MAAT

MEET
W Lizbonie otwiera się wyjątkowe muzeum

Jest jeszcze w trakcie budowy, ale jego otwarcie zaplanowano tego lata. MAAT – Muzeum Sztuki, Architektury i Technologii otworzyi się w lizbońskiej dzielnicy Belem, nad brzegiem Tagu.

Autorem projektu jest brytyjska architekt Amanda Levete. Za jego powstaniem stoi fundacja EDP, której celem jest promowanie inicjatyw w dziedzinie kultury, sztuki, zrównoważonego rozwoju, szerzenie wiedzy z zakresu tych dziedzin i dbałość o dziedzictwo i tradycje. Budynek to prawie 3000 metrów kwadratowych przeznaczonych na wystawy i inne wydarzenia, wszystko to pod kierownictwem byłego kuratora nowojorskiej MoMY, Pedro Gadahno
Żadne z uznanych na świecie muzeów, nie ma tak rozbudowanego konceptu jak to, które niedługo będziemy mogli odwiedzać. To unikalne połączenie sztuki, architektury i technologii, przedstawiające relacje między tymi dyscyplinami.
Foto Amanda Levete Architects_3
Foto Amanda Levete Architects_5
Bryła jest wyjątkowa w swoim kształcie, wkomponowana w nabrzeże rzeki. Zewnętrzna klatka schodowa prowadzi bezpośrednio do wody, tworząc dużą i przede wszystkim atrakcyjną przestrzeń publiczną.
Belem zdobywa więc kolejny punkt na liście „must see” – obok Klasztoru Hieronimitów, Pomniku Odkrywców, słynnej Wieży i oczywiście cukierni Pasteis de Belem – będzie to MAAT.

Źródło: www.lisbonlux.com

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Trójwymiarowe origami

Japońska sztuka składania papieru, towarzyszy rzemieślnikom Lexusa na wielu etapach. Elementy z...
Czytaj wiecej