LUZ – jedno z najbardziej relaksujących źródeł światła

LUZ – jedno z najbardziej relaksujących źródeł światła
Zachwycający projekt z finału konkursu Lexus Design Award 2015

LUZ to koncept, który ma pomagać ludziom mieszkającym w regionach polarnych cierpiących z powodu braków naturalnego światła słonecznego. Jednak nie jest to zwykła lampa. Jej duża, okrągła powierzchnia potrafi przybierać różne naturalne kształty i reaguje na zmieniającą się pogodę.

Jako jeden z finalistów konkursu Lexus Design Award 2015 projekt LUZ stara się odpowiedzieć na problem nieoczywisty, ale niejednokrotnie już podejmowany. Co ważne, odpowiada w sposób nowatorski, wykorzystując do tego technologię open source i programowanie.

Podstawę LUZ stanowią dwie lampy RGB LED połączone z mikrokontrolerem i czujnikiem, który dopasowuję intensywność i barwę oświetlenia do zewnętrznych warunków atmosferycznych. Oprogramowie potrafi też stopniowo modyfikować kierunek oświetlenie. Jeśli na zewnątrz jest pochmurnie LUZ dobiera kolor, który ma maksymalnie stymulować mózg, jeśli jest zimno i pada śnieg lampa emituje światło w optymistycznych barwach. W nocy doświadczymy kolorów, które pomagają w pełni się zrelaksować i odpoczywać.

To nośnik emocji
„Jednym z moich celów jest wyrażanie wartości jakimi są zmysły w moich projektach. Dlatego to właśnie koło – jeden z najprostszych i najbardziej naturalnych symboli jakie rozumie ludzki mózg jest bazą dla projektu LUZ – to idealny nośnik dla emocji.” mówi autorka projektu Marina Mellado Mendieta.

LUZ – jedno z najbardziej relaksujących źródeł światła

Projekt nazywany jest open sourcowym. To z uwagi na specjalną platformę Internetową, która ma pozwalać na dzielenie się z użytkownikami na całym świecie własnym kodem dla LUZ, a tym samym własnymi emocjami.

O autorce projektu:
Marina Mellado Mendieta pochodzi z  Hiszpanii. W swoich projektach skupia się na udoskonalaniu przedmiotów, z którymi spotykamy się powszechnie w codziennym życiu. Łączy design i technologię, starając się znaleźć balans pomiędzy nimi, który maksymalizuje ich użyteczność.

Źródło informacji, a także dodatkowe informacje: www.lexus-int.com

Autor artykułu
More from Krzysiek Bukowski

Haftowane zwierzaki, czyli Twój pupil w wersji “kieszonkowej”

To co początkowo było tylko dość ekscentrycznym pomysłem na uwiecznienie słynnych Internetowych...
Czytaj wiecej