Maciej Łyko – Mistrzem Polski Sommelierów 2019…

Ostatni weekend należał do czołówki polskich sommelierów, którzy już po raz XIX rywalizowali w Mistrzostwach Polski Sommelierów, odbywających się w warszawskim Hotelu Regent. W tegorocznej edycji mistrzostw wzięła udział rekordowa liczba sommelierów.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski Sommelierów wygrał Maciej Łyko, pracujący od lat w londyńskiej restauracji Launceston Place. Maciej pokonał w finale Łukasza Głowackiego z poznańskiej restauracji Muga i ubiegłorocznego wicemistrza, Macieja Sokołowskiego, który prowadzi własną firmę szkoleniową MS-Sommelier, w Poznaniu. W XIX edycji mistrzostw startowało 29 sommelierów – najwięcej w historii polskich mistrzostw.

Test wiedzy i umiejętności

W tym roku do rywalizacji o tytuł mistrza stanęło 26 sommelierów oraz 3 sommelierki, którzy w ostatnią sobotę przystąpili do eliminacji. Zgodnie ze standardami Międzynarodowego Stowarzyszenia Sommelierów (ASI), mistrzostwa podzielone zostały na dwa etapy. Podczas kilkugodzinnych, zamkniętych dla publiczności eliminacji, uczestnicy zmagali się z testem teoretycznym, degustacją w ciemno białych win oraz pairingiem. Kolejnymi zadaniami była część praktyczna. Tutaj sommelierzy musieli wykazać się umiejętnością szybkiego serwisu wina „dla gości restauracji”, odpowiadając przy tym na pytania jurorów oraz up sellingiem.

Zaplanowany na godzinę 17:00, otwarty dla publiczności finał poprzedzony został wydarzeniami towarzyszącymi; spotkaniami, seminariami oraz degustacją. Przybyli goście mieli możliwość uczestnictwa w spotkaniu, którego tematyka poświęcona była produkcji win jakościowych w Tejo, poprowadzonym przez Davida Ferreira, portugalskiego enologa i winemakera, członka komisji certyfikującej wina z apelacji Tejo, wzięcia udziału w seminarium dotyczącym zmian w apelacji Rioja oraz degustacji win kalifornijskich podczas TOP KALIFORNIA.

Najlepsi z najlepszych

Zainteresowanie Mistrzostwami Polski Sommelierów 2019 przerosło oczekiwania organizatorów. Na otwarty finał przybyło ponad 250 gości, aby kibicować najlepszej trójce. Do finału dostali się Maciej Sokołowski, Łukasz Głowacki oraz Maciej Łyko. W degustacyjnej części zadań finałowych zawodnicy musieli zidentyfikować trzy białe wina i podać pełen opis dwóch kolejnych, po czym zmierzyć się z degustacją i rozpoznaniem 5 alkoholi mocnych. Odpowiedzi były zróżnicowane pod kątem identyfikacji, lecz zbliżone pod kątem technicznym. Jury przyznaje, że zwłaszcza drugi zestaw degustacyjny był bardzo trudny do identyfikacji – zawodnicy mieli do czynienia z winem pomarańczowym oraz naturalnym. W tej części najlepiej poradził sobie Łukasz Głowacki.

„Uczestnicy mistrzostw mają świadomość, że zadania są trudne i na szczęście nie brakuje im odwagi. Naszym założeniem jest to, by poziom konkursu był bardzo wysoki i nie odbiegał od międzynarodowych standardów. Sommelierzy startujący w zawodach w Polsce odnoszą później sukcesy zagranicą, a Stowarzyszenie aktywnie wspiera ich w przygotowaniach do takich konkursów”, mówi Tomasz Kolecki, przewodniczący jury i wiceprezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

Praktyka czyni mistrza !

W części praktycznej finaliści obsługiwali na żywo na scenie trzy stoliki z 12 klientami restauracji, w których role wcielili się jurorzy oraz wybrani goście. Konkurencję utrudniały dodatkowe pytania, jak np. dobranie hiszpańskich win do polskich potraw regionalnych czy zarekomendowanie sposobów na promocję win kalifornijskich w Polsce. Za te zadania największą łączną liczbę punktów zgromadził Maciej Łyko, co zdecydowanie przyczyniło się do jego końcowego sukcesu.

Łukasz Głowacki, Maciej Łyko, Olaf Kuziemka, Maciej Sokołowski

Gratuluję Mistrzowi, finalistom oraz wszystkim sommelierom startującym w XIX Mistrzostwach Polski Sommelierów.

A oto lista wszystkich sommelierów startujących w tym roku mistrzostwach oraz miejsca w których możecie ich spotkać:

Antoniak Rafał-Poznań-MineWine

Baranowski Jarosław-Lublin-Restauracja Mandragora

Cieśla Tomasz-Warszawa-Kieliszki na Próżnej

Drozdowski Michał-Warszawa-Atelier Amaro

Filipek Jakub-Kraków-Szara Gęś

Frischke Robert-Bydgoszcz-Restauracja Sowa Bydgoszcz

Girolamo Di Gregorio-Warszawa Le Barbatelle – Prosecco

Głowacki Łukasz-Poznań-Restauracja MUGA

Krypa Michał-Gdańsk-Corrèze

Krzystolik Marcin-Poznań-Winiarnia “Pod Czarnym Kotem”

Kurowski Arkadiusz-Warszawa-Flaming & Co.

Lipiński Piotr-Wrocław-Sofitel Wroclaw Old Town

Łyko Maciej-Londyn-Launceston Place Restaurant

Łysakowski Marcin-Gdańsk-Thai•Thai

Majchrzak Daria-Poznań-Mielżyński Poznań

Michocki Adam Leeds-The Man Behind The Curtain

Niedźwiecka- Pilarczyk Anna-BarBaresco Poznań

Nowak Patryk-Warszawa-Kieliszki na Próżnej

Nowakowski Bartosz-Bydgoszcz-Restauracja Czosnek i Oliwa

Nowosadzka Karolina-Warszawa-butchery&wine

Róg Paweł-Warszawa-Wine Avenue

Sakas Krystian-Wrocław-Wineland

Skolimowski Bartosz-Warszawa-Kieliszki na Hożej

Sokołowski Maciej-Poznań-Młyńska12

Szczepański Tomasz-Dublin-The Corkscrew Wine Merchants

Świerczyński Kamil-Dębe Wielkie-Mamaison Hotel Le Regina Warsaw

Tomczak Adam-Poznań-Mielżyński Poznań

Wiktorski Marian-Kraków-E & J Gallo Winery

Włodarczyk Łukasz-Warszawa-Mamaison Hotel Le Regina Warsaw

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

MY NAME IS TORRES, MIGUEL TORRES

"The more we care for the earth, the better our wines", takie...
Czytaj wiecej