“Ludzie na drzewach” będą bestsellerem jak “Małe życie”?

Hanya Yanagihara - "Ludzie na drzewach", fot. Wydawnictwo W.A.B.
Hanya Yanagihara - "Ludzie na drzewach", fot. Wydawnictwo W.A.B.
Po tym jak wydane w 2015 roku "Małe życie" stało się światowym bestsellerem, zdobywając także serca polskich czytelników, Wydawnictwo W.A.B. postanowiło wprowadzić na nasz rynek również powieść "Ludzie na drzewach" – głośny debiut literacki Hanyi Yanagihary.

Hanya Yanagihara to niespełna czterdziestotrzyletnia Amerykanka, mająca korzenie koreańsko-japońskie. Wychowana na Hawajach a obecnie mieszkająca w Nowym Jorku kobieta na co dzień para się dziennikarstwem. Przez lata publikowała na łamach kultowego pisma podróżniczego “Condé Nast Traveler”, lecz w roku 2013 postanowiła zmienić swoje życie. Tak światło dzienne ujrzała powieść “Ludzie na drzewach”, którą Yanagiraha pisała przez osiemnaście lat! Już wówczas o pochodzącej z Hawajów pisarce zaczęło robić się głośno. Jej debiut literacki w samych superlatywach komentowały najważniejsze amerykańskie pisma, uznają go za jeden z najlepszych tytułów 2013 roku. Dwa lata później ukazało się “Małe życie”, które ugruntowało pozycję autorki, przysparzając jej wielu laurów. W Polsce ukazał się jak dotąd tylko drugi z wymienionych tytułów, z miejsca stając się bestsellerem, co zachęciło Wydawnictwo W.A.B., by wydać także powieść “Ludzie na drzewach”.

Hanya Yanagihara - "Ludzie na drzewach", fot. Wydawnictwo W.A.B.
Hanya Yanagihara – “Ludzie na drzewach”, fot. Wydawnictwo W.A.B. / GW Foksal

Odpowiedź na pytanie “dlaczego książka powstawała niemal dwie dekady?” zdaje się dość klarowna. W jednym z wywiadów Hanya Yanagihara żartobliwie uznała, że po prostu była leniwa. Dodała jednak, że zupełnie nie żałuje, iż poczekała ze swym debiutem tak długo. “Ludzie na drzewach” opowiadają o losach naukowca, mężczyzny po siedemdziesiątce – trudno więc oczekiwać, by pisząca na ten temat dwudziestolatka miała uzyskać autentyczny wydźwięk. Do tego trzeba było dojrzeć – kwituje autorka.

Co ciekawe, jej literacki debiut uznawany jest za znacznie trudniejszą, bardziej złożoną opowieść, niż popularne na całym świecie “Małe życie”. Różnicę robi tu jednak tematyka, która w przypadku tego ostatniego jest o wiele bardziej nośna. Tymczasem “Ludzie na drzewach” zdają się być epopeją w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: “czy geniusz może więcej?”.

Głównym bohaterem jest doktor Abraham “Norton” Perina, którego sukces zawodowy splata się z olbrzymim skandalem obyczajowym. Tworząc tę postać, Yanagihara bazowała na życiu Daniela Gajduska – autentycznego amerykańskiego naukowca, noblisty.

Koniec końców “Ludzie na drzewach” to niepokojąca, trzymająca w napięciu i tragiczna w wymowie opowieść o zderzeniu odmiennych kultur, stawiająca pytania o granicę między dobrem i złem, altruizmem i egoizmem.

“Ludzie na drzewach” ukażą się nakładem Wydawnictwa W.A.B. już 13 września. Warto też zapoznać się z poniższym wywiadem, który przybliża osobę Hanyi Yanagihary.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Użytkownicy VR poczują, gdy dotkną wirtualnych ścian

VR nadal nie zachwyca tak, jak byśmy tego oczekiwali, ale jest coraz...
Czytaj wiecej