Spot o Lexus Safety System+ mógłby wygrać Super Bowl

Fragment spotu "Lexus Quarterback Safety System+", fot. Lexus International
Fragment spotu "Lexus Quarterback Safety System+", fot. Lexus International
Futbol amerykański nie jest w Polsce zbyt popularny, ale szaleństwo związane z Super Bowl powoli dociera także do nas – przynajmniej pod postacią krążących w internecie reklam, które stanowią swoistą wisienkę na torcie najważniejszego wydarzenia sportowego w Stanach Zjednoczonych. Wiele wskazuje jednak na to, że jeden z najciekawszych okołofutbolowych spotów tego roku nie zostanie wyświetlony podczas finałowego meczu NFL.

Film zatytułowany “Lexus Quarterback Safety System+” trafił na oficjalny kanał YouTube japońskiej marki przed kilkoma dniami. W gruncie rzeczy nie trzeba być nawet fanem futbolu amerykańskim, by domyślić się, jak istotną rolę pełni tam rozgrywający. Osoba grająca na tej pozycja zawsze stanowi mózg zespołu – niezależnie od dyscypliny. Najbardziej amerykański ze wszystkich sportów drużynowych ma jednak pewną przewagę nad innymi rozgrywkami. Jest zdecydowanie najbardziej kontaktową grą i każdego roku gromadzi przed telewizorami miliony widzów – zwłaszcza podczas obrośniętego kultem meczu finałowego. Właśnie to wykorzystano podczas promocji Lexus Safety System+.

Dwie pieczenie na jednym ogniu?

Kadr ze spotu reklamującego Lexusa LS 500 F Sport i film "Czarna Pantera" podczas Super Bowl 2018, fot. Lexus International/Marvel
Kadr ze spotu reklamującego Lexusa LS 500 F Sport i film “Czarna Pantera” podczas Super Bowl 2018, fot. Lexus International/Marvel

Najwyraźniej wyciągnięto w Lexusie wnioski z ubiegłych lat. Japończycy podczas Super Bowl 2017 w tanecznym klipie promowali model LC 500. W zeszłorocznej reklamie LC pojawił się gościnnie, ale głównym bohaterem był Lexus LS 500 F Sport, którego promocję wspierano ujęciami z marvelowskiej “Czarnej Pantery”. W tym roku przedmiotem reklamy uczyniono natomiast Lexus Safety System+, ale twórcy spotu podeszli do tematu w sposób żartobliwy. Z jednej strony ukazano zalety systemu, który dba o bezpieczeństwo między innymi w nowym Lexusie UX, z drugiej zaś zdecydowano się na tematykę futbolową w przededniu Super Bowl 2019. Wyszło świetnie – to prawdopodobnie najzabawniejsza okolicznościowa reklama tego roku.

Głównym bohaterem “Lexus Quarterback Safety System+” uczyniono Matta Leinarta. Co prawda świetny niegdyś rozgrywający tylko raz miał okazję wystąpić w wielkim finale (jego Arizona Cardinals uległo podczas Super Bowl 2009 drużynie Pittsburgh Steelers), ale 35-latek wciąż jest w futbolowym środowisku bardzo ceniony. Na jego przykładzie Lexus postanowił natomiast pokazać, czym jest japońska wizja bezpieczeństwa. W trwającym nieco ponad cztery minuty nagraniu Leinart na własnym ciele pokazuje, jak działają rozwiązania Lexus Safaty System+. Twórcy filmu zaznaczają przy tym, że żadnemu futboliście podczas kręcenia spotu nie stała się krzywda.

Filmik jest oczywiście zbyt długi, by komukolwiek przyszło do głowy, by wyemitować go podczas Super Bowl LIII (3 lutego 2019). Wśród tam zaprezentowanych reklam z pewnością niewiele będzie na tyle odważnych, by podczas horrendalnie drogiej transmisji ryzykować nieoczywistym humorem.

O co chodzi z QLSS+?

Matt Leinart w reklamie Lexus Safety System+, fot. Lexus International
Matt Leinart w reklamie Lexus Safety System+, fot. Lexus International

Zaprezentowany w filmiku “system” bazuje na rozwiązaniach znanych z Lexus Safety System+. Podczas kręcenia skupiono się na ukazaniu pięciu różnych komponentów, które mają dbać o bezpieczeństwo… Tak futbolowego rozgrywającego, jak i kierowcy nowego Lexusa. Chodzi o skuteczne wyeliminowanie zagrożeń płynących z martwych punktów, system wyciszający zewnętrzne zakłócenia, pomocną w nawigowaniu kamerę 360º, wykorzystywanie GPS-u do wyboru jak najbezpieczniejszej trasy oraz zaawansowany system poduszek powietrznych. Wszystko to podane w iście humorystyczny sposób i przy asyście Lexusa UX. Nie trudno się domyślić, że wyposażono go w Lexus Safety System+, oferujące podobne rozwiązania do tych, które chroniły Matta Leinarta.

Tym prostym sposobem Japończycy zaoszczędzili 20 mln dolarów, mimo to promując Lexus Safety System+ na fali futbolowego szaleństwa. I choć w ten wyjątkowy wieczór ich spot nie zostanie wyemitowany w natłoku innych reklam, chyba nie mają czego żałować.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Koichi Suga: zawsze poszukuję unikalnych rozwiązań

Nawet najwybitniejsi artyści czasem muszą poszukać gdzieś natchnienia. Właśnie dlatego Koichi Suga...
Czytaj wiecej