Nie będzie nowych powieści Terry’ego Pratchetta

To już pewne, nikt nie dokończy rozpoczętych powieści słynnego pisarza fantasy. Dysk twardy należący do Pratchetta został właśnie komisyjnie zniszczony.

Terry Pratchett to słynny brytyjski pisarz zmarły w 2015 roku. Mimo trwającej osiem lat walki z nietypową odmiana Alzheimera, autor cały czas pisał, pod koniec życia również z pomocą asystentów. Nie wszystkie jego projekty zostały dokończone, przerwała je śmierć pisarza. Często zdarza się, że za takie dzieła biorą się związani ze zmarłym autorzy, którzy w duchu twórcy kończą je i wydają po jego śmierci. Pratchett zdecydował inaczej. Zgodnie z jego wolą, dysk twardy z jego osobistego komputera miał zostać zniszczony. I to charakterystycznie dla swady pisarza w dość nietypowy sposób. Urządzenie miało zostać rozjechane… walcem parowym. Dokonał tego w ubiegłym tygodniu wykonawca testamentu Pratchetta, Rob Wilkins. Dysk został przejechany zabytkowym walcem Lord Jericho. Złośliwi twierdzą jednak, że Wilinks mógł wcześniej skopiować zawartość nośnika.

Terry Pretchett to jeden z najbardziej znanych na świecie pisarzy Fantasy. Debiutował w 1971 roku powieścią Dywan, jednak największą popularność przyniosła mu seria Świat Dysku. Liczący czterdzieści jeden książek cykl był humorystycznym odzwierciedleniem naszej rzeczywistości. Pratchett przedstawiał w krzywym zwierciadle wydarzenia i postaci, które istniały w realnym świecie. Pisał o rock & rollu, kinie, ale i mechanizmach władzy, religii czy tolerancji. Część Świata Dysku to parodia literatury fantasy. Wydał ponad siedemdziesiąt powieści, które rozeszły się w ponad siedemdziesięciu milionach egzemplarzy. Prace Pratchetta przetłumaczono na 37 języków, w tym polski. Odkąd była taka możliwość pisał na komputerze, był również zapalonym graczem komputerowym, jako jeden z pierwszych pisarzy na świecie komunikował się z czytelnikami przez internet. O jego twórczości będzie można dowiedzieć się więcej na wystawie poświęconej pisarzowi, która odbędzie się w muzeum w Sailsbury między 16 września, a 13 stycznia. Wystawione tam zostaną również szczątki zniszczonego twardego dysku.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Loopwheels – jazda rowerem nigdy nie była tak komfortowa

Wygląda na to, że wreszcie powstał skuteczny sposób na zwiększenie wygody jazdy...
Czytaj wiecej