Roboty, roboty, wszędzie roboty. W twojej kuchni, w salonie i poza domem

LG sztuczna inteligencja roboty
Jeżeli targi IFA 2018 uznamy za wyznacznik trendów nieodległej przyszłości, to wygląda na to, że już niedługo wszystko za nas będzie robiła sztuczna inteligencja. Jeden z liderów na rynku sprzętu RTV i AGD – firma LG – nie mówiła wręcz o niczym innym.

Wiele się mówi o tym, jak to sztuczna inteligencja zmieni naszą codzienność na lepsze. O tym, że będziemy mieli więcej zarówno czasu wolnego i tego przeznaczonego na obowiązki, bowiem roboty i automaty przejmą od nas wiele żmudnych zadań. No właśnie, mówi się.

Specjaliści na rynku informatyki już od pewnego czasu korzystają z dobrodziejstw sztucznej inteligencji. My, konsumenci, w pewnym sensie również to robimy. Za każdym razem, kiedy wydajemy polecenie głosowe, szukamy grafik w Internecie czy nawet korzystamy z synchronizowanej z Siecią nawigacji samochodowej, wykorzystujemy algorytmy SI, nawet o tym nie wiedząc.

Myśląc o sztucznej inteligencji wyobrażamy sobie jednak coś bardziej namacalnego. Coś, co oglądaliśmy w filmach science-fiction. Czy to mrzonki? Wygląda na to, że nie. Niedawno zakończone targi IFA 2018 w Berlinie wypełnione były sprzętami rodem z kreskówki “Jetsonowie”. Co więcej, produkty te już za kilka tygodni bądź miesięcy pojawią się w polskich sklepach. Największą ofensywę związaną z robotyką i ze sztuczną inteligencją w domu przeprowadzi firma LG.

LG pokazało sprzęty, które prowadzą rozmowy zarówno ze sobą nawzajem jak i swoim użytkownikiem.

LG sztuczna inteligencja roboty

Odwiedzający stoisko LG na targach IFA 2018 mogli na własnej skórze przekonać się, jak wygląda nieodległa przyszłość. Mogli – na przykład – usiąść sobie na kanapie w zaaranżowanym przez wystawcę salonie, by móc za pomocą telewizora i poleceń głosowych (w tym w języku polskim) obejrzeć najciekawsze potencjalne miejsca na nasz urlop, a następnie zarezerwować najdogodniejsze przeloty i noclegi.

Stojące nieopodal głośniki salonowe wyposażone są również w mikrofony i system rozumienia polskiej mowy naturalnej. Wystarczy wydać im polecenie by zgasić światło w innym pokoju, a te przekażą stosowną informację do naszej centralki smart home. „Zgaś światło w sypialni, przyciemnij lampy ogrodowe” – i już.

LG sztuczna inteligencja roboty

Stojąca nieopodal lodówka również prezentuje niebanalne możliwości. Jej czujniki rozpoznają umieszczone w niej produkty, dzięki czemu ona sama na swoim wyświetlaczu jest w stanie zarekomendować nam najlepsze przepisy składające się wyłącznie z tego, co aktualnie w niej przechowujemy.

LG pokazało też napędzane sztuczną inteligencją roboty.

Warto dodać, że zrobiło to po raz drugi. Pierwsza publiczna prezentacja robotów Cloi miała miejsce pół roku temu i… nie skończyła się za dobrze. Urządzenia miały duże problemy ze zrozumieniem najprostszych poleceń. Ale to już na szczęście przeszłość.

Roboty Cloi doskonale rozumieją mowę naturalną, dzięki czemu mogą służyć zarówno w domu, jak i w różnych punktach usługowych. Domowy, wielofunkcyjny robocik pełni funkcję małego, podążającego za nami asystenta. Robot lokaj, umożliwia w hotelu błyskawiczne zameldowanie się i odwiezienie  naszych bagaży od razu do pokoju. Był też imponujący Cloi SuitBot, który stanowić ma duże wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

LG sztuczna inteligencja roboty

Nazywa się on Clou SuitBot i pozwala na łatwe poruszanie się dzięki wspomaganiu dolnej części naszego ciała podczas chodzenia, stania lub pracy. Dzięki przypominającym sandały, specjalnym butom oraz funkcji automatycznej regulacji, użytkownik może łatwo zakładać i zdejmować opisywany egzoszkielet.

Wszystkie prezentowane tu rozwiązania techniczne pojawią się na rynku już w najbliższej przyszłości. Wygląda na to, że świat Jetsonów jest bliżej, niż myślimy…

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Kultowa Nokia wraca na rynek, będą nowe telefony!

Ukochana przez wielu marka Nokia zniknęła z rynku na skutek umowy z...
Czytaj wiecej