Luksusowy minivan Lexus LM zadebiutował w Szanghaju!

Lexus LM, fot. Lexus International
Lexus LM, fot. Lexus International
Mimo braku wielkiej kampanii marketingowej i debiutu "z zaskoczenia" Lexus LM okazał się jednym z najciekawszych samochodów, jakie zobaczyła publiczność targów motoryzacyjnych w Szanghaju. Czy minivan okaże się przełomowym projektem, poszerzającym pole zainteresowań Japończyków? Wiele na to wskazuje, choć ich wizja zadziwia.

Plotki o ewentualnym pojawieniu się minivana w ofercie Lexusa krążyły w kuluarach już od jakiegoś czasu. Także my informowaliśmy pod koniec ubiegłego roku, że coś jest na rzeczy. Sugerował to zresztą Raymond Rodriguez – prezes filipińskiego oddziału firmy – twierdząc, że “minivan Lexusa jest tylko kwestią czasu”. Mimo tego wielu nie dawało wiary spekulacjom, utożsamiając ten typ samochodów z zupełnie inną kategorią stylu życia… Tymczasem Lexus LM po prostu został pokazany światu – znienacka, bez szumnych zapowiedzi. Nieprzypadkowo też na miejsce premiery wybrano targi 2019 Shanghai Auto Show.

LM to minivan klasy premium dla wymagających pasażerów, fot. Lexus International
LM to minivan klasy premium dla wymagających pasażerów, fot. Lexus International

Nawet jeśli spodziewaliście się, że Japończycy pokuszą się o model z popularnego w Azji i Ameryce segmentu MPV, pewnie nie przyszło wam do głowy, w jaki sposób podejdą do tematu. Niektórzy twierdzili nawet, że pojawienie się tego typu nadwozia jest niezgodne z filozofią marki. Lexus LM okazał się natomiast na tyle nietypowym przedstawicielem swojego gatunku, że wiele osób po prezentacji było zwyczajnie zmieszanych! Doskonale wpisujący się w dotychczasowe osiągnięcia marki LM zdecydowanie zaskoczył odbiorców. Najbardziej oburzeni mogą być ci, którzy oczekiwali dużej konstrukcji, mogącej przewieźć więcej niż standardowe pięć osób. Ich odsyłamy do modelu LX, tymczasem Japończycy postawili na podejście wbrew rynkowym trendom. Co więcej, Lexus LM nie tylko nie pomieści większej liczby osób, ale wręcz będzie ich mnie – zaledwie cztery (wraz z kierowcą). W ten sposób doceniono natomiast potencjalnych nabywców, którzy postrzegają samochód jako coś więcej niż środek transportu.

Wyjątkowo komfortowy olbrzym

Lexus LM w pełnej krasie, fot. Lexus International
Lexus LM w pełnej krasie, fot. Lexus International

Bryła tego modelu niektórym może wydać się znajoma. Lexus LM powstał bowiem na bazie trzeciej generacji Toyoty Alphard (znanej też jako Velfire). W przeciwieństwie do produkowanej masowo starszej siostry minivan Lexusa ma zapewnić najwyższy możliwy komfort. Kabina jest dzielona jak w limuzynach – W gruncie rzeczy otrzymaliśmy bowiem limuzynę o nadwoziu minivana. Wewnątrz LM do dyspozycji pasażerów oddano natomiast ogromną przestrzeń. Między innymi dlatego zdecydowano się na dwa wygodne, rozkładane fotele, minilodówkę czy 26-calowy ekran na ścianie dzielącej pasażerów od kierowcy. To jednak tylko wersja „pokazowa”. Nabywcy otrzymają natomiast możliwość pełnej konfiguracji wnętrza według własnego uznania.

Przestronne wnętrze modelu LM, fot. Lexus International
Przestronne wnętrze modelu LM, fot. Lexus International

Z kolei pod maską wybór będzie dwojaki. LM 350 napędza 3,5-litrowy silnik benzynowy o podwójnym górnym wałku rozrządu. LM 300h jest natomiast 2,5-litrową hybrydą z czterocylindrowym silnikiem Atkinsona. Obie wersje będą dostępne z napędem na przód lub obie osie.

Liczba właścicieli Lexusa w Chinach wkrótce przekroczy milion osób, w przyszłości będą to miliony. My natomiast będziemy najlepsi, ponieważ dzięki kompleksowej ofercie w pełni odpowiemy na oczekiwania chińskiego rynku. A to dlatego, że kunszt i wyjątkowa aura wokół Lexusa świetnie zaspokajają indywidualne potrzeby naszych klientów.

– Chen Hao, dyrektor marketingu Lexus China

Oczywiście LM – jak każdy przedstawiciel rodziny Lexusa – to także moc detali i wyjątkowych rozwiązań technologicznych. Można jednak zrozumieć mieszane odczucia, jakie wywołała prezentacja tego modelu. Wszystko wskazuje na to, że wynikają one z zaskoczenia i tylko kwestią czasu jest, aż do dealerów zaczną spływać pierwsze zamówienia. Te jednak będą dość ograniczone, ponieważ na początku model zadebiutuje na wybranych rynkach azjatyckich oraz w USA. Lexus LM z miejsca staje się też piątym flagowcem marki obok modeli: LC (flagowy GT), LS (flagowy sedan), LX (flagowy SUV) oraz… LY (flagowy jacht).

Autor artykułu
More from Damian Halik

Michał Kulesza i jego minimalistyczne wyzwania

Zabawa klockami LEGO może i jest przyjemna, ale czy dalibyście radę robić...
Czytaj wiecej