Mata jak masaż

acupressure
Mata do akupresury w użyciu, źródło: Pixabay
Zmęczeni, obolali, niezadowoleni? Nie macie w tygodniu czasu na masaż czy siłownię? Akupresura w nowym wydaniu może rozwiązać te problemy.

Akupresura znana jest od zarania dziejów. Wywodzi się z Chin i datuje się, że znana była nawet siedem tysięcy lat temu. Poprzez dotykanie, uciskanie czy opukiwanie określonych miejsc na ciele człowieka pobudza się zakończenia nerwowe znajdujące się w dotykanych miejscach. Leczono w ten sposób urazy i bóle, a także rozładowywano napięcie.

Jak to działa?

Powstałe na sposób uciskania czy opukiwania impulsy biegną drogami nerwowymi do ośrodkowego układu nerwowego, dochodząc do kory mózgowej i stamtąd dalej drogami nerwowymi do chorego czy też obolałego narządu. Powoduje to zmniejszenie bólu i poprawienie czynności danego narządu. Nie jest to oczywiście uznane za element medycyny konwencjonalnej, akupresurę uważa się raczej za jej uzupełnienie. Nazywana jest też „miękką” wersją akupunktury. Na dalekim wschodzie metoda ta jest stosowana znacznie powszechniej niż u nas.

Maty akupresujące

Świadomi wcześniej opisanej wiedzy producenci sprzętu regeneracyjnego postanowili spróbować stworzyć przedmiot, który będzie mógł każdy mieć w domu. Co więcej, używając go zaledwie przez kwadrans do pół godziny dziennie, poprawić ma on nasze zdrowie i samopoczucie. Tak powstała mata do akupresury.

Zestawy zazwyczaj składają się z maty, a także poduszki na których znajduje się około 230 rozetek. Każda z nich posiada 27 małych ostrosłupów lub przypominają kształtem kwiaty lotosu. Łącznie na macie i poduszce znajduje się zatem około sześciu tysięcy punktów ucisku. Umożliwia to masaż stóp, pleców, barków, ud czy karku.

Na macie można wykonywać też różne ćwiczenia. Sprawi to, że nasze kończyny będą czuć się jak podczas masażu. Mata wywołuje u nas odprężenie, poczucie głębokiego relaksu, rozwiązuje napięcie, pobudza krążenie. To wszystko przekłada się na wzmożoną pracę organizmu przy odbudowie komórek w całym ciele. Przyczynia się także do zwiększonej produkcji endorfin nazywanych potocznie hormonami szczęścia – wpływa więc na nasze samopoczucie.

Mata akupresująca ma działanie podobne do yogi czy medytacji i wywołuje uczucie błogości. Twórcy dedykują ją szczególnie osobom pracującym fizycznie czy skarżącym się na występujące regularnie bóle i zmęczenie. Może być stosowana przy bezsenności, ale także może nam pomóc w stanach depresyjnych.

Ostatnio sprzęt stał się modny za sprawą Instagrama. Kolejni użytkownicy chwalą się używaniem maty na co dzień i opisują jej pozytywne efekty.

Olbrzymią zaletą takiej maty są jej niewielkie rozmiary. Możemy ją łatwo zwinąć, zmieścić do plecaka i zabrać na trening, na wyjazd czy nawet do pracy. Tak – nawet do pracy, bowiem nie jest wcale powiedziane, że musimy rozłożyć ją na podłodze i leżeć w przejściu. Bez problemu ułożymy ją na krześle – mata będzie wtedy pracować nad kondycją naszych pleców.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

W zasadzie z tej formy akupresury nie powinny korzystać tylko osoby ze zmniejszoną krzepliwością krwi oraz stosujące leki przeciwzakrzepowe. Natomiast z konsultacji lekarskiej powinni skorzystać ludzie z dolegliwościami skóry.

Autor artykułu
More from Kamil Jabłczyński

Po skórze możemy rozpoznać chorobę. Jak?

Organizm jest niczym skomplikowany komputer czy maszyna. Może funkcjonować, nawet jeżeli z jego...
Czytaj wiecej