Miniaturowy świat kolei na Narodowym

Większość małych chłopców marzyło kiedyś o makiecie z kolejkami w swoim pokoju, tylko nielicznym udało się ten pomysł zrealizować. Tymczasem mamy możliwość obejrzenia najwiekszej mobilnej makiety w Polsce i Europie.

Większość małych chłopców marzyło kiedyś o makiecie z kolejkami w swoim pokoju, tylko nielicznym udało się ten pomysł zrealizować. Tymczasem mamy możliwość obejrzenia największej mobilnej makiety w Polsce i Europie.

Makieta City została skonstruowana w ten sposób, aby dało się ją szybko zdemontować i przewieźć w nowe miejsce. Dzięki temu od dłuższego czasu podróżuje po Polsce. W kwietniu i maju możemy oglądać to miniaturowe cudo na Stadionie Narodowym w Warszawie. Do budowy miniatury użyto elementów w najpopularniejszej skali modelarstwa kolejowego H0. To oznacza, że wszystko jest 87 razy mniejsze od oryginału. Rozstaw szyn na torze H0 wynosi zawrotne 16,5 milimetra. Podczas budowy makiety zaprzęgnięto nowe technologie – projekt powstał z użyciem specjalnego programu komputerowego, a elementy nośne wycinano laserowo ze sklejki. Całość ma imponujące rozmiary 13 na 28 metrów. Na tej powierzchni ułożono 900 metrów torów, 150 rozjazdów i 14 kilometrów (!) kabli.

Makieta City

Oczywiście makieta to nie tylko kolej, ale i cała infrastruktura dookoła. Twórcy „posadzili” kilka tysięcy drzew i „wybudowali” kilkaset budynków. Z racji krótkiego okresu budowy korzystano głównie z gotowych miniatur, które jednak były odpowiednio patynowane i modyfikowane.  Miedzy tym wszystkim uwija się 40 lokomotyw które ciągną kilka setek wagonów. Część z nich to wykonane w jednym egzemplarzu perełki. Mamy również cały przekrój historyczny, od leciwych parowozów przez lokomotywy elektryczne, spalinowe, aż po nowoczesne opływowe elektryczne zespoły trakcyjne. Warto zauważyć, że ponieważ to miniaturowe miasto stworzono w Polsce, znaczna większość składów kolejowych występuje w barwach charakterystycznych dla polskich przewoźników. Oprócz tego w zakamarkach czają się rodzime pojazdy, znajdziemy Nysy, Jelcze, Stary, Polskie Fiaty, czy nawet stację benzynową nieistniejącej już dziś Centrali Produktów Naftowych.

IMG_5720

Twórcy zadbali o to, aby makieta żyła. Miasto ma sporą liczbę mieszkańców zajmujących się codziennymi sprawami. Oprócz tego znajdziemy tam różne interaktywne miejsca. Po odnalezieniu ich i wciśnięciu przycisku uruchamiamy np. wiatrak czy akcję straży pożarnej. A wszystko to w klimacie naszych zachodnich ziem odzyskanych. Ci którzy złapią bakcyla mogą odwiedzić znajdujący się na miejscu sklep w którym kupią modele, zestawy startowe czy elementy architektury. Wystawa potrwa do 29 maja. Bilety są dostępne w kasach przy wejściu oraz na stronie internetowej. Jeśli wyjdziecie z wystawy z niedosytem, pozostaje tylko jechać do Hamburga. Tam znajduje się największa na świecie makieta kolejowa Miniatur Wunderland, która cały czas jest rozbudowywana. Na 2020 rok planowane jest jej zakończenie, całkowita powierzchnia ma wynieść 2300 metrów kwadratowych.

https://www.youtube.com/watch?v=Tl2uY4PshE8?rel=0&showinfo=0

Źródło: http://www.makieta.city

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Nowe znaki na polskich drogach

Zmiana oznakowania jest podobno odpowiedzią na oczekiwania kierowców. Nowe znaki poinformują nas...
Czytaj wiecej