Ile kosztuje telewizor 8K w wersji dla mas? LG ma dla nas propozycję

LG NanoCell SM9900 8K
Pierwsze telewizory 8K, które są już dostępne w sprzedaży, kosztują zawrotne pieniądze. LG zdecydowało się na oryginalny krok: wprowadził matrycę 8K do swojej tańszej linii produktowej.

LG na dziś ma dla konsumentów dwie linie telewizorów. Pierwsza to sztandarowa OLED TV, cechująca się doskonałym kontrastem i ogólnie rewelacyjną jakością obrazu. Większość modeli OLED TV pracuje w rozdzielczości 4K, ale też i nie zabrakło jednego zdolnego do wyświetlania obrazu w 8K. Dostępny jest tylko w 88-calowej wersji i kosztuje 130 tys. zł.

Truizmem jest zauważenie, że z uwagi na cenę to sprzęt na razie tylko dla tych najzamożniejszych z nas. Trudno się temu dziwić, wszak i treści 8K jest na razie bardzo mało – to niejako produkt z przyszłości. LG ma jednak jeszcze jedną linię telewizorów. Są to sprzęty NanoCell, które właśnie zyskały nowy model w swoim portfolio. I jest to telewizor 8K.

75-calowy LG NanoCell SM9900 8K już do kupienia w Polsce. Cena? Bardzo wysoka, choć już nie absurdalna

75-calowy LG NanoCell SM9900 8K

75-calowy LG NanoCell SM9900 8K nie zawiera matrycy OLED. Zamiast tego korzysta z dużo tańszej, zapewniającej zauważalnie słabszy kontrast matrycy IPS LCD, która z OLED-em dzieli w zasadzie tylko rewelacyjne kąty widzenia. Reszta parametrów jest tylko poprawna lub dobra. To sprzęt z wyższej, ale zdecydowanie nie bardzo wysokiej półki.

Telewizor ten jest jednaj gotowy na treści w 8K. Co więcej, jak twierdzi LG, w przeciwieństwie do konkurencji jest zgodny z normami branżowymi i oferuje prawdziwe 8K, bez ditheringu czy podobnych sztuczek mających na celu oszczędności przy produkcji. Według organizacji ICDM (Międzynarodowy Komitet ds. Metrologii Obrazu) modulacja kontrastu podczas definiowania rozdzielczości musi wynosić przynajmniej 50 proc.. W przypadku LG NanoCell 8K wyniosła ona 88 proc.

Za głęboką czerń i większy kontrast odpowiada technika przyciemniania lokalnego zoptymalizowana ponoć pod kątem rozdzielczości 8K. Procesor Alpha 9 drugiej generacji analizuje natomiast treść obrazu i stara się rekonstruować ją do rozdzielczości 8K (od rozdzielczości 2K w górę).

75-calowy LG NanoCell SM9900 8K

LG NanoCell 8K jest już dostępny w Warszawie w LG Brand Store w Domu Mody Klif, a jego cena została ustalona na 26 tys. zł. Bez wątpienia to nadal duży wydatek, ale w zamian otrzymujemy ogromny telewizor pracujący w bardzo wysokiej rozdzielczości. I również bez wątpienia to znacznie niższa kwota niż wspomniane na początku tekstu 130 tys. zł.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Smartduvet, czyli twoje łóżko pościeli się samo

Ścielenie łóżka trudno zaliczyć do przyjemności. Poranek z pewnością byłby lepszy, gdyby...
Czytaj wiecej