MasterClass. Zapłaciłbyś 90$ za rady Martina Scorsese?

Martin Scorsese, fot. MasterClass
Martin Scorsese, fot. MasterClass
Internet zdecydowanie skraca dystans między ludźmi, ale nauka filmowego warsztatu od samego Martina Scorsese za sprawą kursu online to rzecz jeszcze kilka lat temu wręcz niewyobrażalna. MasterClass nie po raz pierwszy zaskakuje swoich kursantów.

Martina Scorsese nikomu przedstawiać nie trzeba – to filmowa legenda, jeden z najwybitniejszych reżyserów wszech czasów. Mimo upływu lat, nie przestaje on zaskakiwać swoich fanów, wciąż trzymając niebywale wysoki poziom artystyczny. Ostatnią okazją, by się o tym przekonać, była lutowa premiera „Milczenia”. Choć niebawem Scorsese skończy 75 lat, nie wydaje się, by myślał o emeryturze – wręcz przeciwnie! Obecnie pracuje on nad dwoma filmami, jednak w natłoku zajęć znalazł też czas, by nawiązać współpracę z firmą MasterClass. Dzięki temu na początku przyszłego roku będzie można wziąć udział w kursie online, podczas którego autor „Gangów Nowego Jorku” podzieli się tajnikami swojego warsztatu.

Martin Scorsese na planie filmu "Infiltracja", fot. Warner Bros. Entertainment / Andrew Cooper
Martin Scorsese na planie „Infiltracji”, fot. Warner Bros. Entertainment/Andrew Cooper

Scorsese dołącza do istnej plejady gwiazd współpracujących z MasterClass. Firma stworzona przez Davida Rogiera jest bardzo ciekawym projektem e-learningowym. Początki start-upu MasterClass Inc. sięgają roku 2014, a tworzone przez nich kursy zaczęto sprzedawać w pierwszej połowie 2015 roku. Oferta jest stale rozwijana o szkolenia z różnych dziedzin, zatrudniając do ich prowadzenia prawdziwych ekspertów w swoim fachu. Wspólnym mianownikiem wszystkich dwudziestu dwóch kursów MasterClass jest słowo „ekskluzywny”.

Gry w tenisa uczyć nas będzie Serena Williams, gry w szachy Garry Kasparov, designu Frank Gehry, gotowania Gordon Ramsay, a śpiewu Christina Aguilera. Tym właśnie wyróżniają się ekskluzywne kursy MasterClass. Każdy składa się z ponad dwudziestu lekcji połączony z „zadaniami domowymi”. Częściowo prowadzona jest także korespondencja na linii uczeń-mistrz, jednak nie wiadomo, na ile odpowiedzi te są tworzone przez samych prowadzących, a ile w tym udziału sztabu ich asystentów.

Trailer zapowiadający pojawienie się w ofercie MasterClass kursu Martina Scorsese jest dość budujący. Reżyser zaczyna go słowami „Jeśli myślisz o tworzeniu filmów jak o karierze, te zajęcia nie są dla ciebie”, po czym odnosi się oczywiście do wszystkich niespełnionych artystów, którym nie kariera w głowie, a właśnie sztuka. Ciężko nie złapać się na płomienną mowę autora „Wilka z Wall Street”, więc jego kurs powinien bić rekordy popularności. A jeśli nie on, czekają inni przedstawiciele branży filmowej: Werner Herzog, David Mamet, Aaron Sorkin, Hans Zimmer, Kevin Spacey, Dustin Hoffman bądź Steve Martin.

Kurs Martina Scorsese w ramach MasterClass rozpocznie się na początku 2018 roku. Koszt, podobnie jak w przypadku innych prowadzących, to zaledwie 90$. Zapisy trwają – chętnych odsyłam na stronę organizatora.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Filmowy „Monster Hunter” może zaskoczyć?

Osoby, które znają uniwersum "Monster Hunter", mogły być nieco zaskoczone, gdy w...
Czytaj wiecej