Radom Air Show, największe pokazy lotnicze w Polsce już za miesiąc!

Już w ostatni weekend sierpnia odbędzie Radom Air Show – największe pokazy lotnicze w kraju.

Radom Air Show jest największą tego typu imprezą w Polsce i jedną z największych w naszej części Europy. Pokazy lotnicze z udziałem większości maszyn bojowych polskiego lotnictwa wojskowego są często organizowane w ramach święta baz rozrzuconych po całym kraju. Jednak to do Radomia zlatuje się właściwie wszystko co lata w Wojsku Polskim oraz sporo gości zagranicznych. Radomska impreza przez lata wyrobiła sobie uznanie wśród lotników z całej Europy, ponadto nasze zespoły akrobacyjne pojawiają się na tego typu pokazach w innych krajach co skutkuje rewizytami. Air Show po raz pierwszy odbyło się w 1991 roku na poznańskim lotnisku Ławica, potem dwa razy gospodarzem była Wyższa Szkoła Wojsk Lotniczych w Dęblinie. Od 2000 roku pokazy na stałe zagościły na radomskim Sadkowie. Ze względów finansowych i organizacyjnych (pokazy rozrosły się do sporych rozmiarów) od jakiegoś czasu jest organizowana co dwa lata. Renomy nie zepsuły nawet dwa tragiczne wypadku, W których zginęło dwóch pilotów grupy akrobacyjnej Żelazny oraz dwóch pilotów wojskowych z Białorusi.

W czasie trwających dwa dni pokazów widzowie mają szansę zobaczyć to czego nie da się  na żadnej innej imprezie lotniczej w kraju. Oprócz trwających praktycznie od rana do zmierzchu pokazów w powietrzu olbrzymie wrażenie robi wystawa statyczna. Sporą część maszyn można zobaczyć naprawdę z bliska, a do niektórych nawet wejść do środka.

Głównymi atrakcjami są przede wszystkim programy akrobacji naszych rodzimych zespołów: Orlików (PZL-130 Orlik) z Radomia, Biało – czerwonych Iskier z Dęblina (TS-11 Iskra), Fulcrum Solo Display Team z Mińska Mazowieckiego (MiG-29) Fulcrum Drivers Demo Team z Malborka (MiG-29) Zespołu Akrobatycznego ze Świdwina (Su-22) czy wreszcie Tiger Demo Team z Poznania (F-16). Do tego dołączą śmigłowce i maszyny transportowe. Oprócz rodzimych lotników będziemy mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć m.in. Rumuńskiego MiGa-21 (najliczniejsza maszyna w historii WP) Włoskiego, Hiszpańskiego i Niemieckiego Eurofightera EF-2000, Su-27 z Ukrainy czy wreszcie bombowce B-1 i B-52 ze Stanów Zjednoczonych. Ponadto podczas imprezy będzie obchodzona 85 rocznica zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach Challenge 1932.

 

Radom Air Show odbędzie się w ostatni weekend sierpnia na radomskim lotnisku Sadków. Więcej informacji pod adresem: http://airshow.wp.mil.pl

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Invictus – Ciszewski wraca do korzeni

Invictus to powrót polskiego pioniera historii alternatywnej do korzeni. Nową powieścią wraca...
Czytaj wiecej