Odkrywamy piękno mebli z dębu czerwonego

meble dąb czerwony
zdj. Ben Tynegate
Żyjemy w czasach, w których wszyscy musimy zacząć myśleć o ekologii. Ci studenci udowodnili, że można tworzyć piękne meble z jednego z najbardziej odnawialnych gatunków drewna na świecie – dębu czerwonego.

Naukowcy biją na alarm. Już dawno minęły czasy straszenia dziurą ozonową czy faktem, że wiele gatunków zwierząt cierpi z powodu ekspansji naszej cywilizacji. Tym razem to nasze życia, a przede wszystkim naszych wnuków, są śmiertelnie zagrożone. Zmiany klimatu i rosnące zanieczyszczenie środowiska powodują, że nasza planeta będzie coraz mniej i mniej bezpieczna dla samych ludzi, nie tylko dla “tych biednych zwierzątek”.

Na szczęście pojawia się coraz więcej odzewów na apele świata nauki. W tym ze środowisk akademickich, które nie mają za wiele wspólnego z badaniem klimatu. Dla przykładu, Rycotewood Furniture Centre – prestiżowy wydział na uczelni City of Oxford College – zorganizował coś w rodzaju konkursu dla swoich studentów, którego celem było stworzenie jak najpiękniejszych i najbardziej użytecznych mebli z dębu czerwonego.

Dlaczego meble z dębu czerwonego? Co stanowi o jego wyjątkowości?

Amerykański czerwony dąb nie jest dobrze znanym w Europie materiałem, za to jest wyjątkowo popularny na terenie Stanów Zjednoczonych, stanowiąc niemal ćwierć całości amerykańskich lasów liściastych. Mimo systematycznej wycinki, objętość jego drzewostanu zwiększyła się w ostatnim czasie ponad dwukrotnie. To jeden z najbardziej odnawialnych gatunków drewna na świecie. Uczelnia uznała, że skoro czas zacząć działać na rzecz środowiska, to należy przedstawić ten materiał przyszłym specjalistom meblarskim.

Efekt przeszedł oczekiwania. Studenci – wśród nich zdolny Polak – stworzyli niezwykłe meble do przechowywania z dębu czerwonego. Drewno tego gatunku cechuje się charakterystycznym rysunkiem usłojenia, a także posiada doskonałe właściwości ogólne, związane ze stosunkiem poziomu wytrzymałości do jego masy. Oto wyniki swoistego “konkursu”.

Dąb czerwony w praktyce. Oto najciekawsze meble wykonane przez studentów!

meble dąb czerwony
zdj. Ben Tynegate

Tę wielokolorową szafkę na buty stworzył Tom Morgan. Zaczął swoją pracę od podzielenia forniru z czerwonego dębu na węższe listwy. Następnie splótł ze sobą ufarbowane na różne kolory cienkie paski, tworząc w ten sposób ekran otulający ramę z litego drewna, w której zmieścił pięć szczebelkowych półek.

meble dąb czerwony
zdj. Ben Tynegate

Andrew Joye zdecydował się stworzyć biurko o nazwie “Owies i dąb”. Jego dzieło zawiera unoszoną dekoracyjną pokrywę, wykonaną z giętych na parze listewek z czerwonego dębu. Główna część konstrukcji wykonana jest z dębu litego, a blat z naturalnego korka. Skąd więc “owies”? Ze słomy owsianej wykonane są fronty szuflady i szafki.

meble dąb czerwony
zdj. Ben Tynegate

Kredens od Darena Scotta łączy czerwony dąb z łupkiem i papierem washi, co pozwoliło podkreślić grę światła i cienia.

meble dąb czerwony
zdj. Ben Tynegate

Dzieło Marcina Waszaka – studenta z Polski – inspirowane jest dziwacznymi kształtami Franka Gehry’ego, w szczególności tych z hotelu Marques de Riscal w Hiszpanii. Jego wyginane na parze piękne szuflady ścienne są nie tylko praktyczne, ale również będą stanowić efektowną ozdobę każdego wystroju.

Zaprojektowany przez Franka Gehry’ego hiszpański hotel Marques de Riscal(www.theuniquetraveller.com)
Zaprojektowany przez Franka Gehry’ego hiszpański hotel Marques de Riscal (www.theuniquetraveller.com)

 

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Opener BackFly chce być pierwszym komercyjnie dostępnym latającym samochodem

O latających samochodach mówi się od dekad. Mimo to, nikt nie zdołał...
Czytaj wiecej