LS+ Concept – rewolucja w prowadzeniu auta

Zgodnie z zapowiedzią, Lexus zaprezentował na targach w Tokio, nowy model koncepcyjny. LS+ Concept jest zapowiedzią technologii zautomatyzowanego prowadzenia w nadchodzących latach.

Świat bez wypadków drogowych – brzmi nierealnie, ale zaawansowane technologie mają szansę tę wizję urzeczywistnić. Integrated Safety Management czyli w uproszczeniu lepsze wsparcie kierowcy w każdej sytuacji na drodze dzięki integracji systemów bezpieczeństwa, to konsekwentnie wprowadzane przez Lexusa udoskonalenia. Efektywna mobilność i radość z jazdy to coś czego użytkownikom aut nie można odmówić. Wprowadzenie technologii „Urban Teammate”, umożliwiającej zautomatyzowane prowadzenie aut na zwykłych drogach, spodziewane jest w pierwszej połowie 2020 roku.

Zaprezentowany na Tokyo Motor Show Lexus LS+ Concept, to pewna obietnica, jak w przyszłości może wyglądać i jakie mieć możliwości flagowy sedan marki. Stylistyka, której może pozazdrościć każdy z modeli w tym segmencie, mówi wiele o kierunku projektowania Japończyków. Wyznacza go filozofia L-finesse oparta na koncepcjach „leading-edge” i “finesse”. Jej celem jest tworzenie nowej wartości, dzięki harmonizowaniu pozornie sprzecznych elementów poprzez podejście „YET” („a jednocześnie”). Stylistyka jest i awangardowa i wysmakowana. Nowe wcielenie grilla o kształcie klepsydry z zamykaną przesłoną poprawiającą chłodzenie i aerodynamikę, wygląda naprawdę imponująco. Charakteru dodają reflektory wzbogacone laserami, elektroniczne lusterka boczne oraz tylne lampy zespolone.

Wnętrze technologicznie zaawansowane z technologią „Highway Teammate”, umożliwiającą automatyczne prowadzenie maszyny od wjazdu na autostradę do momentu jej opuszczenia. Ma zostać wdrożona do 2020 roku. Zawarte w niej mechanizmy rozpoznawania obiektów, oceny sytuacji i sterowania systemami pokładowymi w odpowiedzi na warunki ruchowe, już w tej chwili umożliwiają automatyczne włączanie się do ruchu, zmiany pasów ruchu i opuszczenie autostrady, a także utrzymanie pasa ruchu i odpowiednich odległości między pojazdami na drogach szybkiego ruchu. LS+ Concept może komunikować się z centrum danych w celu aktualizacji oprogramowania systemowego, co umożliwia dodawanie nowych funkcji. Jednocześnie mechanizmy sztucznej inteligencji uczą się z wykorzystaniem systemów big data, obejmujących informacje o drogach i ich otoczeniu, zwiększając możliwości zautomatyzowanego prowadzenia.

Pojazd, który może rozwijać się wraz ze swymi użytkownikami, reprezentuje nową erę w dziejach samochodu, z którym właścicieli łączy stosunek emocjonalny.

Źródło: blog.lexus.co.uk 

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Co za widok!

Nie każdemu jest dane, mieć za oknem spektakularny widok, a tym bardziej...
Czytaj wiecej