„Lipiec” na Krecie…

Historia kreteńskiego wina jest niezwykle bogata oraz posiada ciekawą historię produkcji sięgającą 4000 lat. Mimo, iż na terenie całej Grecji uprawia się około 300 odmian winorośli, to Kreta upodobała sobie poza szczepami międzynarodowymi, szczepy endemiczne, których owoce wspaniale oddają charakterystyczne cechy szczepów oraz terroir.

Korzystne właściwości gleby oraz znakomite warunki klimatyczne pozwoliły Kreteńczykom kontynuować to, co zapoczątkowała cywilizacja minojska – uprawę winorośli. Mimo, iż na wyspie porastają winnice szczepy międzynarodowe, to miejscowi winiarze z bardzo dużym szacunkiem podchodzą do endemicznych szczepów. Na wyspie uprawia się przede wszystkim rodzime odmiany winorośli, które porastają środkową cześć wyspy (na południe od Heraklionu) i ciągną się w kierunku zachodnim Krety.

Źródło: winesofcrete.gr

Najbardziej znanymi, występującymi na wyspie endemicznymi odmianami są: Vilana, Vidiano, Dafni, Thrapsathiri, Plito, Kotsifali, Romeiko, Malvasia di Candia, Mantilari, Muscat of Spina oraz Liatiko. Nowa generacja kreteńskich winiarzy skupiająca się na lokalnych szczepach . Z jednej strony wizytówka wyspy, a z drugiej powrót na arenę międzynarodową małych, rodzinnych winnic.

Źródło: winesofcrete.gr

Czy, aby napić się piwa trzeba kupować browar? Czy, aby napić się wina trzeba zjeździć całą wyspę? Nie!. Odwiedzając dawną stolicę Krety – Chanię, która należy do najciekawszych miejsc na wyspie, z malowniczymi uliczkami oraz XIV wiecznym portem weneckim, starym targiem, warto jest odwiedzić specjalistyczne sklepy winiarskie, które poza bogatą ofertą lokalnych trunków, organizują komentowane degustacje. W takich miejscach można poznać wina z całej wyspy, spróbować wspaniałego, intensywnego w bukiecie Vidiano, które dojrzewane jest zazwyczaj w beczkach, jednej z najstarszych odmian – Dafni, której wina wspaniale sprawdzą się z potrawami z dodatkiem ziół, aromatycznego Romeiko jak również Liatiko, starożytnej odmiany winorośli, dziś uprawianej jedynie przez garstkę winiarzy.

Odwiedzając jeden z takich sklepów, warto jest zwrócić szczególną uwagę na wina z rodowitej, kreteńskiej odmiany Liatiko, która w okresie średniowiecza (gdy wyspa była pod panowaniem weneckim) odgrywała bardzo dużą rolę. Nazwa szczepu Liatiko (Λιάτικο) wywodzi się od greckiego słowa Ιουλιάτικο co w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza „z lipca”, kiedy to grona dojrzewają na krzakach. Zbiór również następuje bardzo wcześnie i rozpoczyna się w pierwszej połowie sierpnia. Chociaż grona Liatiko mają bardzo ciemną i głęboko pigmentową skórę, to trudno jest utrzymać podczas procesu wytarzania wina intensywną barwę. Wina z tego szczepu charakteryzują się bogatym w aromaty nosem z dojrzałymi owocami i przyprawami oraz miękkimi taninami.

Liatiko „lipiec” z winnicy Efrosini.

Efrosini Winery, to krótka historia rozpoczynająca się ledwie dwadzieścia lat temu, kiedy to grecka rodzina Kosmadakis z nieocenioną pomocą doświadczonych i wyspecjalizowanych specjalistów (rolników, chemików, biologów oraz enologów), rozpoczęła uprawę winorośli w środkowej części Krety. Ta mała, rodzinna winnica, uprawia Vilanę, Malvazię, Chardonnay oraz czerwone szczepy: Kotsifali, Cabernet Sauvignon, Syrah, Merlot oraz Liatiko, z którego powstaje Mikri Evgeniki.

Wino charakteryzuje się bardzo eleganckim nosem z bogatymi aromatami czarnej porzeczki, malin, dżemu truskawkowego, dojrzałej wiśni, rozmarynu z nutą wanilii. Podniebienie jest bardzo żywiołowe, niezwykle pełne, z ostrą kwasowością i miękkimi taninami. Smaki podążają za aromatami nosa, ukazując truskawkę, wiśnię, kawę, cynamon, czarny pieprz oraz nuty skórzane i ostrą papryczkę, dając w rezultacie długotrwały posmak. Podejście do Liatiko przez rodzinę Kosmadakis jest dość abstrakcyjne. Chcąc ukazać w pełni charakter szczepu nie zdecydowano się na starzenie wina w beczkach. Wino przeszło tylko fermentację w stalowych kadziach, uzyskując tym samym wspaniałą żywiołowość oraz złożoność. Wino wspaniale komponuje się z grillowanymi szaszłykami, pizzą z ostrymi składnikami, wołowiną, gulaszem oraz baraniną.

 

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Wine & SZAWA – I Charytatywny Kiermasz Win…

Wielkie odliczanie do I Charytatywnego Kiermaszu Win trwa. Już w najbliższy piątek,...
Czytaj wiecej