Mgła: Marcin Ciszewski wraca z nowym thrillerem

Po trzech latach Marcin Ciszewski przywraca do życia podinspektora Jakuba Tyszkiewicza. Mgła to kolejna powieść z „meteorologiczego" cyklu o dzielnym policjancie uwikłanym w niesamowite wydarzenia.

Pierwszy był Mróz, początek kolejnej serii powieści po genialnym zestawie science fiction „www” w którym współczesny batalion wojska polskiego zostaje przeniesiony do 1939 roku i w świetle niespodziewanych wydarzeń w końcu podejmuje walkę z Niemieckim najeźdźcą. W „Mrozie” poznajemy policjanta, wtedy jeszcze w randze nadkomisarza, Jakuba Tyszkiewicza. Tropi on sprawców zabójstwa pewnego meteorologa. Przypadkiem nadciąga sroga zima, jakiej nigdy świat jeszcze nie zaznał. Śledztwo zaczyna się komplikować, gdy okazuje się, że śmierć naukowca to tylko preludium do zamachu stanu i zmiany układu sił w Europie i na świecie. Potem przyszedł Upał i próby zamachów podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Ostatnim do tej pory tomem był „Wiatr” i szalone wydarzenie podczas sylwestrowej nocy w Zakopanem. Wraz z premierą „Wiatru” w 2014 roku, inspektor Tyszkiewicz poszedł na boczny tor, a Marcin Ciszewski skupił się na dokończeniu serii Kruger – o policjantach i złodziejach w Polsce początku XX wieku.

Teraz Tyszkiewicz powraca. Policjant którego w międzyczasie mieliśmy okazję zobaczyć w powieści www.ru2012.pl zamykającej cykl „www” tym razem piastuje już stanowisko szefa Biura Zwalczania Terroryzmu Centralnego Biura Śledczego Policji. Nadal w tle mamy politykę i niechętnego mu zwierzchnika. Akurat w kraju po wyborach parlamentarnych następuje zmiana warty i w MSWiA zasiada nowy minister, którego z poprzednikiem łączy niechęć do Tyszkiewicza. Ten jednak ma ogrom roboty. Jego ludzie aresztują dwóch podejrzanych z Bliskiego Wschodu, a nazajutrz na Okęciu rozbija się samolot wiozący Ministra Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej. Pojmani terroryści, zeznają, że w kraju jest jeszcze jedna grupa, a za tydzień Polskę ma odwiedzić prezydent USA. Tymczasem, ktoś szantażuje żonę inspektora, słynną malarkę, tyle tylko, że Tyszkiewicz nie ma o tym pojęcia. Znając Marcina Ciszewskiego znów dostaniemy doskonały thriller, w którym nic i nikt nie wygląda na takie jak się wydaje, a zwrot akcji następuje co rozdział, kręcąc tak czytelnikiem, że ten przestaje ufać jakiejkolwiek postaci. Nawet Tyszkiewiczowi. Czy policjantowi uda się załagodzić nadchodzący światowy kryzys? Dowiemy się niebawem, Mgła pojawi się w księgarniach już 6 grudnia tego roku.

 

Mgła ukaże się nakładem wydawnictwa Warbook. Z tej okazji wznowiono poprzednie części cyklu: Mróz, Upał i Wiatr.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

EverBlock – praktyczne klocki Lego dla dorosłych.

Meble, ścianki działowe, stoiska targowe, altanki, pomysłów na wykorzystanie tych klocków może...
Czytaj wiecej