Matt LeBlanc opuszcza “Top Gear”

Po czterech sezonach, w których Matt LeBlanc pełnił niejako rolę prezenterów Top Gear, aktor podjął decyzję o zakończeniu współpracy z BBC.

Kilka lat temu, po odwołaniu z “Top Gear” w atmosferze skandalu niezwykle charyzmatycznego Jeremy’ego Clarksona (oraz odejściu pozostałych dwóch współprowadzących – Jamesa Maya i Richarda Hammonda), BBC postanowiło kontynuować serię z nowymi prowadzącymi. Następcy Clarksona i spółki nie mieli łatwo – poprzeczka została przez poprzedników zawieszona bardzo wysoko. Już po pierwszym sezonie zrezygnował Chris Evans. Z pozostałej trójki to właśnie Matt LeBlanc wyrósł na lidera, zresztą sam Evans określił go mianem „kapitana”. Od tamtej pory trójka LeBlanc, Rory Reid i Chris Harris nakręciła kolejne cztery sezony najbardziej znanego programu motoryzacyjnego na świecie. Opinie o nowym otwarciu “Top Gear” były mocno podzielone, ale tak czy inaczej, mimo znacznego spadku oglądalności, dla BBC program dalej przynosił spore zyski. Sprawy LeBlanc’owi i spółce nie ułatwiał fakt, że Clarkson, Hammond i May ruszyli z projektem „The Grand Tour”, emitowanym w telewizji internetowej amerykańskiego giganta Amazon.

Choć nowa trójka prowadzących miała swoich fanów, to niestety nie dorastali do poprzednikom do pięt. Olbrzymie pieniądze, jakie idą za “Top Gear”, pozwalały nowym seriom na tak samo niesamowite plenery, podróże czy prezentowane samochody. Między LeBlanc’iem, Reidem i Harrisem nie było jednak takiej chemii, jak między Clarksonem, Hammondem i Mayem. Dowcipy wydawały się wymuszone, a dialogi nieco suche. Bo ileż można słuchać dowcipów z amerykańskiego pochodzenia LeBlanca. Ponadto, w BBC Brit (ogólnoświatowym kanale brytyjskiego nadawcy, na którym można oglądać “Top Gear”) zrobiono największy możliwy błąd. W programie znalazły się serie “Top Gear” z poprzednim trio prowadzących i obecnym, puszczane na przemian. Taki kontrast pokazuje dobitnie, jak bardzo nowy “Top Gear” jest zły. Jednak, nie to ponoć było powodem opuszczenia programu przez aktora. LeBlanc powiedział:

„(…) ilość czasu, jaką musiałem poświęcić, i podróże oddalały mnie od rodziny i znajomych bardzie,j niż mogę sobie na to pozwolić. To wielka szkoda, ale z tych powodów nie będę w stanie kontynuować mojej przygody z programem. Na zawsze pozostanę fanem “Top Gear” i mam nadzieję, ze zespół będzie pracował dalej z sukcesem. Dzięki za świetną jazdę.”

W sumie, Matt Leblanc nakręcił cztery sezony “Top Gear”, z czego ostatni wejdzie na ekrany niebawem. Póki co, BBC nie podaje żadnych informacji na temat następcy LeBlanc’a.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Świecąca ścieżka rowerowa

Postęp technologiczny nabrał takiego tempa, że rzeczy które jeszcze niedawno pojawiały się...
Czytaj wiecej