Lexus&Goodyear – tak należy projektować przyszłość motoryzacji

Pamiętamy Lexusa na lodowych kołach. Na gigantycznych rzeźbach, autorstwa 4 utalentowanych rzemieślników z Hamilton Ice Sculptors, ustawiono NX-a, który ruszył w niezwykłym „ogumieniu” na londyńskie drogi. Tym razem są to opony do futurystycznego UX-a, które zaprezentowano na salonie motoryzacyjnym w Paryżu. Jest to efekt współpracy Lexusa i firmy oponiarskiej Goodyear

Pamiętamy Lexusa na lodowych kołach. Na gigantycznych rzeźbach, autorstwa 4 utalentowanych rzemieślników z Hamilton Ice Sculptors, ustawiono NX-a, który ruszył w niezwykłym „ogumieniu” na londyńskie drogi. Tym razem są to opony do futurystycznego UX-a, które zaprezentowano na salonie motoryzacyjnym w Paryżu. Jest to efekt współpracy Lexusa i firmy oponiarskiej Goodyear.

Crossover UX przekroczył wszelkie wyobrażenia na temat tego, jak może wyglądać samochód i to już za kilka lat. Odwiedzający Paris Motor Show ujrzeli po raz kolejny wizję samochodów przyszłości Lexusa – niedalekiej – i to jakie rozwiązania na tym etapie postępu technologicznego oraz stylistycznego można zastosować.

lexus-ux-concept-with-city-backdrop

Lexus zapraszając do współpracy Goodyear, postawił przed firmą nie lada wyzwania: sprostać futurystycznej linii UX-a, innowacjom elektrotechnicznym i elektronicznym. Krótko mówiąc sprostać filozofii projektowania tego modelu – tzw. inside-out, czyli od wewnątrz do zewnątrz. Poradzili sobie śpiewająco, projektując opony przekraczające granice technologii materiałowej. Stosując laserową metodę wyrzynania laserowego, stworzyli opony gdzie szprychy obręczy przechodzą płynnie w ściany boczne kół, tworząc kombinację, która wydaje się być jednym elementem. Od wewnątrz do zewnątrz, jak podyktował Lexus w UX.

lexus-ux-tyre-turn

Jak przystało na zastosowanie najnowocześniejszych systemów w koncepcyjnych modelach japońskiej marki, tak i tu nie zabrakło kilku istotnych rozwiązań:

  • Goodyear Sound Comfort Technology – wewnątrz opony zamontowano piankę poliuretanową, tłumiącą rezonans generowany podczas jazdy, efektem jest cisza wewnątrz kabiny, pozwalająca na swobodną rozmowę czy komfortowe słuchanie muzyki

  • Sound Comfort Technology połączona z układem elektronicznym wbudowanym w oponę – optymalizacja wydajności i stabilności pojazdu w trakcie hamowania czy wchodzenia w zakręt, system ten informuje również kierowcę o ciśnieniu i temperaturze w oponach co pozwala na ulepszanie kontroli ruchu wzdłużnego i poprzecznego

  • RunOnFlat – ściany boczne opon zostały na tyle wzmocnione, aby po przebiciu opony, były w stanie właściwie radzić sobie z ciężarem pojazdu przez nawet 80 km.

Goodyear Lexus Paris 2016

 

Goodyear z dumą prezentował swoje rozwiązania dla UX-a, crossovera, który w niedalekiej przyszłości pojawi się na drogach. Pamiętajmy, że od prezentacji koncepcyjnego LC do modelu wchodzącego do sprzedaży, minęło zaledwie cztery lata. Lexus nie pozwoli więc, abyśmy za długo czekali.

Źródło: http://blog.lexus.co.uk/

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Po co Lexusowi tunel aerodynamiczny?

22 metry wysoki i 260 długi, jakby postawić go do pionu to...
Czytaj wiecej