Lexus UX na targach w Genewie: już jest!

Lexus UX (mat. prasowe)
Lexus UX (mat. prasowe)
Z przyjemnością zawiadamiamy, że nowy Lexus UX zadebiutował na targach motoryzacyjnych w Genewie. Mamy fotografie i wideo przedstawiające tego crossovera nowej generacji w całej okazałości.

Nazwa Lexus UX pochodzi od słów „Urban eXplorer”, które zdradzają kierunek, w jaki spoglądali projektanci nowego modelu. Ma on łączyć luksus i styl z bezpieczeństwem i przyjemnością z jazdy. Przy tworzeniu UX nacisk położono zwłaszcza na śmiały design, uzupełniony przez znakomite wykończenie, sportowe osiągi na drodze oraz nowe technologie. Auto tworzone było z myślą o millenialsach – mężczyznach i kobietach w wieku trzydziestu kilku lat, ale dzięki jakości, jaką sobą reprezentuje, z pewnością znajdzie fanów również wśród klientów z  pozostałych grup wiekowych.

Nadwozie

Lexus UX - śmiała linia nadwozia (mat. prasowe)
Lexus UX – śmiała linia nadwozia (mat. prasowe)

Potężna, a jednocześnie smukła linia nadwozia łączy w sobie poczucie bezpieczeństwa, jakie daje crossover, z obietnicą dynamicznej, radosnej i przyjemnej jazdy. Dominują proste płaszczyzny karoserii. Pojazdowi charakteru dodają potężnie zarysowane przednie i tylne błotniki. Detale, takie jak znany wszystkim grill w kształcie klepsydry, oświetlenie w kształcie litery „L” symbolizującej Lexusa, czy świetlista linia przeprowadzona przez pokrywę bagażnika, podkreślają designerski kunszt Japończyków.

Lexus UX - oświetlenie tylnej klapy bagażnika (www.lexusnews.eu)
Lexus UX – oświetlenie tylnej pokrywy bagażnika (www.lexusnews.eu)

Konstrukcja oparta jest na platformie GA-C, dzięki której inżynierowie osiągnęli dużą sztywność nadwozia i mogli bardzo nisko umiejscowić środek ciężkości auta. Pojazd natychmiastowo reaguje na polecenia kierowcy, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu jazdy, stabilności oraz poczucia bezpieczeństwa. Inżynierowie zadbali o to, aby elementy nadwozia były jak najlżejsze, dlatego do konstrukcji maski, drzwi oraz błotników wykorzystano lekkie aluminium, a do budowy pokrywy bagażnika, żywicę. To wszystko sprawiło, że samochód jest bardzo zwinny i manewruje się nim podobnie do sportowego hatchbacka. Eleganckie, przyjemne prowadzenie auta, zaprojektowanego tak, aby oferować jak najlepsze wrażenia z jazdy, to cecha wspólna dla wszystkich modeli Lexusa.

Wnętrze

Lexus UX - wnętrze
Lexus UX – wnętrze

Wnętrze pojazdu zaprojektowane zostało przede wszystkim z myślą o komforcie kierowcy. Kabinę samochodu wspaniale zestrojono z liniami karoserii, co w efekcie daje doskonałe wyczucie krańców auta. Nisko położona deska rozdzielcza i smukłe przednie słupki zostały zaprojektowane tak, aby osiągnąć jak największe pole widzenia dla kierowcy. Ponadto, ma on nieskrępowany dostęp do wszystkich klawiszy funkcyjnych, umieszczonych blisko jego stanowiska. Fotel kierowcy ma tak wyprofilowany kształt, aby dosięgnął sterowników wszystkich najważniejszych opcji bez konieczności układania ciała w niewygodnej pozycji. W podpórce na nadgarstek znajdziemy elementy sterowania systemem audio.

Lexus UX oferuje także przyjazną, relaksującą i przytulną przestrzeń dla pasażerów. Pikowana, skórzana tapicerka o ekskluzywnym wyglądzie zainspirowana została japońską metodą sashiko, na co dzień wykorzystywaną m.in. w tworzeniu strojów paradnych do judo i kendo. Ornamentacja, stworzona z perforacji układających się harmonijne wzory, przywodzić ma na myśl fakturę japońskiego papieru (washi).

Co pod maską?

Lexus UX (mat. prasowe)
Lexus UX (mat. prasowe)

Ten kompaktowy samochód klasy premium będzie można zakupić w wersjach z silnikiem benzynowym 2.0 (model UX 200) oraz hybrydowym (model UX 250h). Obydwa zresztą zostały udoskonalone. 4-cylindrowy silnik benzynowy o wysokiej sprawności cieplnej (max. 40 %) uzupełniono o nową przekładnię bezstopniową Direct Shift. Zużywa paliwo bardziej ekonomicznie od poprzedników. Podniesiono też wydajność samoładującego systemu hybrydowego czwartej generacji i wyposażono go w mocniejszy silnik elektryczny. Wydajność paliwowa systemu również wzrosła. Moc hybrydy oceniana jest obecnie na maksymalnie 131 kW/178 KM , choć są to jedynie dane wstępne. W sprzedaży hybryda będzie dostępna w wersji z napędem na przednie lub wszystkie 4 koła (system E-Four).

PONADTO: zobaczcie, jak prezentuje się Lexus UX w wersji Sport

Lexus UX F Sport (mat. prasowe)
Lexus UX F Sport (mat. prasowe)
Lexus UX F Sport - profil (mat. prasowe)
Lexus UX F Sport – profil (mat. prasowe)
Lexus UX F Sport - tył (mat. prasowe)
Lexus UX F Sport – tył (mat. prasowe)

Źródło: Lexus News EU

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

II Warszawski Festiwal Kulinarny: tam trzeba być!

W weekend 15-16 września w Wilanowie odbędzie się druga już edycja Warszawskiego...
Czytaj wiecej