Lexus RX 450h najlepszą hybrydą klasy premium

Lexus RX 450h (2020), Najlepsza hybryda klasy premium, DrivingElectric, Lexus
Lexus RX 450h (2020) – najlepsza hybryda klasy premium według DrivingElectric, fot. Lexus
Najważniejszy brytyjski portal konsumencki poświęcony elektromobilności przyznał swoje coroczne nagrody – wśród wyróżnionych DrivingElectric Awards 2021 nie mogło zabraknąć Lexusa, którego model RX 450h uznano za najlepszą hybrydę klasy premium.

Rok 2020 jest, jaki jest, ale nawet on nie powstrzymał elektryfikacyjnego postępu i triumfalnego marszu Lexusa. Japońska marka nawet w tych trudnych warunkach rynkowych osiągała kolejne kamienie milowe, ale też wielokrotnie zdobyła wyróżnienia w plebiscytach i konkursach. Co zresztą ważne, szczególnie dla Japończyków, nagradzano ich zarówno tam, gdzie głos mieli motoryzacyjni eksperci, jak i tam, gdzie liczyło się przede wszystkim zdanie konsumentów. Kolejnym przykładem tych drugich laurów jest natomiast przyznanie modelowi RX 450h DrivingElectric Award 2021 w kategorii najlepsza hybryda klasy premium.

DrivingElectric Awards coraz istotniejszym wyróżnieniem

DrivingElectric Awards 2021
Fot. DrivingElectric Awards 2021

Nagrody w plebiscycie portalu DrivingElectric.com przyznano dopiero po raz trzeci. Trudno jednak nie wziąć przy tym pod uwagę, że mówimy o serwisie w stu procentach skupionym na elektromobilności, która za sprawą Lexusa obecna jest na motoryzacyjnych rynkach już od ponad piętnastu lat, ale tak naprawdę dopiero teraz zyskuje na znaczeniu.

DrivingElectric Awards przyznawane są w siedemnastu kategoriach. Jako że to nagrody konsumenckie, gdzie posiadacze poszczególnych modeli hybrydowych i elektrycznych dzielą się wrażeniami, pod uwagę brane są jedynie modele dostępne w salonach. Część z wyróżnień trafia też do firm okołobranżowych, a więc dostarczycieli energii; najlepszych systemów miejskiego ładowania czy nawet najlepszej mapy wskazującej punkty, w których możemy podładować elektryki. Sednem są jednak samochody, a tych jest z roku na rok coraz więcej w ofercie poszczególnych marek. Jak wśród coraz liczniejszej konkurencji radzą sobie pionierzy, którzy zapoczątkowali hybrydową rewolucję? Okazuje się, że całkiem nieźle.

RX 450h najlepszą hybrydą klasy premium

Lexus RX w wersji 450h F-Sport, fot. Lexus International
Lexus RX w wersji 450h F-Sport, fot. Lexus International

To wyróżnienie właściwie nie powinno dziwić. Najpopularniejszy SUV w historii marki rządzi w tej kategorii od pierwszej edycji DrivingElectric Awards. Autor uzasadnienia pozwolił sobie nawet na komentarz: “nic nie wskazuje na to, by RX-owi mógł zagrozić którykolwiek z pretendentów do korony w tej kategorii”. Nie gorzej poradziła sobie także siostrzana Toyota, która otrzymała aż dwa wyróżnienia. Corollę Touring Sports okrzyknięto najlepszą rodzinną hybrydą, natomiast Priusa najlepszą hybrydą na rynku wtórnym. Z kolei za samochód roku, a przy tym najlepszy mały samochód elektryczny uznano Fiata 500. Pełną listę zwycięzców w poszczególnych kategoriach znajdziecie tutaj.

Lexus RX to wyrafinowany, luksusowy SUV, którego napęd hybrydowy daleko przewyższa silniki Diesla w konkurencyjnych modelach. Jego zwycięstwo w kategorii Best Premium Hybrid Car jest w pełni zasłużone.

– Richard Ingram, redaktor naczelny portalu DrivingElectric

Mówiąc o RX-ie, warto mieć też na uwadze, że to model przełomowy, który wprowadzał napęd hybrydowy na salony. Wersja RX 400h z 2004 roku była pierwszym SUV-em, a zarazem pierwszym na świecie samochodem luksusowym, który otrzymał tę opcję napędową. To na jego sukcesie oparto rozwój całej gamy hybryd Lexusa, które dziś przeważają wśród upodobań europejskich klientów. Dominacja w tej konkretnej kategorii nie może więc dziwić.

Interesująco w kontekście kolejnych edycji DrivingElectric Awards wyglądają natomiast zapowiedzi marki. Już teraz sukcesywnie na kolejnych rynkach pojawia się pierwszy w pełni elektryczny Lexus – UX 300e, a to zaledwie początek. W najbliższych latach elektryków tej firmy ma być jeszcze więcej – finalnie każdy z modeli w ofercie ma dawać klientom szeroki wybór opcji napędowych.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Pornhub pozbył się większości filmów

Na nic wieloletnie budowanie pozytywnego wizerunku poprzez genialne reklamy świąteczne czy akcje proekologiczne...
Czytaj wiecej