Łukasz Czepiela ląduje samolotem na… sopockim molo

Wylądować samolotem na molo w Sopocie? Nie ma problemu! Przynajmniej dla Łukasza Czepieli, polskiego pilota znanego na całym świecie. W ubiegłym tygodniu, siedząc za sterami maszyny Carbon Cub EX2, posadził ją na najdłuższym pomoście Europy.

Po kupieniu od miejscowego sprzedawcy waty cukrowej zawrócił Cuba i odleciał z powrotem. Cała operacja trwała chwilę, jednak przygotowania do tego wydarzenia o wiele dłużej. Mimo że sopockie molo ma ponad 500 metrów długości, pilot musiał wyrobić się z lądowaniem i startem zaledwie na 150 metrowym odcinku. Sprawy nie ułatwiała także szerokość molo – zmierzona między barierkami wynosiła mniej więcej tyle, co rozpiętość skrzydeł Cuba, choć te znajdowały się nad nimi. Tak czy inaczej, Łukasz Czepiela miał zaledwie półtora metra marginesu błędu.

Samolot ma bardzo dużą powierzchnię boczną i jest bardzo lekki. Na molo bardzo często występuje boczny wiatr. Mieliśmy tylko półtora metra zapasu od linii centralnej, także margines był niewielki, ale udało się zrobić wszystko bezpiecznie. Włożyłem w to lądowanie i przygotowanie się do niego dużo przygotowań. Trenowałem na różnych lotniskach i cieszę się, że projekt tak fajnie się udał.

Samolot

Do pokazu wybrano niezwykle lekką maszynę, przy minimalnej ilości paliwa ważyła razem z pilotem zaledwie 455 kg. To mniej niż najmniejsze współczesne samochody. Carbon Cub EX2 to samolot typu STOL (short take off and landing) mający bardzo krótką drogę rozbiegu i dobiegu przy lądowaniu. Ponadto wyposażono go w specjalne koła z „balonowymi” oponami, które ułatwiają lądowanie w trudnych miejscach i zmniejszają nacisk na podłoże.

Nietypowe przedsięwzięcia

Oczywiście całe widowisko nie udałoby się, gdyby nie mistrz za sterami. Łukasz Czepiela na co dzień zajmuje się pilotowaniem liniowego Airbusa A320, a oprócz tego od pięciu lat występuje w wyścigach Rad Bull Air Race. W ubiegłym sezonie po raz pierwszy udało mu się zdobyć mistrzostwo w klasie Challenger, wyprzedzając o „milimetry” Niemca Floriana Bergera.

Łukasz Czepiela znany jest również z akrobacji oraz nietypowych przedsięwzięć, jak właśnie lądowanie na molo w Sopocie, czy przelot pod warszawskimi mostami z okazji Święta Flagi Narodowej. Akcją w Sopocie pilot rozpoczął kolejny sezon. W Polsce najszybciej jego popisy będzie można obejrzeć już 8 i 9 czerwca na Świdnickim Air Festivalu, natomiast kolejna runda Red Bull Race odbędzie się już tydzień później w rosyjskim Kazaniu.

Więcej szczegółów znajdziecie na http://www.redbull.com

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Kup motocykl od… Batmana!

Gadżety filmowe są rozchwytywanymi ciekawostkami, kupują je fani kina, ale i inwestorzy....
Czytaj wiecej