Massimo Bottura we współpracy z The Dalmore tworzy 49-letnią whisky

Massimo Bottura i Richard Paterson; źródło: https: https://www.townandcountrymag.com/
Massimo Bottura nawiązał współpracę z jedną z najbardziej szanowanych wytwórni whisky na świecie - the Dalmore. Razem stworzyli 49-letnią szkocką whisky single malt, z której zysk przekazany zostanie na cele charytatywne.

Ostatnie miesiące w świecie gastronomii zdecydowanie należą do Massimo Bottury. Restauracja włoskiego szefa kuchni – Osteria Francescana – zwyciężyła minionego roku w prestiżowym The World’s 50 Best Restaurants 2018. Ostatnio dowiedzieliśmy się także, że Bottura na wiosnę planuje otwarcie swojego własnego hotelu. Maria Luigia Inn – bo tak nazywać ma się obiekt – będzie kameralnym, 12-pokojowym hotelem, który kucharz poprowadzi wraz z żoną Larą Gilmore.

Ale to nie koniec niespodzianek – Bottura właśnie ogłosił, że już wkrótce zadebiutuje również w świecie… twórców whisky.

Massimo Bottura stworzył bowiem 49-letnią whisky we współpracy ze słynną destylarnią The Dalmore.

Współpraca ta wzięła się ze spotkania włoskiego szefa kuchni z master blenderem The Dalmore – Richardem Patersonem. To właśnie ten duet odpowiedzialny jest za końcowy smak trunku.

Massimo Bottura i Richard Paterson; źródło: https://www.foodandwine.com/

Whisky o nazwie “The Dalmore L’Anima” (w języku włoskim”L’Anima” to “dusza”) ma odznaczać się czekoladowymi i pomarańczowymi nutami – z tych aromatów słynie The Dalmore. Dodatkowo wachlarz smaków uzupełnią te inspirowane włoską kuchnią Bottury, którą serwuje w swojej Osteria Francescana w Modenie.

Podejście Bottury do dekonstrukcji i wymyślania odważnych zestawień produktów jest bardzo podobne do tego, w jaki sposób podchodzę do wyrobu whisky. Połączenie naszych pasji pozwoliło mi stworzyć whisky, która jest odważna, inna, pełna ciepła i całkowicie niezapomniana. Jest to prawdziwe odzwierciedlenie miłości i krwi, która nas łączy

powiedział Paterson.

49-letnia The Dalmore L’Anima trafi zostanie wystawiona na aukcji Sotheby’s w internetowej sprzedaży. Aukcja będzie trwała od 25 kwietnia do 9 maja.

Wszystkie z niej wpływy zostaną natomiast przekazane dla założonej przez Botturę organizacji Food For Soul. Gastronomiczny projekt społeczny szefa kuchni na co dzień walczy z marnotrawieniem żywności poprzez integrację społeczną i partnerstwo w świecie gastronomii.

Przed wystawieniem na aukcji w Londynie butelka z The Dalmore L’Anima pojedzie jeszcze do Nowego Jorku i Hongkongu. Paterson przyznał, że ma nadzieję na cenę początkową w wysokości co najmniej 65 000 dolarów. Czy to się uda? Dowiemy się 9 maja!

Autor artykułu
More from Natalia Maciejewska

Owoce świeże przez 2 tygodnie? Jest na to sposób!

Czy wiecie, że w trakcie transportu do sklepów marnuje się ponad połowa...
Czytaj wiecej