniki niedzielnych kwalifikacji zaliczyć można do najlepszych z uzyskanych przez Emil Frey Lexus Racing Team w serii Blancpain GT.

Lexus RC F GT3 na torze Silverstone (fot. mat. prasowe)
Lexus RC F GT3 na torze Silverstone (fot. mat. prasowe)

Sektor 1/3

Po kwalifikacjach nadszedł czas na właściwy wyścig wytrzymałościowy. Christian Klien (14) narzucił ostre tempo, z miejsca uzyskując czwartą pozycję w wyścigu. Niestety, szczęście nie dopisało mu, gdy jako pierwszy zjechał do boksu. Awaria klucza udarowego do kół znacznie wydłużyła techniczną  przerwę.

114-tka natomiast, za której kółkiem wyścig rozpoczął Stéphane Ortelli, z początku plasowała się jako szósta. Lexus prowadzony przez Monakijczyka uzyskał najkrótszy czas w pierwszym sektorze i zjechał do boksu jako lider. Ostatecznie, pierwszą z trzech części trasy auto zaliczyło na pozycji czwartej.

Lexus RC F GT3 na torze Silverstone (fot. mat. prasowe)
Lexus RC F GT3 na torze Silverstone (fot. mat. prasowe)

Sektor 2/3

Samochód z numerem 14, dalej prowadzony przez Marco Seefrieda, wrócił do wyścigu jako siódmy. W środkowym etapie wyścigu kierowcy udało się jednak ostatecznie osiągnąć pozycję czwartą.

Do 114-tki przesiadł się Markus Palttala, który swoje zmagania rozpoczął z pozycji piątej. Następnie całe okrążenie spędził na próbie pokonania Mercedesa AMG GT3 z numerem 4 i udało się –  w końcu osiągnął czwarte miejsce. To mu jednak nie wystarczyło i na 52. okrążeniu pokonał Aston Martina z numerem 62 w walce o pozycję trzecią. Teraz dzieliło go już tylko sześć sekund do plasującego się na drugim miejscu Mercedesa-AMG GT3 z numerem 66. Na 57. okrążeniu obydwa samochody zjechały jednak do boksów.

Lexus RC F GT3 w boksie (fot. mat. prasowe)
Lexus RC F GT3 w boksie (fot. mat. prasowe)

Sektor 3/3

Albert Costa Balboa finałową część wyścigu rozpoczął z samochodem nr 14 jako ósmy. Do samego końca wyścigu bronić musiał tej pozycji przed pozostałymi konkurentami, co niejednokrotnie stanowiło pełne napięcia widowisko. Śmiało postanowił wyciągnąć z Lexusa RC F GT3 to, co najlepsze, uzyskując najlepszy czas w trzeciej części zmagań. Ostatecznie jednak, samochód zajął miejsce dziewiąte.

Z trzeciej pozycji za kierownicę 114-tki przesiadł się Norbert Siedler. Do utrzymującego się na miejscu drugim samochodu o numerze 88 dzieliły go tylko trzy sekundy straty, które starał się nadrobić. Największe emocje jednak miały miejsce podczas finałowych okrążeń, kiedy to Austriak walczył o utrzymanie trzeciej pozycji z Audi o numerze 1, które – ni stąd, ni zowąd – zaczęło siedzieć mu na ogonie. Siedler ostatecznie wyprzedził rywala o 0,5 sekundy i wywalczył tym samym pozycję trzecią – pierwsze miejsce na podium dla zespołu Emil Frey Lexus Racing w wyścigach serii Blancpain GT.

Lexus RC F GT3 na torze Silverstone (fot. mat. prasowe)
Lexus RC F GT3 na torze Silverstone (fot. mat. prasowe)

To już czwarta runda zmagań z serii Blancpain GT w tym roku. Kolejny, sześciogodzinny wyścig, odbędzie się w dniach 1-2 czerwca na francuskim torze Paul Ricard.

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Kino kulinarne: „Bajecznie bogaci Azjaci”

„Bajecznie bogaci Azjaci” to historia niełatwego spotkania pary młodych ludzi z rodziną...
Czytaj wiecej