“Ludzie na drzewach” będą bestsellerem jak “Małe życie”?

Hanya Yanagihara - "Ludzie na drzewach", fot. Wydawnictwo W.A.B.
Hanya Yanagihara - "Ludzie na drzewach", fot. Wydawnictwo W.A.B.
Po tym jak wydane w 2015 roku "Małe życie" stało się światowym bestsellerem, zdobywając także serca polskich czytelników, Wydawnictwo W.A.B. postanowiło wprowadzić na nasz rynek również powieść "Ludzie na drzewach" – głośny debiut literacki Hanyi Yanagihary.

Hanya Yanagihara to niespełna czterdziestotrzyletnia Amerykanka, mająca korzenie koreańsko-japońskie. Wychowana na Hawajach a obecnie mieszkająca w Nowym Jorku kobieta na co dzień para się dziennikarstwem. Przez lata publikowała na łamach kultowego pisma podróżniczego “Condé Nast Traveler”, lecz w roku 2013 postanowiła zmienić swoje życie. Tak światło dzienne ujrzała powieść “Ludzie na drzewach”, którą Yanagiraha pisała przez osiemnaście lat! Już wówczas o pochodzącej z Hawajów pisarce zaczęło robić się głośno. Jej debiut literacki w samych superlatywach komentowały najważniejsze amerykańskie pisma, uznają go za jeden z najlepszych tytułów 2013 roku. Dwa lata później ukazało się “Małe życie”, które ugruntowało pozycję autorki, przysparzając jej wielu laurów. W Polsce ukazał się jak dotąd tylko drugi z wymienionych tytułów, z miejsca stając się bestsellerem, co zachęciło Wydawnictwo W.A.B., by wydać także powieść “Ludzie na drzewach”.

Hanya Yanagihara - "Ludzie na drzewach", fot. Wydawnictwo W.A.B.
Hanya Yanagihara – “Ludzie na drzewach”, fot. Wydawnictwo W.A.B. / GW Foksal

Odpowiedź na pytanie “dlaczego książka powstawała niemal dwie dekady?” zdaje się dość klarowna. W jednym z wywiadów Hanya Yanagihara żartobliwie uznała, że po prostu była leniwa. Dodała jednak, że zupełnie nie żałuje, iż poczekała ze swym debiutem tak długo. “Ludzie na drzewach” opowiadają o losach naukowca, mężczyzny po siedemdziesiątce – trudno więc oczekiwać, by pisząca na ten temat dwudziestolatka miała uzyskać autentyczny wydźwięk. Do tego trzeba było dojrzeć – kwituje autorka.

Co ciekawe, jej literacki debiut uznawany jest za znacznie trudniejszą, bardziej złożoną opowieść, niż popularne na całym świecie “Małe życie”. Różnicę robi tu jednak tematyka, która w przypadku tego ostatniego jest o wiele bardziej nośna. Tymczasem “Ludzie na drzewach” zdają się być epopeją w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: “czy geniusz może więcej?”.

Głównym bohaterem jest doktor Abraham “Norton” Perina, którego sukces zawodowy splata się z olbrzymim skandalem obyczajowym. Tworząc tę postać, Yanagihara bazowała na życiu Daniela Gajduska – autentycznego amerykańskiego naukowca, noblisty.

Koniec końców “Ludzie na drzewach” to niepokojąca, trzymająca w napięciu i tragiczna w wymowie opowieść o zderzeniu odmiennych kultur, stawiająca pytania o granicę między dobrem i złem, altruizmem i egoizmem.

“Ludzie na drzewach” ukażą się nakładem Wydawnictwa W.A.B. już 13 września. Warto też zapoznać się z poniższym wywiadem, który przybliża osobę Hanyi Yanagihary.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Nowy Lexus ES najbezpieczniejszy w swojej klasie!

Wygląda na to, że Lexus ES siódmej generacji rozpoczął podbój Europy jeszcze...
Czytaj wiecej