Lexus sprzedał już 5 milionów SUV-ów

Lexus RX, Lexus NX, Lexus UX, Lexus
Fot. Lexus International
Ciekawymi informacjami podzielili się ostatnio analitycy Lexusa – jak wyliczyli, podsumowując czerwcowe wyniki, w globalnym rozrachunku marka przekroczyła już 5 000 000 sprzedanych SUV-ów. Najbardziej cieszy natomiast fakt, że znaczna ich część to hybrydy.

Lexus może kojarzyć się z wieloma rzeczami: eleganckimi limuzynami, zjawiskowym coupé LC czy supersamochodem LFA – kamieniem węgielnym sportowych sukcesów marki. Nie sposób nie wspomnieć też o hybrydach, których Japończycy byli pionierami, czy wreszcie o modelach nieco większych, za to coraz popularniejszych. SUV-y są dziś bowiem w modzie, a Lexus i tu potrafi kreować oraz realizować swoje odważne wizje, zmieniając oblicze motoryzacji. Niezależnie od klasy pojazdu, marka słynie bowiem z innowacyjności, wyrazistego designu i godnej kunsztowi japońskich rzemieślników dbałości o detale.

5 033 351 sprzedanych SUV-ów – to kolejny kamień milowy Lexusa

SUV, SUV-y Lexusa, Lexus International
Od klasyków po współczesne cuda techniki, fot. Lexus International

SUV-y Lexusa mają nieco krótszą historię niż sama marka i jej limuzyny – pierwszy duży model trafił na rynek w 1996 roku. Mowa oczywiście o Lexusie LX, którego w ciągu dwudziestu czterech lat od premiery kupiono 487 229 razy. Kolos szybko, bo już dwa lata później, doczekał się nieco mniejszego następcy – modelu RX. To pierwszy SUV Lexusa z nadwoziem samonośnym, który dał początek zupełnie nowej klasie luksusowych crossoverów – dziś najpopularniejszemu segmentowi klasy premium. Kolejna generacja RX-a w 2005 roku stała się też pionierską konstrukcją hybrydową, rozpoczynając elektryfikacyjną rewolucję na rynku. W 2017 roku model doczekał się też wersji RX L, a ich łączna sprzedaż do końca czerwca 2020 roku wyniosła 3 136 223 egzemplarze.

Wspomniałem o pionierze oraz jego uczniu, który przerósł mistrza, ale przecież to zaledwie połowa oferty Lexusa w tej klasie. Poza LX-em, RX-em i RX-em L częścią rodziny SUV-ów tej marki są też modele: GX, NX oraz UX. Ten pierwszy to zaprezentowany w 2002 roku model terenowy o konstrukcji ramowej – co tu dużo mówić – auto specyficzne. I ono trafiło jednak w gusta konkretnych grup odbiorców, sprzedając się w liczbie 445 965 sztuk. Dobrym, bo trzecim w historii marki wynikiem może też pochwalić się NX. To wprowadzony na rynek w 2014 roku SUV średniej wielkości, na którego skusiło się jak dotąd 853 035 osób.

Idzie nowe

Lexus UX 300e niebawem trafi do europejskich salonów, fot. materiały prasowe
Lexus UX 300e niebawem trafi do europejskich salonów, fot. Lexus International

Wisienką na torcie jest natomiast najmłodszy i najmniejszy w ofercie Lexusa model UX, który mimo krótkiego stażu na rynku znalazł już 110 889 nabywców. SUV-y są dziś w modzie, ale modę na hybrydy wykreowali Japończycy. UX może być natomiast kolejnym genialnym dziełem marki, które rozpocznie napędową rewolucję – tym razem elektryczną. Tylko patrzeć, jak uznanie zacznie zdobywać model UX 300e, który do sprzedaży trafi jeszcze w tym roku. Jak na razie godne pochwały jest natomiast to, że 1/3 wszystkich sprzedanych przez Lexusa SUV-ów to hybrydy. Jeszcze lepiej na tym tle wypadają europejczycy, którzy w 96% decydują się na ekologiczny napęd.

O tym, jak modne są dziś SUV-y, świadczą przede wszystkim wyniki sprzedażowe. Na początku zeszłego roku Lexus świętował sprzedanie dziesięciomilionowego samochodu. Już wówczas w zestawieniu przodował model RX i nic się w tej kwestii nie zmieniło. Dziś, kilkanaście miesięcy później, wiemy natomiast, że sprzedaż większych modeli rośnie zdecydowanie szybciej niż sedanów i coupé. Dostępne w dziewięćdziesięciu krajach świata SUV-y Lexusa odpowiadają obecnie za 2/3 globalnej sprzedaży marki.

SUV, SUV-y Lexusa, Lexus International
Fot. Lexus International

Autor artykułu
More from Damian Halik

Gene Roddenberry doczeka się filmowej biografii

Powiedzieć, że Gene Roddenberry to twórca "Star Treka", to jak spłycić siedemdziesiąt...
Czytaj wiecej