Stratolaunch – największy samolot świata

Mamy nowego skrzydlatego rekordzistę, właśnie pokazano Stratolaunch, największy samolot świata.

Amerykańska maszyna zdetronizowała dotychczasowego rekordzistę, radziecko – ukraińskiego Antonowa An-225 Mriję. Ten postradziecki olbrzym dzierżył rekord przez prawie 30 lat – pierwszą Mriję (ros. marzenie) oblatano w 1988 roku. Powstał tylko w jednym egzemplarzu, drugiego nigdy nie ukończono, choć co jakiś czas pojawiają się plany doprowadzenia budowy do końca. Ukraińcy, którzy dostali w spadku po Związku Sowieckim zakłady Antonowa, wykorzystują go jako samolot na wynajem do przewożenia gabarytów.

Stratolanuch ma rozpiętość skrzydeł 117 metrów czyli 29 więcej niż Antonow. Jego dopuszczalna masa startowa wynosi astronomiczne 590 ton, tutaj ustępuje ukraińskiej maszynie o 50 ton. Co ciekawe Stratolanuch posiada dwa niezależne kadłuby połączone płatowcem i oparte na wózkach o 28 kołach. Do napędu używa sześciu turboodrzutowych silników Pratt & Whitney o łącznym ciągu ponad 1500 kiloniutonów. Jego dość specyficzna konstrukcja wynika z nietypowego przeznaczenia. Otóż Stratolaunch będzie wynosił na granicę stratosfery (9100 metrów) rakiety z satelitami. Chodzi o oszczędność, bo taki nośnik wielorazowego użytku ma być znacznie tańszy od klasycznych rakiet pionowego startu. Dopiero na odpowiedniej wysokości będzie wyczepiała się rakieta z satelitą i umieszczała go na docelowej orbicie.

Do budowy Stratolauncha trzeba było zbudować odpowiedni hangar, bowiem żadne dostępne nie mieściły takiego kolosa. Jednak jak zapewniają jego twórcy samolot będzie miał możliwość operowania ze zwykłych lotnisk. Za całym przedsięwzięciem stoi Paul Allen, amerykański przedsiębiorca, wizjoner i filantrop. To on wspólnie z Billem Gatesem założył słynny Microsoft. Jak widać teraz szuka szczęścia w przemyśle lotniczo – kosmicznym. Tak czy inaczej przez najbliższe dwa lata Ukraińcy z Antonowa mogą spać spokojnie, bo An-225 nadal jest największym samolotem świata który… lata. Stratolaunch 31 maja został pierwszy raz wypchnięty z hangaru na testy tankowania. Pierwszy oblot planowany jest dopiero na 2019 rok.

Więcej na: http://www.stratolaunch.com

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Znamy nazwy nowych polskich samolotów

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło konkurs na nazwy nowych maszyn rządowych. Propozycje były...
Czytaj wiecej