Lexus RX L: samochód ujmujący japońską gościnnością

Lexus RX L (fot. mat prasowe)
Lexus RX L (fot. mat prasowe)
Omotenashi – to słowo oznaczające japońską gościnność. Aby przekonać się o sile tej dalekowschodniej tradycji nie musisz odwiedzać Kraju Kwitnącej Wiśni - wystarczy, że zasiądziesz wraz z rodziną w siedmiu komfortowych fotelach nowego Lexusa RX L.

Pierwszy w Europie model Lexusa przeznaczony dla aż siedmiu pasażerów stworzony został z myślą o potrzebach dużej rodziny, wypadach za miasto z przyjaciółmi oraz przewożeniu ładunków większych, niż mógłby pomieścić zwyczajny samochód osobowy. Nie jest to jednak jedyna jego mocna strona. Projektanci modelu RX L w swojej pracy kierowali się japońską ideą omotenashi, nakazującą zapewnienie komfortowych warunków każdemu z gości.

Lexus RX L świetnie nadaje się do wypadów za miasto (fot. mat prasowe)
Lexus RX L świetnie nadaje się do wypadów za miasto (fot. mat prasowe)

I tak, każdy rząd siedzeń zaprojektowano z myślą o zapewnieniu jak największej wygody każdemu z przebywających w pojeździe. Zacznijmy więc od tyłu samochodu, powszechnie uważanego za najmniej komfortową lokalizację w kabinie.

Lexus RX L - odchylane oparcia środkowego rzędu siedzeń (fot. mat prasowe)
Lexus RX L – odchylane oparcia środkowego rzędu siedzeń (fot. mat prasowe)

Do trzeciego rzędu siedzeń dostaniemy się z drugiego w bardzo wygodny sposób. Wystarczy użyć specjalnej dźwigni, dzięki której możemy przechylić oraz przesunąć środkowe siedzenia do przodu. Fotele nie posiadają wystających elementów, dzięki czemu ryzyko potknięcia się przy wsiadaniu lub wysiadaniu z auta jest bardzo niskie. Dodatkowym udogodnieniem przy wchodzeniu do pojazdu oraz opuszczaniu go jest zamontowany schodek. W podłokietnikach tylnych siedzeń umieszczono uchwyty na kubki, a gniazda USB pozwolą dzieciom w trakcie długiej podróży na podłączenie konsoli do gier.

Lexus RX L - ostatni rząd siedzeń (fot. mat prasowe)
Lexus RX L – ostatni rząd siedzeń (fot. mat prasowe)

Dzięki sterownikom trójstrefowej klimatyzacji umieszczonym w po obydwu stronach ostatniego rzędu foteli, pasażerowie znajdujący się na samym końcu kabiny mogą regulować zarówno wentylację, jak i ogrzewanie. Dodatkowo, temperaturę z tyłu kontrolować może przy użyciu opcji ekranu multimedialnego także kierowca. Jest to ważne zwłaszcza, gdy z tyłu jadą dzieci.

Przy drugim rzędzie foteli oraz w bagażniku umieszczono przycisk składający automatycznie rząd trzeci. Po złożeniu tylnych, środkowe siedzenia można regulować w kierunkach przód-tył w zakresie aż 15 centymetrów, co jest niespotykaną wielkością we współczesnych SUV-ach. Daje to pasażerom tej części auta możliwość ułożenia się w dogodnej dla nich, niewymuszonej pozycji. Fotele przednie sterowane są elektrycznie i zapewniają ogrzewanie w zimne oraz wentylację w gorące dni.

Lexus RX L - przednie fotele samochodu (fot. mat prasowe)
Lexus RX L – przednie fotele samochodu (fot. mat prasowe)

Projektanci Lexusa produkując RX L zadbali nie tylko o komfort, ale także praktyczność rozwiązań zastosowanych w modelu. Po złożeniu trzeciego rzędu siedzeń zyskujemy blisko 107 centymetrów płaskiej przestrzeni ładunkowej.

Lexus RX L -powierzchnia ładunkowa po złożeniu trzeciego rzędu foteli (fot. mat prasowe)
Lexus RX L -powierzchnia ładunkowa po złożeniu trzeciego rzędu foteli (fot. mat prasowe)

Użytkownicy samochodów rodzinnych kładą szczególny nacisk na kwestię bezpieczeństwa. Dlatego Lexus RX L spełnia rygorystyczne normy, zweryfikowane w niezależnych testach zderzeniowych Euro NCAP, podczas których zdobył aż pięć gwiazdek. Dodatkowo, o wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie dba pakiet Lexus Safety System +.

Lexus RX L - poduszki powietrzne zamontowane w samochodzie (fot. mat prasowe)
Lexus RX L – poduszki powietrzne zamontowane w samochodzie (fot. mat prasowe)

Wyposażenie rodzinnego Lexusa, z samej zasady bogate, może zostać dodatkowo poszerzone o dodatkowe opcje. Dostępnych jest 15 audiofilskich głośników surround stworzonych specjalnie z myślą o tym modelu przez firmę Mark Levinson, a także 12,3-calowy ekran multimedialno-nawigacyjny, sterowana bezdotykowo pokrywa bagażnika, czy pełne oświetlenie LED.

Lexus RX L - elektrycznie otwierana i zamykana pokrywa bagażnika ze sterowaniem bezdotykowym (fot. mat prasowe)
Lexus RX L – elektrycznie otwierana i zamykana pokrywa bagażnika ze sterowaniem bezdotykowym (fot. mat prasowe)

Jak dla nas, RX L to prawdziwa petarda wśród samochodów rodzinnych. A Wy, co myślicie o nowym modelu Lexusa?

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Lexus „Letters”: niezwykłe podziękowanie od Michaela Murphy’ego

Michael Murphy to uznany artysta poruszający się w obszarze sztuki perceptualnej, Specjalnie...
Czytaj wiecej