Mangasia: w świecie azjatyckiej sztuki komiksowej

Wystawa "Mangasia: Wonderlands of Asian Comics", fot. Palazzo delle Esposizioni
Wystawa "Mangasia: Wonderlands of Asian Comics", fot. Palazzo delle Esposizioni
Można narzekać na komiksowe ekranizacje, które zawładnęły kinem i telewizją, ale warto też spojrzeć na ten graficzno-literacki gatunek jak na prawdziwą sztukę. W rzymskim Palazzo delle Esposizioni trwa właśnie największa na świecie wystawa poświęcona azjatyckiej odmianie komiksu – "Mangasia: Wonderlands of Asian Comics".

Komiksy i mangi (czyli ich azjatyckie odpowiedniki) nie są szczególnie szanowanym gatunkiem literackim. Choć ciągle są one mylnie postrzegane jako głupiutkie historyjki dla dzieci, nie brak jest jednak osób, które pragną wesprzeć rozwój tego niemłodego już nurtu sztuki. Jedną z nich jest Paul Gravett – brytyjski dziennikarz, pisarz i wydawca. Od lat jest on także badaczem komiksu i jego popularyzatorem. Ma na koncie wiele książek przekrojowo analizujących dzieje gatunku na różnych kontynentach. Najnowsza z jego publikacji – “Mangasia: The Definitive Guide to Pan-Asian Comic Art” – ukazała się 19 października. By wesprzeć jej promocję, londyńskie centrum sztuki The Barbican opracowało plan największej na świecie wystawy poświęconej azjatyckiej sztuce komiksowej. Jeszcze w październiku “Mangasia: Wonderlands of Asian Comics” ruszyła w podróż po Europie – obecnie stacjonuje w Rzymie.

Wystawa "Mangasia: Wonderlands of Asian Comics", fot. Palazzo delle Esposizioni
Wystawa “Mangasia: Wonderlands of Asian Comics”, fot. Palazzo delle Esposizioni

Neoklasycystyczny budynek muzeum Palazzo delle Esposizioni nie jest może miejscem, które kojarzy nam się ze sztuką współczesną, ale to właśnie tam, w sercu Rzymu, między 7 października 2017 a 21 stycznia 2018 podziwiać można sztukę komiksową z różnych okresów i zakątków Azji. O oprawę wizualną wystawy “Mangasia: Wonderlands of Asian Comics” zadbał londyński oddział agencji Pentagram.

“Mangasia: Wonderlands of Asian Comics” to zarówno uczta dla osób pochłaniających komiksy wzrokiem, jak i szansa dla tych chcących dowiedzieć się o gatunku czegoś więcej. Całość podzielono wedle epok w rozwoju tej sztuki. Nie zabrakło też elementów powiązanych z całą kulturą mangi (w Azji jest ona czymś więcej, niż komiksy dla Europejczyków czy Amerykanów) oraz ekspozycji interaktywnych.

Za organizację wystawy “Mangasia: Wonderlands of Asian Comics” odpowiada Paul Gravett. To autor wielu przekrojowych prac na temat światowej powieści graficznej. Wydarzenie to jest formą promocji najnowszej publikacji Brytyjczyka – “Mangasia: The Definitive Guide to Pan-Asian Comic Art” (19.10.2017). Wystawa w Rzymie potrwa do 21 stycznia 2018 roku, później przeniesie się do francuskiego Nantes.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Little Planets, czyli zabawy Janisa Petke z Google Earth

Niemal każdy marzy o dalekich podróżach, ale kto ma na to czas?...
Czytaj wiecej